Dernek, kadın gazetecilerin dışlanmasını eleştirdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Riedlingen. Şu anda işin başında aptallar var ve beşinci sezonun gelenekleri kimseye, gazetecilere bile dayanmıyor. Riedlingen'deki (Biberach bölgesi) Gole aptallar loncasının geleneksel kurbağa işkembe yemeğinde kadınlar, habercilik nedeniyle etkinlikte olsalar bile dışarıda kalmak zorunda kalıyor.


Sonuçta, geçen yıl Shrove Salı günü Riedlingen belediye binasında kameralı en az birkaç medya adamı vardı. Aksi takdirde Başbakan Winfried Kretschmann'ın (Yeşiller) bayramını kaçıranlar olacaktı. Çünkü geleneksel olarak loncanın dana sakatatından oluşan ve kurbağalarla hiçbir ilgisi olmayan yemeğini seviyor. Efsaneye göre kurbağa işkembe ismi, Riedlingen'in kendisini aynı zamanda bir leylek kasabası olarak görmesinden ve kurbağaların leyleklerin en sevdiği yiyeceklerden biri olmasından kaynaklanmaktadır.

DJV: Gazetecilik haberciliğine tüm cinsiyetler izin vermeli


Peki neden katı bir cinsiyet ayrımı var? Lonca ustası Thomas Maichel, “Gelenekler yıllar içinde gelişti” diyor. Şehrin saygın insanlarına verilen küçük bir yemekten, kurbağa işkembe yemeği yavaş yavaş 350'ye yakın katılımcıyla bugünkü boyutuna ulaştı. Etkinlik bu yıl 193. kez gerçekleştirilecek.


Maichel, kadınlara yönelik katı yasağın kadın gazeteciler için de geçerli olduğunu açıklıyor: “Etkinlik sırasında geçici cinsiyet ayrımı söz konusu olduğunda artık katılımcılar ve dış muhabirler arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz.” Maichel, “kötü ya da olumsuz anlamda değil” tarihsel rol oynamanın gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. İstisnalar sulandırılmamalı.

Alman Gazeteciler Derneği'nin (DJV) bölgesel derneği, Gole loncasının eylemlerini “son derece kritik” olarak görüyor. Genel müdür Gregor Schwarz şöyle açıklıyor: “İkili cinsiyet kimliklerine böyle bir bölünmenin bugün hala uygun olup olmadığı sorusunun yanı sıra, en azından bu tür olaylarla ilgili gazetecilik raporları için bunun her cinsiyetten insan tarafından yapılabilmesinin sağlanması gerekiyor” diye açıklıyor. Bunun dışındaki her şey basın özgürlüğüne yönelik ciddi bir kısıtlamadır.”2 Şubat 2024, Bavyera, Veitshöchheim: Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU) ve Karin Baumüller-Söder, Reich Şansölyesi Otto von Bismarck ve Bismarck zamanından bir bayan olarak Bavyera Radyosu'nun canlı yayınına geliyorlar Franconia'da Karnaval Mainfrankensaal'da.  Frankoniyen karnaval derneğinin tören toplantısında politikacılar geleneksel olarak alay ve aptallığa katlanmak zorundadır.  Fotoğraf: Karl-Josef Hildenbrand/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

“Sözcükler” bir yana: Karnavalın modası geçti


Karnaval gerçekten özgürleşmenin festivalidir. Biri düşünebilir. Haberler editörü Lucie Wittenberg, bunun daha ziyade sosyal maskelerin düştüğü bir dönem olduğunu söylüyor.

Lonca ustalarının kadınlara karşı “yuhalama” izni


Lonca ustası Maichel eleştiriyi soğukkanlılıkla karşılıyor. Bundan sonra da kadın gazetecilerin salona alınmasına izin verilmeyecek. Ancak kadınlar bunu bir kez deneyebilirler. Maichel erkeklerin tepkisinin oldukça gürültülü olacağından emin. “Alay ederlerdi.” Başbakan bu alaya katılır mıydı? DJV'nin konumuyla karşı karşıya kalan hükümet sözcüsü yardımcısı, Kretschmann'ın onlarca yıldır etkinliğe özel olarak katıldığını açıkladı. Başbakan sıfatıyla orada misafir değil.


