Kretschmer, Ukrayna sorusunun ardından moderatöre saldırdı

Leila

Global Mod
Global Mod
Başlangıçta güzeldi. Çarşamba günü, Saksonya Başbakanı Michael Kretschmer “Maischberger”de Alman milli takımı gibi bir federal hükümet istediğini söyledi – “bunu başarabilen, bir arada duran ve aynı zamanda eğlenen ve herkesin aynı yönde koşmadığı insanlar.”

Daha fazlasını okuyun Reklamcılık

Sonra konuşma Ukrayna'daki savaşa döndü – ve bununla birlikte şovdaki ruh hali sakin ve neşeliden duygusal ve heyecanlıya dönüştü. Sandra Maischberger, CDU politikacısından “Ukrayna'daki savaşta ateşkes ve barış görüşmeleri” hakkında bir açıklama istedi. “İki yıldır ne söylüyorum? İki yıldır ne söylüyorum?” diye katı bir babacan tekrarla cevapladı Kretschmer. Ve soruyu kendisi cevaplamak yerine, Maischberger'i artık bu tür soruları dinlemek zorunda kalmamakla suçladı. İki yıldır gazetecilerin bu konu hakkındaki “imalarını” dinlemek zorunda kaldığını söyledi.

Kretschmer, ARD'de, bu ülkede de var olan sessiz, temkinli seslerin “bir kenara itildiğini” söyledi. Bu tartışmayı yapmamak bir hataydı.

En son Kretschmer'in müzakereli bir çözüm savunuculuğu oldukça büyük bir karışıklığa ve yaygın bir redde neden oldu. CDU siyasetçisi Aralık 2023'ün sonunda medyaya hitap etti ve Ukrayna'nın topraklarından geçici olarak vazgeçmesini önerdi.

Kiev, Kretschmer'in müzakere önerilerine derhal yanıt verdi

Funke medya grubunun gazeteleri, “Ateşkes durumunda Ukrayna'nın belirli bölgelere geçici olarak Ukrayna'nın erişemeyeceğini kabul etmesi gerekebilir” dediğini aktardı. Kretschmer o zamanlar diplomasiden yana konuştu (Çarşamba günü “Maischberger”de yaptığı gibi) ve “Ukrayna topraklarının tek bir metrekaresinin bile” “Rus olmadığını” söyledi.

Maischberger, konuşmasında, “Saksonya'daki vatandaşlarınızın kapılarının önünde tekrar Rus askerleriyle uğraşmak zorunda kalacakları konusunda en ufak bir endişeniz yok mu?” diye sordu – o dönemde Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın Kretschmer'in önerisine hemen yorum yapmasına atıfta bulunarak. “Ukrayna geçici toprak kaybını kabul ederse, Rus birlikleri Almanya ve Saksonya'ya daha da yaklaşacak,” diye yazdı Kiev'deki Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleh Nikolenko geçen yılın sonunda Facebook'ta.

Kriz Radarı

Haberler dış haberler muhabiri Can Merey ve ekibi, her Çarşamba yayınlanan güvenlik durumu bülteninde küresel krizlerin gelişimini analiz ediyor.

Maischberger stüdyo konuğunu saldırganlıkla suçluyor

Maischberger'in yazısı Kretschmer'den hemen sert bir yanıt aldı. Kretschmer, onun söylediği şeyin “iki yıldır” duyduğumuz bir şey olduğunu tısladı. Ve giderek daha fazla kırmızı çizgi aşılıyordu. “Bu 5.000 miğfer hakkındaki saçma tartışmadan” Leopard savaş tankları ve küme mühimmatlarının teslimatına geçmiştik. Kretschmer, “Şimdi tamamen farklı silah sistemlerinden bahsediyoruz” dedi ve “bu insanları endişelendiriyor.”

“Şu anda tamamen farklı silah sistemlerinden bahsediyoruz ve bu da insanları endişelendiriyor.”
Michael Kretschmer “Maischberger”de

Stratejide bir değişiklik görünmüyor, ancak gerekli. “İnsanlar ölüyor. İnsanlar her gün ölüyor, tüm dünya kaosa sürükleniyor. Geçmişte her zaman çok tehlikeli gördüğümüz yeni ittifaklar kuruluyor.” Savaş bölgelerine silah tedarik etmekten kaçınmak Almanya ve Avrupa'ya güvenlik getirdi. Kretschmer daha sonra saldırısına moderatörü de dahil etti: “Ve şimdi bana yine aynı standart soruları soruyorsun.”

Maischberger daha sonra misafirini “bana karşı saldırgan olmakla” suçladı – oysa sadece Ukrayna'ya daha fazla yardım yapılmasından yana olan CDU parti lideri Friedrich Merz'den bahsediyordu. Kretschmer saldırgan tonlar kullandığını reddetti: Ona “çok dostça bir yüzle, iki yıldır tekrar tekrar aynı şeyi yapıyorsun. Yeni bir şey düşünemiyorsun…” dedi. Kretschmer, Merz'in farklı bir görüşe sahip olduğunu biliyordu ve buna saygı duyuyordu. Merz – Şansölye Olaf Scholz'un (SPD) aksine – en azından bir bakış açısına sahipti.

Kretschmer, diplomasi ve siyasi ittifaklar yoluyla savaşın hızla sona ermesini savundu. Müzakerelerin Ukrayna toprak kayıplarıyla sonuçlanması mümkündü. Ancak günlük ölümler sona erecekti ve Almanya savaş için parayı füze savunma kalkanı gibi kendi güvenliğine yatırabilirdi. Ancak şunu da söyledi: “Ukrayna savaşı kaybetmemeli. Rusya savaşı kazanmamalı.” Bu, Maischberger'in de söylediği gibi, Ukrayna'ya daha fazla silah teslimatından başka bir şey ifade etmiyor mu? “Onlara yardım etmeliyiz,” diye onayladı Kretschmer.

BSW ile olası bir koalisyon hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı

Kretschmer, 1 Eylül'de Saksonya eyalet parlamentosu seçimleri sonrasında Sahra Wagenknecht (BSW) ittifakıyla koalisyona girip girmeyeceğini açıklamadı. Bu ittifak – geçen hafta Wagenknecht'in “Markus Lanz” hakkındaki açıklamalarına bakın – Ukrayna'daki savaş konusunda benzer bir tutum sergiliyor. Seçimlerden sonra bu konuda konuşacağını söyledi.

Kretschmer, Putin'in Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı hakkındaki açıklamalarıyla defalarca tartışma yarattı. Kasım ayında, CDU Başbakanı çatışmanın “dondurulması” çağrısında bulunmuştu. Rus saldırısından kısa bir süre sonra, Kretschmer diplomasiye öncelik verilmesinden yana konuşmuştu.