GNTM 2024 ilk kez iki kazananla

Leila

Global Mod
Global Mod
Heidi Klum'un zaten büyük beden modelleri vardı. Transseksüel modelleri vardı. Kısa ve yaşlı kadınları vardı. Ne kaldı? Aynen: erkekler. Böylece “model anne”, “Almanya'nın Yeni Top Modeli” adlı şovunda çeşitlilik konusunu oynamaya devam ediyor ve 15 Şubat'ta ProSieben'de başlayacak model yarışmasını 19. sezonda erkek cinsiyete de açıyor. Neredeyse her yıl yapılan değişikliklere rağmen programlarına yönelik eleştirilerin azalmadığını çok iyi biliyoruz.

Geçmişte suçlamalar yalnızca güzellik yarışmalarının genel karşıtlarından gelmiyordu ve gösterilerde kadınların (cinsel) objelere dönüştürüldüğü gerçeğini eleştiriyordu. Bedenin utandırılmasından ve modası geçmiş rol ve beden imajlarının yayılmasından bahsediyoruz. Ayrıca, gösteri için muhtemelen çok daha kötü olan, Klum'u adaylar arasında kasıtlı olarak tartışma çıkarmak ve insanların podyumda tökezlemesine neden olmakla suçlayan eski katılımcılardan da geldiler. Olay o kadar ileri gitti ki, şu anda 50 yaşında olan oyuncu geçen yıl sezon başında bu konu hakkında yorum yapmıştı.

Heidi Klum “çeşitlilik” üzerine yemin ediyor

O zamanlar Klum, çeşitlilik konusunun onun kalbine çok yakın olduğunu söylemişti. “Her şeyin tamamen farklı olduğu bir zamandan geliyorum.” Şunu iddia etti: “Başkalarıyla çeşitliliğin bittiği yerde, uzun bir yol kat ediyoruz.” Eski adaylarının manipülasyon iddialarıyla ilgili olarak savunmacı bir tavırla şunu söyledi: “Biz “Bu bir realite şovu ve ne olacağını gösteriyoruz.” Ancak herhangi bir metin veya olay örgüsü verilmez ve kurgu teknikleri kullanılarak “başka hiçbir kişi” yaratılmaz. Klum bu sefer gösteriye erkek kılığında başka insanları da getiriyor ve bir noktada onları kızı Leni Klum'a (19) teslim etmek istiyor. Bu da yeni eleştirilere yol açıyor. Örneğin, Klum'un eski jüri üyesi Peyman Amin, tüm olayı ProSieben ve Heidi Klum'un “mümkün olan her yolla reytingleri korumaya çalıştığı bir tür umutsuz eylem” olarak tanımlıyor.

Klum, sezon başlamadan önce 10 aday ve 10 kadın adayı izleyicileriyle buluşturuyor ve zaten tanıtımını da hakkıyla yapıyor: “Erkek adaylarıma 'erkeklerim' diyorum. Funke program dergileri TV Digital, TVdirekt ve Hörzu'ya “Gerçek rüya erkeklerini seçtim” diyor. “Mesela Marvin, Afrika'dan gerçek bir prens. Babası Gana'lı bir kraldır. Ama hepsi bu kadar değil, çünkü Marvin bugünlerde dünya podyumlarında gördüğümüz erkek model stereotipine uymuyor: kıvrımları var ve onlarla muhteşem görünüyor.” Anahtar kelime çeşitliliği. Tabii ki bu da eksik olmamalı Erkekler de… Bu arada, son iki yıldır adaylara verdiği isimle “kızlarını” “model” olarak tanımlıyor.

“Sadece bir tane olabilir” tarihtir

15 Şubat'tan itibaren kadroya daha fazla erkek ve kadın eklenecek. Ve sonuçları olan bir yenilik daha var: Heidi Klum artık en sevdiği cümlelerden biri olan “Sadece bir tane olabilir” diyemeyecek. Çünkü bu yıl, “Daha fazlası daha fazla” sloganına sadık kalarak, sonuçta iki kazanan olacak: biri erkek, biri kadın kazanan. ProSieben'e göre her ikisi de “Harper's Bazaar” unvanını alıyor ve her biri 100.000 avro kazanıyor. Sonunda Klum da ilk erkek modelini seçiyor.

Model, Funke program dergilerine, erkeklerin ve kadınların her zaman aynı görevleri tamamlamak zorunda olmadıklarını açıklıyor: “Adaylar farklı testlere tabi tutulacak, çünkü hala farklılıklar var. Örneğin Paris'te, Milano'da, Londra'da ve New York'ta erkekler ara sıra olsa bile yüksek topuklu ayakkabılarla yürümezler.” Yani erkekler daha mı az tökezliyor? Göreceğiz.

Hala farklı düşünmenin ve sokakta gördüklerimizi podyumda yansıtmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum.
Heidi Klum

Her halükarda, Klum bu yıl eleştirmenlere sadece gösteri değişiklikleriyle değil aynı zamanda sözlerle de yanıt veriyor; bu sefer çok akıllıca, moda endüstrisine yönelik kendi suçlamalarıyla. GNTM'de çeşitliliği ön plana çıkardığı 2021'den bu yana bir şeyler düzeldi mi sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Yeniden geriye doğru gittiğimizi hissediyorum. Büyük beden aralığında bile her zaman bir avuç aynı kadın görüyorum ve erkekler arasında büyük beden neredeyse hiç yok. Ne yazık ki defilelerde nadiren küçük modeller ve en iyi yaşlananlar da oluyor. Küçük, büyük ve yaşlı insanlar için de iyi kıyafetler yapılmalıdır. “Farklı düşünmenin ve sokakta gördüklerimizi podyumda yansıtmanın hala son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

Sonunda sizi eleştirenler muhtemelen ikna olmayacaklar. Ancak Klum'un deyimiyle “erkekler ve kızlar bir yığın halinde” dizinin dramaturjisi açısından iyi olabilir.