Riedlingen'deki geleneksel kurbağa işkembe yemeği, kadınların uzak durması gereken tek karnaval etkinliği değil. Mühlheim aptallar loncasına göre Mühlheim'daki (Tuttleen bölgesi) “Sagt-er” aynı zamanda erkeklerin meselesidir.

Bir hazan geçen yılın tuhaf olaylarını geçiştirirken, bir grup adam başını sallayıp “o diyor” şarkısını söylüyor. Her şey açık havada gerçekleşiyor. Lonca ustası Uwe Heßlinger'e göre, siyah pantolon ve beyaz gömlek giyen herkes katılabilir. Cinsiyet ayrımı katılımcılar için geçerlidir. İzleyicilerin erkek, kadın, farklı türden olması gerekir, hiç fark etmez. Etkinlikte kadın gazetecilerin bulunması veya hazırlık yapılması “sorun değildi”.


8 Şubat 2024, Kuzey Ren-Vestfalya, Düsseldorf: Kılık değiştirmiş Jecken belediye binasının önünde duruyor.  Sokak karnavalı Weiberfastnacht ile başlıyor.  Fotoğraf: Federico Gambarini/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

8 Şubat 2024, Kuzey Ren-Vestfalya, Düsseldorf: Kılık değiştirmiş Jecken belediye binasının önünde duruyor.  Sokak karnavalı Weiberfastnacht ile başlıyor.  Fotoğraf: Federico Gambarini/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Mutluluk nefretin zıttıdır


Karnaval endişelerden, öfkeden, stresten ve elbette tüm yıl boyunca uygulanan aptalca hükümet politikalarından uzaklaşmak için harika bir fırsattır. Haberler'nin genel yayın yönetmeni Eva Quadbeck, bunun kutuplaşmış bir toplumun biraz sakinleşmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kadınlar da cinsiyet ayrımcılığında ısrar ediyor


Lonca ustası Maichel'e göre, erkeklerin kurbağa işkembe yemeğine paralel olarak yaklaşık 50 yıldır şehir kadınları diye adlandırılan kadınlara da kurbağa işkembe yemeği yapılıyor. Mechtild Kniele, şehrin kadınlarından Riedlingen'de açıkça bir “cinsiyetlendirme” olduğunu açıklıyor. Bu nedenle şehrin kadınları gevşek bir kadın topluluğudur. Kniele'ye göre grup başlangıçta bir protesto amacıyla kurulmuştu çünkü erkekler kurbağa işkembesini yerken kadınların orada bulunmasına izin verilmiyordu. Ama artık aptallar loncasıyla iyi bir ilişkimiz var, diyor. Fasnet Fasent olsun. “O halde erkek gazetecilerinizi işkembe yemeğine gönderin, 'kadınlar' da bize gelip bir kadeh şampanya içebilirler.”

Swabian-Alemannic Fools' Guilds Derneği (VSAN) ayrıca kadınların kurbağa işkembe yemesinin “erkeklerden arındırılmış bir bölge” olduğunu belirtiyor. “Ayrıca kameramanlar ve meraklı muhabirler için de. Her iki salondaki aktif kişiler, dışarıdan gelenlerin kendi aralarında olma yeteneklerini elinden almasına izin vermiyor.” VSAN sözcüsü Paul Martin, karnavalın toplumsal cinsiyet rolleriyle oynamayı da içerdiğini açıklıyor. “Ve bunun tarihsel sebepleri var, özellikle de karşı cinsle temas.” Karnaval, eskiden yasak olan Lent'in eşiğinde. Bu nedenle et, tıpkı şehvet gibi arzu edilmeyen bir şeydi. Martin, “Yani daha önce karnavalda her şey yeniden kutlanıyordu” diyor.


Her halükarda, lonca ustası Maichel cinsiyet ayrımının pragmatik avantajlarını görüyor: “Olaylar sırasında, hem kadınların hem de erkeklerin 'kendi aralarında' karşı cinsle dalga geçmesi sadece eğlencelidir” diye düşünüyor. “Kurbağa işkembesini yedikten sonra kadın ve erkeklerin tekrar buluşup birbirlerini sabırsızlıkla beklemeleri de aynı derecede önemli.”

Haberler