Hasis insan ne demek ?

Professional

Global Mod
Global Mod
Hasis insan (zihinsel AzA14rlA14) ne demek?

Konu, zihinsel AzA14rlA14lerin tanAmA ve bu kiAilerin yaAamA hakkAndaki Anemli Azellikleri dikkate almaktadAr. Zihinsel AzA14rlA14lA14k, herhangi bir bireyin AArenme, iletiAim, aritmetik becerileri, bellek, dikkat ve konsantrasyon, uyum yeteneAi, Aevresel kullanAm ve duygusal ve psikolojik dengesizlik gibi temel yeteneklerinin gerAek potansiyeline gAre eksikliAi anlamAna gelir. Zihinsel AzA14rlA14lA14k, herhangi bir bireyin yaAamAnAn herhangi bir dAneminde ortaya AAkabilir ve kiAiye Azel olabilir.

TanAm

Hasis insan, diAer insanlarla karAAlaAtArAldAAAnda daha az zihinsel yetenekleri olan veya olmayan kiAileri tanAmlamak iAin kullanAlan bir terimdir. ABD'de, bu tanAm, Ulusal Zihinsel Yetersizlik, Zihinsel Yetersizlik veya Zihinsel Engellilik olarak da bilinir. Zihinsel AzA14rlA14lA14k, kiAinin geliAimsel, biyolojik ve AArenme bozukluklarAnAn bir kombinasyonu nedeniyle ortaya AAkan bir durumdur. Zihinsel AzA14rlA14lA14k, psikomotor becerilerde, dA14AA14nme yeteneAinde, iletiAimde ve yaAam yeteneAinde eAitsizliklerin olduAu dA14AA14nA14len bir etiket olarak kabul edilir.

Fiziksel ve Sosyal Etkileri

Hasis insanlar, fiziksel ve sosyal etkilerle de karAAlaAabilir. Fiziksel etkiler, zihinsel AzA14rlA14lA14k iAin Azel olarak tasarlanmAA ayakkabA ve giysi, Azel yemek takviyesi ve Azel beslenme gereksinimleri gibi Azel A14rA14nleri satAn almak iAin ekstra harcama gereksinimi iAerebilir. AyrAca, zihinsel AzA14rlA14 bireylerin, yA14rA14me, konuAma ve iAitme gibi temel iAlevleri iAin Azel eAitim gerektirebilir. Sosyal etkiler, zihinsel AzA14rlA14 bireylerin, sosyal Aevrelerinde kabullenilmesini zorlaAtArabilir. BazA durumlarda, zihinsel AzA14rlA14 bireyler eAitimlerinde ve iA yaAamlarAnda zorluklarla karAAlaAabilir.

Tedavi ve EAitim

Hasis insanlarAn, zihinsel AzA14rlA14lA14klerini gidermek ve yaAamlarAnA iyileAtirmek iAin, tedavi ve eAitim kullanAlAr.