Elon Musk, Twitter’daki Rus propagandasını silmek istemiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Medvedev soykırım çağrısı yaptı

Elon Musk, Twitter’daki Rus propagandasını silmek istemiyor

Twitter patronu Elon Musk, kendini “konuşma özgürlüğü mutlakiyetçisi” ilan eden biri olarak, eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in hiçbir propaganda gönderisini silmek istemiyor.

© Kaynak: Susan Walsh/AP/dpa

Elon Musk, kısa mesaj platformu Twitter’da “mutlak” ifade özgürlüğü istiyor. Twitter patronu bu nedenle Rusya eski Devlet Başkanı Medvedev’in Ukrayna’daki soykırım çağrısını silmek istemiyor. Bunun yerine, giderek daha fazla Batı medyası kısıtlanıyor.

Twitter patronu Elon Musk, kendini “konuşma özgürlüğü mutlakiyetçisi” ilan eden biri olarak, eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in hiçbir propaganda gönderisini silmek istemiyor. Musk Pazar günü Twitter’da “Bütün haberler bir dereceye kadar propagandadır” dedi. Medvedev’in Ukrayna’da soykırım çağrısı yaptığı tartışmalı bir gönderisine atıfta bulunuyordu. Tesla’nın kurucusu, “Bırakın insanlar kendileri karar versin,” diye devam etti.

+++ Canlı blogda Ukrayna’ya karşı savaşla ilgili tüm gelişmeler +++

Eski Rusya cumhurbaşkanı, Cumartesi günü bir Twitter gönderisinde Ukrayna’nın neden dünya haritasından silinmesi gerektiğini açıkladı. “Ukrayna neden yok olacak?” Medvedev, “bu gezegendeki hiç kimsenin” ülkeye gerçekten ihtiyacı olmadığını yazdı – ne Avrupa, ne ABD, ne Rusya ve Ukraynalılar. Makalede Rus, Ukrayna liderliğinden defalarca “Nazi rejimi” olarak bahsediyor. Kremlin başkanı Vladimir Putin aynı propagandayı Ukrayna’ya saldırısını haklı çıkarmak için kullandı.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Musk, Medvedev’in Ukrayna soykırımı çağrısını silmeyi reddediyor. Twitter patronu Pazar günü “Putin’in beni Ukrayna’ya yardım ettiğim için savaş suçlusu olarak nitelendirdiği söylendi, bu yüzden tam olarak en iyi arkadaşım değil” diye yazdı. Medvedev’in katkısı propagandadır.

Musk’ın Rus devlet medyası üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiği söyleniyor

Twitter patronu, kararıyla kısa mesaj platformunda daha fazla ifade özgürlüğü sağlama isteğine devam ediyor. Musk böyle yaparak önceki Twitter yönetiminin Ukrayna’da savaşın başında aldığı önlemleri de baltalıyor.

Şubat 2022’de kısa mesaj servisi, devlet yanlısı Rus medya web sitelerine bağlantılar paylaşan gönderileri işaretleyeceğini duyurdu. Aynı zamanda tavsiyelerden çıkarılarak bu içeriğin yayılımı genel olarak azaltılmalıdır. Basında çıkan haberlere göre Twitter artık tüm bu kısıtlamaları tersine çevirdi: “Social Media Today”e göre araştırmacılar, daha önce Rus ve Çin haberleri için uygulanan kontrollerin ortadan kalktığını tespit etti.

Musk, birkaç istasyonu “devlet destekli medya” olarak etiketliyor

Twitter, kendi açıklamalarına göre “devlete bağlı medya şirketleri söz konusu olduğunda tweet’leri önermekten veya büyütmekten hâlâ kaçınıyor”. Bununla birlikte, Çin’den devlet haber ajansları Xinhua ve Rusya’dan Tass’a ek olarak, bağımsız medya da kısıtlamalara tabidir: Geçen hafta, Amerikan yayıncıları PBS ve NPR ile İngiliz BBC de “devlet destekli medya” olarak etiketlendi. Her üç kanal da bağımsızdır ve çoğunlukla bağışlar veya kamu fonları ile finanse edilmektedir. PBS ve NPR ayrıca Washington’daki ABD hükümetinden dolaylı mali destek alıyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

BBC’yi ağır bir şekilde eleştirdikten sonra Musk Pazar günü “BBC’nin devlet tarafından finanse edilen diğer bazı medyalar kadar önyargılı olduğunu düşünmüyorum, ancak BBC’nin hiçbir etkisi olmadığını iddia etmesi aptalca,” diye yazdı. dava.” Doğru”. Kendi kendini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” ilan eden Musk, daha önce temelde “yasanın çok ötesine geçen sansüre karşı olduğunu” yinelemişti.

130 milyondan fazla takipçisi olan bir Twitter sahibi olarak Musk, şu anda sağcı siyasi görüşlerin yükselticisi olarak hizmet ediyor. Diğer şeylerin yanı sıra, yakın zamanda medyayı beyazlara karşı “ırkçı” olmakla suçladı. The New York Times söz konusu olduğunda, “propagandalarının” ilginç bile olmadığını iddia etti ve gazetenin Twitter profilinin içeriğini “ishal” olarak nitelendirdi. New York Times hesabının doğrulaması da iptal edildi. Teknoloji milyarderi ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın başkanı, uzun süredir ABD medyası tarafından kendisine haksız muamele edildiğini görüyor.

Haberler/hidr