Deborah Feldman skandala yol açtı, tarihçi Wolffsohn diziden ayrılmak istiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Antisemitizm hakkında tartışma

Ağ, “Markus Lanz”daki skandala tepki gösterdi – tarihçi programdan ayrılmak istedi

ZDF'nin talk show'u “Markus Lanz”da bir hareketlilik var: Yazar Deborah Feldman'ın yaptığı açıklamalar, başka bir konuğun mevcut şovdan ayrılmak istemesine neden oluyor. Sosyal medyada anlaşmazlık hakkında bir tartışma patlak veriyor.

Yazar Deborah Feldman, “Markus Lanz” programında yer alarak hararetli tartışmalara yol açtı. Perşembe akşamı yayınlanan programda İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırıları hakkındaki açıklamalarıyla 37 yaşındaki yazar, tarihçi Michael Wolffsohn'un ZDF talk show'undan ayrılmak istemesine neden oldu.

Daha fazlasını okuyun Reklamcılık

“Hayır! Durun! Agitprop yapmayın! Hayır! Durun, Bayan Feldman! Agitprop yapmayın. Ben gidiyorum! Agitprop'a katılmıyorum! Gerçekten gidiyorum!” diye yakındı 77 yaşındaki adam, kameranın önündeki televizyon stüdyosundaki koltuğundan kalkmadan önce. Lanz daha sonra tarihçiden kalmasını istedi – ve o da bunu başardı. “Agitprop” kelimesi ideolojik-propagandistik çalışmayı tanımlar. Marksizm zamanından gelir.

Demokrasi Radarı

Almanya'da demokrasinin durumu nedir? Haberler ekibimiz bunu araştırıyor – her Salı bu bültende.

İnternet de anlaşmazlığa tepki gösteriyor

Sosyal medyada bazı kullanıcılar tarihçinin tepkisine anlayışla tepki gösterdi. Bir kullanıcı Facebook'ta şunları yazdı: “Bu kadın dayanılmaz ve düşüncesizdi! Diğer konukların aşırı sabrına şaşırdım! Markus Lanz araya girmeliydi.” Ancak Wolffsohn da şovdan ayrılma girişimi nedeniyle eleştiri aldı. Bir kullanıcı şu yorumu yaptı: “Bay Wolffsohn çelişkinin ne olduğunu bilmiyor mu? Görüşleri genç bir kadın tarafından sorgulanıyor ve buna dayanamıyor. Yazık oldu.”

Feldman daha önce Almanya'daki Yahudilerin gösterilerde tutuklandığını “savaşa son vermek için kampanya yürüttükleri için” iddia etmişti. Diğer konuklar öfkelendi ve Orta Doğu'daki savaşın sona ermesi çağrısında bulundu. Sonra Feldman son damlayı başka bir açıklamayla attı: “İstediğiniz barış Almanya'da aktif olarak engelleniyor.”

Feldman'a göre polis sağcı aşırılıkçıların elinde

En çok satan “Unorthodox” kitabının yazarı, Almanya'daki polisin aşırı sağcılar tarafından ele geçirildiğini de iddia etti. “Her polis memuru gördüğümde korkuyorum. (…) Şimdi bir polis memuru gördüğümde kalp krizi geçiriyorum,” dedi Feldman.

Diğer konuklar yazara defalarca karşı çıktı. Programın özel yanı, dört konuğun da Yahudilik inancına sahip olmasıydı. Wolffsohn ayrıca Almanya'daki Yahudilerin karşı karşıya olduğu mevcut tehlikelerden ve “tarihsel olarak tamamen yeni bir durumdan” bahsetti. “Eski sağcı aşırılıkçı” antisemitizme ek olarak, Batı Avrupa'da bugün “eski-yeni solcu aşırılıkçı” ve “Müslüman” antisemitizmi de var.

Haberler/cb/oda