“Bir tür eko-iklim sosyalizmi istiyorlar”

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin. Philipp Amthor ve Carla Hinrichs muhtemelen artık bu hayatta aynı fikirde olmayacaklar. Bu, CDU yerel siyasetçisi ve son neslin sözcüsünün Çarşamba akşamı “Maischberger”de yaptığı hararetli tartışmanın başında zaten belliydi: Aktivist, “İnsanların yaptığımız protestoyu beğenmemesi sorun değil, ancak bu konuda hemfikiriz” dedi.

Hinrichs, “Protestomuzun sinir bozucu ve rahatsız edici olduğu bir sır değil” diye devam etti. “Şahsen bunu hiç istemiyorum. 26 yaşındayım ve bence yirmili yaşlarımda okuyabilmeli, bir aile kurabilmeli, kendi hayatımı kurabilmeliyim.” Ancak, iklim acil durumu nedeniyle şu anda bu mümkün değil.

Amthor durumu farklı gördü: “İklim politikası nedeniyle artık Almanya’da aile kuramayacağınızı veya okuyamayacağınızı söylerseniz, o zaman kehanet ettiğiniz dünyanın sonu bir noktada gerçekten gerçekleşecek.” CDU yetkilisi, “Almanya’daki insanların hala eğitim görmesinden ve bu ülkeyi inovasyonla ilerletmek istemesinden memnun” dedi ve “federal hükümetin iklim politikasının kimsenin aile kurmasını engellediği” şeklindeki açıklaması alkış topladı.

Son nesil Berlin’de sokakları kapattı – 17 ambulans devre dışı bırakıldı

İtfaiye Twitter’da şunları söyledi: “7 vakada, acil servislerimiz acil durum mahalline gidiyordu.”

© Kaynak: dpa

Carla Hinrichs: “Tüm hükümet binalarının önünde renkli tabelalar var”

Amthor, “Zehiri doz oluşturur,” diye devam etti. Meşru protestonun sınırlarının nerede olduğunu daha net ayırt etmek gerekir. 30 yaşındaki kişiye göre oturma eylemleri hakkında “ayrıntılı” konuşulabilir. “Radikal sokak ablukaları” ise “ceza hukuku kapsamında da cevap verilmesi gereken gayri meşru protestolardır”. Hinrichs bu tür uyarılardan etkilenmedi: “Bir hücrede oturan her kişi için beş kişi daha direnişe katılacak. Çünkü hayatta kalmanın tehlikede olduğunu anlıyorlar.”

Sandra Maischberger, klasik bir protesto biçiminin aynı zamanda bunun “hayatta kalmakla ilgili” olduğunu gösterip gösteremeyeceğini sorduğunda, Son Nesil’in kurucu ortağı yine durumun aciliyetinde ısrar etti: “Bu olayda tüm hükümet binalarının önünde durdum. renkli tabelalara sahip bir ülke.Ancak bilimsel gerçekleri ele aldığımda anladım ki halen hareket edebileceğimiz zaman penceresi çok hızlı kapanıyor.Mesele bu yasama dönemi.” Yalnızca “barışçıl, sivil direniş” hükümeti yeniden düşünmeye ikna edebilir.

Philipp Amthor: “Kurtarma görevlilerinin içinden çıkamaması senin hatan”

Bununla birlikte, Hinrich’in tartışma ortağı, aktivist bir kurtarma şeridi oluşturma olasılığına her zaman dikkat edeceğini açıklasa bile, büyük Alman şehirlerindeki sokak protestolarını “barışçıl” olarak görmedi. “Bu doğru değil,” diye karşı çıktı Amthor. “Kurtarma yolu doğru değil, sadece bunu söylüyorsun!” Politikacıya göre, “gruplarda takılıp kalmayan ve bu nedenle ayağa kalkabilen bireysel insanlar” olabilir. Ancak sorun başka yerde: Amthor’a göre, özellikle protestolar nedeniyle, “trafik yapısındaki kaymalar” birçok durumda bir kurtarma şeridi oluşturmayı imkansız kılıyor. Hinrichs, “Berlin gibi şehirlerde her gün trafik kaosu yaşıyoruz,” diye araya girdi. Amthor kendi bakış açısına bağlı kaldı: “Kurtarma görevlilerinin geçememesi senin hatan.”

Köpekli adam Son Nesil aktivistlere saldırıyor

Berlin’de, son kuşağın iklim aktivistleri kendilerini yeniden sokaklara yapıştırdı.

© Kaynak: Reuters

Amthor, son neslin taleplerini de pek düşünmüyordu – dokuz avroluk bir bilet, saatte 100 kilometrelik bir hız sınırı ve rastgele seçilen 160 üyeden oluşan bir konsey. “Protesto biçimi radikal. Ancak içerik oldukça cılız” dedi. Bu dengesizlik “açıkça eleştiriyi hak eden” bir şey. Gereksinimler “çok düşük” – çünkü Amthor’a göre aslında son neslin tamamen farklı bir amacı var: “Bir tür istiyorlar. eko-iklim sosyalizmi. Bu bizimle yapılamaz.”

Böyle bir suçlama karşısında Hinrich çaresiz göründü: “Artık buna inanamıyorum. Böyle bir tartışma grubunda başka ne aramam gerektiğini bilmiyorum” dedi ve izleyicilere seslendi: “Ne yapmalıyım? 3,5 milyar insanın, çok sıcak olduğu için yakında artık yaşayamayacağın bölgelerde yaşadığını duysan, genç bir kadın olarak ne yapardın? – Ancak stüdyoda bulunan izleyiciler aktiviste cevap vermedi.

Haberler/Tele gösterisi