Dış rapor, NDR’deki liderlik tarzındaki eksiklikleri görüyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Çalışma ortamının incelenmesi

Dış rapor, NDR’deki liderlik tarzındaki eksiklikleri görüyor

Hamburg-Lokstedt’teki NDR yüksek binasında “NDR” yazılı bir logo asılıdır.

© Kaynak: Jonas Walzberg/dpa

Geçen yıl, iki NDR lokasyonundaki yöneticilere karşı iddialarda bulunuldu. Yayıncı daha sonra çalışma atmosferiyle ilgili harici bir soruşturma başlattı. Sonuçlar şimdi geldi.

Hamburg. Norddeutscher Rundfunk’taki (NDR) çalışma ortamıyla ilgili bir dış rapor, yönetim ve iletişim kültüründeki eksiklikleri belirledi. Hamburg’daki Alman Basın Ajansı’nın rapor yöneticisi ve ilahiyatçı Stephan Reimers Salı günü “Liderlik tarzında aykırı değerler var” dedi. “Bu stili bir kamu yayıncısından satmak istiyoruz.”

Soruşturma aynı gün NDR iş gücüne sunuldu. Yayıncı ayrıca raporu web sitesinde kamuya açık hale getirdi. Genel bir korku iklimi yok, diyor. Sonuçlar, çalışanlarla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Yayıncıya göre katılım yüzde 20 ile 25 arasındaydı.

Kamu yayıncısı ARD, raporu kendisi görevlendirdi. Bunun itici gücü, geçen yıl Hamburg ve Kiel’deki NDR’deki yöneticilere karşı halihazırda işlenmiş olan iddialardı. Rapor şimdi, Hamburg, Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Batı Pomeranya ve Aşağı Saksonya’ya kadar uzanan tüm yayın alanındaki kurum kültürüne dair bütüncül bir genel bakış geliştirmelidir.

NDR bilgilerine göre, raporun sonuçlarıyla bir “kültür grubu” ilgilenecek. NDR direktörü Joachim Knuth şunları söyledi: “Artık daha fazla güven, daha fazla birliktelik ve dönüşüm konusunda daha fazla iyimserlik içeren bir geleceğe başlangıç.” Engelleme kalıplarının üstesinden gelmek ve herkesi dahil etmek önemlidir. “Gelişen bir birlikteliğe ihtiyacımız var.”

Önerilen liderlik programlarının geliştirilmesi

NDR’deki program personelini temsil eden yayın komitesi, yaptığı açıklamada, diğer şeylerin yanı sıra, iklim raporunun sonuçlarının endişe verici olduğunu söyledi. “Analiz özünde şunu söylüyor: NDR’deki liderliğin birçok alanda geliştirilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar yönetim tarzı, iletişim ve yöneticilerin niteliklerinde eksiklikler oldu. Bu analize katılıyoruz.” Aynı zamanda komite, analiz ve eylem tavsiyelerini memnuniyetle karşıladı.

Rapor yaklaşık 100 sayfa uzunluğundadır. “NDR’de Liderlik”, “NDR’de ücretsiz ve geçici istihdam” veya “Dönüşüm stratejisi” gibi alt bölümlere ayrılmıştır. Son olarak, eylem için öneriler var. Bu, örneğin, yönetim geliştirme programlarının oluşturulmasını veya tüm yöneticiler için geri bildirimin zorunlu olarak sunulmasını içerir. NDR’de liderlik için gereksinimler tanımlanmalıdır. Yöneticilik pozisyonlarının sürelerinin sınırlandırılması da devreye giriyor.

Resmi yapılarla büyüdü

Örneğin, raporun giriş bölümünde şöyle deniyor: “Pek çok çalışanın yönetime güveni yok.” Ve: “NDR’deki yapılardan dolayı iyi bir yönetim yok, ama yine de şaşırtıcı bir şekilde.” Çalışma ayrıca çalışanlarla yapılan tartışmalardan alıntılara da yer vermektedir.

Akış Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Reimers, analizin niceliksel değil niteliksel olduğunu açıkladı. Katılmayanların büyük çoğunluğunun memnun olduğunu varsayıyorum” dedi. Rapor, onlarca yıldır resmi yapılarla büyüyen bir sistemin analizidir.

Sosyal becerileri kontrol edin

Reimers, istasyonda özellikle büyük miktarda eleştirinin ortaya çıkmış olabileceği yerlerin adını vermedi. “Bunun soruşturulabilmesi için bireysel vakalarda yönetimi bilgilendirdik.” İlahiyatçı, Hamburg ve Kiel’deki gibi vakaların tekrar olup olmayacağının sorulması üzerine, “Bir daha olmayacağını düşünüyorum. Çünkü birçok çalışandan geri bildirim aldık: “Ekim’den bu yana çok şey değişti!”

Sorunları nasıl açıkladığı sorulduğunda, “Kural olarak, NDR’de iyi gazetecilere yönetici pozisyonları verilir ve bu pozisyonlar genellikle özünde gazeteci olarak kalır.” Kaliteleri her zaman personel sorumluluğundan ibaret değildir. “Desteğe ihtiyacı var, bir eğitim süreci.” Sosyal beceriler test edilmelidir.

“Pek iyi bir resim değil”

Görevli Knuth rapor hakkında şunları söyledi: “Bu, NDR’deki bir gerçeği gösteriyor.” İstasyon patronu komisyonun oluşumu hakkında şunları söyledi: “Amacım, Hamburg ve Schleswig-Holstein’daki devlet yayınevlerindeki olaylardan sonra Ayna kaldırıldığında gerçekte nasıl göründüğümüzü öğrenmekti.” Raporu bir önceki akşam okumuştu. “Okuduğumda bir noktada yutkundum” diyen Knuth ayrıca, “İçinde aynaya baktığınızda öyle şeyler yok ki” Süper resim.”

Yayıncı patron ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Artık ele alınan sorunları işleyen ve ölçeklendiren bir süreç yapısı oluşturduk. Bu benim ciddi olduğumu gösteriyor.” Yönetim düzeyinde kişisel sonuçları olan bir sinyale ihtiyaç olup olmadığı sorulduğunda Knuth, “Hayır, öyle düşünmüyorum” dedi.

Haberler