Ariane 6'nın başarıyla fırlatılması, Avrupa'ya uyduları yörüngeye yerleştirme yeteneğini geri getiriyor

semaver

New member
9 Temmuz 2024 Salı, 21:20.

| 22:47'de güncellendi.

Yorum
olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.


Giriş yapmak  • Bağlantıyı kopyala


  • Naber


  • Facebook


  • X (eski adıyla Twitter)


  • LinkedIn


  • Telgraf


  • İş Parçacığı

Ariane 6, Avrupa'nın uzay pazarına dönüşünü doğrulamak için kalan turnusol testini çoktan geçti. Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen ve 44 yaşına giren programın altıncı versiyonu olan roket, İspanya anakarasında saat 21.00'de uçuşa geçti ve ayrılmak zorunda kaldığı 10 kritik dakika boyunca doğru şekilde çalıştı. Gemide bulunan üç grup uydudan ilkini serbest bırakması gereken yörüngeye ulaşmak için gereken atmosfer ve manevra. Hala daha fazla uzay çöpü eklenmesini önlemek için yok edilecek olan son modülün Dünya'ya geri gönderilmesiyle sonuçlanacak bir dizi testi tamamlaması gerekiyor. Bunun gece yarısı civarında gerçekleşmesi planlanıyor.

Başlatma süreci.


Başlatma süreci.


O


Gül bahçesi olmadı. Meteorologlar, fırtınaların Fransız Guyanası'na yaklaştığı uyarısında bulunmuştu ve tahminlerinde başarısız olmadılar. Ancak yağmur, Avrupa'nın uyduları yörüngeye yerleştirme özerkliğini yeniden kazanma umudunu bağladığı roket Ariane 6'nın fırlatılmasını durdurmaya yetmedi. Sabah erken saatlerde (İspanya'da öğle vakti) uzay mekiğinin üzerini kapsayan hareketli yapı kaldırılmış ve her bir bulutun seyrini dikkatle takip edenlerin onayının ardından öğleden sonra Avrupa Birliği Uzay Ajansı (ESA) Yakıtı cihazın üç motoruna yerleştirmeye devam etti: ikisi Dünya'nın yerçekimi kuvvetinin üstesinden gelmek için, diğeri ise atmosferi terk etmek için.


Küçük bir şokÖğleden sonra saat dörtte alarmlar devreye girene kadar her şey yolunda görünüyordu: “İskelenin kaldırılmasının ardından yapılan rutin kontroller sırasında veri alım sisteminde küçük bir sorun tespit edildi ve ESA yaptığı açıklamada bu sorunun çözüldüğünü duyurdu.” . O andan itibaren yarımada var.

Saat 20:50'de kontrol merkezi tüm sistemlerin yeşil olduğunu doğruladı ve Fransızca olarak en çok beklenen geri sayımı duyurdu. «'Dekolaj!', çekilin!» Ariane 6, etrafında bir ateş jeti ve grimsi bir duman topuyla, fırlatmaya katılanların alkışları ile kontrol odasındaki anlık rahatlama arasında, kritik aşamaların hâlâ kontrol edilmesi gereken, örneğin havanın ayrılması gibi boşluğa yöneldi. yardımcı motorlar iki dakikada, ana motorunki ise sekiz dakikada. Neyse ki herhangi bir sürpriz yaşanmadı.


Yoğun rekabetBöylece Avrupa, uyduları yörüngeye yerleştirme kapasitesini yeniden kazandığını ve bundan kâr elde eden sayıları giderek artan ülkelerle bir kez daha rekabet ettiğini doğruluyor. Her zamanki gibi ABD, hem NASA roketleriyle, hem de Elon Musk'un SpaceX şirketi tarafından geliştirilen yeniden kullanılabilir roketle başı çekiyor. Ancak Rusya, Avrupa'nın bile kendi lansmanları için güvendiği Soyuz'dan en iyi şekilde yararlanmaya devam ediyor, ancak şu anda iş Ukrayna'nın işgali nedeniyle sekteye uğruyor. Son gelen Çin dev adımlar attı ve uzaya daha fazla ağırlık taşıyabilen roketlerden biri olan Uzun 10 Mart'a sahip oldu. Şimdi Ariane 5'i kullanımdan kaldırdıktan sonra Avrupa yeniden savaşıyor.

Yorum

Hata bildir