Bilim | Space: İspanyol şirketi PLD Space, Miura 5’i 2025 yılında Fransız Guyanası’ndan yörüngeye yerleştirmeyi umuyor

semaver

New member
İspanyol şirketi PLD Space, Miura 1’in başarıyla fırlatılmasının ardından, Fransız Guyanası’ndaki Kurú Avrupa uzay limanından “iki yıl içinde”, yani 2025’te, Miura 5 ile ilk yörüngesel fırlatmasını gerçekleştirmeyi planlıyor. Tamamen özel bir Avrupa roketinin ilk lansmanı olan Huelva, bu ayın başlarında gerçekleşti.


Bu Cuma, şirketin yöneticileri Moguer’deki El Arenosillo tesislerinde gerçekleştirilen ve “tam bir başarı” olarak gördükleri bu ilk lansmana ilişkin bir değerlendirme sundular. Ve bu, fırlatıcının sekiz saatlik aramanın ardından bulunamamasına ve sonunda denizde batarak kaybolmasına rağmen. Onu kurtarmanın “öncelikli bir hedef olmadığını” düşünüyorlardı.

«Başarıdan bahsettiğimizde bunu çok açık bir vicdanla söylüyoruz. PLD Space’in idari başkanı Ezequiel Sánchez, “Roketi kurtarmak öncelikli bir hedef değildi” dedi ve tarih boyunca yaklaşık 6.500 roket fırlatılmasının gerçekleştiğini ve “100 civarında roketin kurtarıldığını ve şirketlerin” İyileştiyse bunu beşinci ve onuncu fırlatma arasında başardı.”

Şirketin kurucu ortağı, CEO’su ve fırlatma direktörü Raúl Torres, bir basın toplantısında bu ilk deneyimle “roket fırlatmayı öğrendik” dedi. Miura 1, Avrupa’da fırlatılan ilk özel rokettir ve tamamen İspanya’da geliştirilmiştir. Bu roketin amacı, daha sonra şu anda geliştirilmekte olan Miura 5’in yapımında kullanılacak olan tasarım, süreç ve teknoloji yönleriyle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaktı.


Şirketin icra başkanı için, toplam maliyeti 30 milyon euro olan ve verileri Miura 5 roketinde kullanılacak aerodinamik modelin ayarlanmasına olanak sağlayacak ve fırlatılmaya hazır hale getirilecek Miura 1’in lansmanı ” İki yıllık proje, “tarihi bir dönüm noktası, Avrupa’nın rekabetçiliği bağlamında bir ihtiyaç üzerinde kritik etkiye sahip bir proje” olup, İspanya’yı fırlatma kapasitesine sahip onuncu ülke olarak konumlandırmaktadır.