Çin sondası Chang'e 6 Ay'ın uzak tarafına inmeyi başardı

semaver

New member
2 Haziran 2024 Pazar, 21:39.

Yorum
olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.


Giriş yapmak  • Bağlantıyı kopyala


  • Naber


  • Facebook


  • X


  • LinkedIn


  • Telgraf

Çin sondası Chang'e-6, devlet kurumu Xinhua tarafından onaylandığı üzere bu Cumartesi günü Ay'ın uzak tarafına inmeyi başardı. 3 Mayıs'ta fırlatılan bu otomatik keşif aracı, amacı ay yüzeyinden örnekler toplamak ve bunları Dünya'ya göndermek olup, geminin sahip olduğu küçük bir dönüş modülüne yüklenmiştir. Tüm görevin planlanan süresi 53 gün olacaktır.

Çin Uzay Ajansı tarafından ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, adını Çin'in Ay tanrıçası Chang'e'den alan uzay aracı, yaklaşık 2.000 kilometre çapında ve yaklaşık 12 büyüklüğünde, düzensiz şekilli devasa bir çarpma krateri olan Aitken Havzası'nın yüzeyine sorunsuz bir şekilde indi. Maksimum derinlikte, uydumuzun gizli tarafında, yani Dünya'dan asla görülemeyen tarafta yer almaktadır.

Çinli bilim insanları, Ay'ın az keşfedilen bu bölgesinden ilk kez örnek toplanacağının altını çizdi. Çin'in iddialı ay keşif programının bir parçası olan bu serinin bir önceki görevi olan Chang'e 5, 2020 yılı sonunda Dünya'ya yaklaşık iki kilo taş göndermeyi başardı. Bu gemi, Mons Rümker yakınındaki Oceanus Procellarum'a indi. , uydunun görünen tarafında.

Selefi gibi, Chang'e 6 da bir iniş aracından ve bir örnek geri dönüş aracından oluşuyor ve bu aracın üzerinde yer alıyor. Hainan Adası'ndaki Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uzun 5 Mart roketiyle fırlatıldı.


Artık yüzeyde olan uzay aracı, iniş aracına monte edilen sistemlerine güç sağlayan güneş panellerini konuşlandıracak ve başka deneyler yapmanın yanı sıra ay tozunu ve kayalarını toplamaya başlayacak. Xinhua, bu sürecin iki gün içinde tamamlanması gerektiğini söyledi. Prob iki toplama yöntemi kullanacak: yeraltından numune toplamak için bir matkap ve yüzeyden numune almak için bir robot kol.

Yükleme tamamlandıktan sonra Ay'ın uzak tarafından benzeri görülmemiş bir fırlatma girişiminde bulunacak. Uzmanlar, Çin Uzay Ajansı'nın da vurguladığı gibi, bu tarafın “kraterlerinin görünür taraftaki eski lav akıntıları tarafından daha az kaplanması nedeniyle araştırma için büyük bir potansiyele sahip olduğunu” düşünüyor. Toplanan materyaller Ay'ın nasıl oluştuğu hakkında bilgi sağlayabilir.

Çin, 2019 yılında Chang'e 4 adlı uzay aracını uzak tarafa indirmeyi başarmıştı ancak herhangi bir örnek toplamamıştı.

Yorum

Hata bildir