NFL takımının sahibi Robert Kraft, Yahudi karşıtlığına karşı reklam satın aldı

Leila

Global Mod
Global Mod
Super Bowl'un devre arası dünyadaki en popüler reklam alanlarından biridir: ABD Ulusal Futbol Ligi'nin (NFL) finalini 100 milyondan fazla izleyici izliyor. Bu yıl Kansas City Chiefs, San Francisco 49ers'a karşı oynadığında muhtemelen daha da fazlası olacak: Sonuçta süperstar Taylor Swift de final maçında arkadaşı ve NFL oyuncusu Travis Kelce'ye tezahürat yapıyor. Şirketler bunun için bir bedel ödemeye hazır: 30 saniyelik bir reklam klibi için yaklaşık 7 milyon dolar ödemek zorundalar.

Klip, Martin Luther King'in konuşma yazarının söz sahibi olmasını sağlıyor


Ancak bu sene ödül alan sadece BMW veya Budweiser değil, aynı zamanda NFL takımı New England Patriots'ın sahibi ve Antisemitizmle Mücadele Vakfı'nın kurucusu Robert Kraft da oldu. 82 yaşındaki oyuncu, Pazar akşamı yapılacak final gösterisinde ABD toplumundaki Yahudi karşıtlığına dikkat çeken bir reklamın gösterilmesini sağladı.


Kraft'ın vakfı şimdiye kadar devre arasında gösterilecek olan videonun yalnızca bir teaserını yayınladı. İçinde, Martin Luther King'in şu anda 93 yaşında olan konuşma yazarı Clarence B. Jones'u bir masada oturup yazı yazarken görebilirsiniz. Sesi kameranın dışından geliyor ve şöyle diyor: “Bazen bugün sevgili arkadaşım Martin'e ne yazacağımı hayal ediyorum.” Görünüşe göre Jones'un, Superbowl izleyicilerine yayın yapmak üzere milyonlara nefrete karşı bir mesaj göndermek için 30 saniyelik videoda konuşması bekleniyor.

Kraft: “Kendisi çok açık sözlü ve çok iyi bir köprü kurucu”


Vakfa göre Jones ve Kraft, Superbowl kampanyası öncesinde siyahlar ve Yahudiler arasındaki ilişkilerin önemini tartışmak için bir araya geldi. Kraft daha sonra ortak bir açıklama yapmaya karar verdi. CNN'e verdiği röportajda şunları söyledi: “Kampanyamız ülkemizdeki nefrete karşıdır.” Clarence B. Jones'la üç saat konuştu ve bu adamın Martin Luther King üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu keşfetti. Kraft, “Kendisi çok açık sözlü ve çok iyi bir köprü kurucu” dedi.

Vakıf, aylar önce sosyal medyada dikkatleri başka bir olayla çekmişti: Bir adam, komşusu ve küçük kızının arabalarına binişini izliyor ve garaj kapılarına siyah boyayla gamalı haç çizildiğini fark ediyor. Yanında “Yahudi Yok” yazıyor. Kızı bunun ne anlama geldiğini sorar, anne hızla çocuğuyla birlikte arabaya biner. Daha sonra garaj yoluna geri döndüğünde harfler kaybolmuştur. Kadın, komşusunun pantolonunun paçasındaki beyaz boyadan onun garaj kapısını yeniden boyadığını anlıyor. Ağzı sessizce “teşekkür ederim” diyor. Komşu başını salladı.

“Yahudi Nefretine Karşı Durun” kampanyası


Sahneden sonra asıl nokta gözden kayboluyor: Geçen yıl Amerikalı Yahudilerin dörtte biri nefretin kurbanı oldu. Ve sonra şu cümle: “Nefret ancak izin verirseniz kazanır” – nefret yalnızca izin verirseniz kazanır. Reklam, geçen yıl başlatılan “Yahudi Nefretine Karşı Durun” kampanyasının bir parçası. Video, son on ayda YouTube'da 90.000'den fazla kez görüntülendi.


USA Today'e verdiği röportajda Kraft, eylem hakkında şunları söyledi: “Bu ulusun bazı kısımlarını tanımıyorum. Gittiğimiz yön hoşuma gitmiyor.” Super Bowl reklamıyla Yahudi olmayan insanları da nefrete karşı durmaya çağırmak istiyor. Kraft röportajda çoğu insanın iyi insanlar olduğunu söyledi. “Ben Empatinin kim olduğumuzun bir parçası olduğuna gerçekten inanıyorum.”

Kraft: “Empatinin bizim bir parçamız olduğuna gerçekten inanıyorum.”


Kraft, ABD siyasetinin en büyük bağışçılarından biri ve “Kraft Grubu”nun ilk seçim kampanyasını bir milyon ABD dolarıyla desteklediği Donald Trump ile dostane ilişkiler sürdürüyor. Forbes'un 2023 listesine göre servetinin 11,1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. İsrail de dahil olmak üzere sürekli olarak büyük miktarlarda yatırım yapıyor: Diğer şeylerin yanı sıra, İsrail'de bir futbol ligi kurdu ve orada bir futbol stadyumu inşa edilebilmesi için bağışta bulundu. Kraft, “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ile yaptığı röportajda “Dünyada daha fazla birliktelik bulmalıyız” dedi. “Ve spor tam olarak bunu başarmaya yardımcı olabilir.”

Haberler/sa