“Özellikle sahte haberleri destekleyen siyasi aktörler var mı?”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Markus Lanz”da Tartışma

“Sahte haberleri özellikle destekleyen siyasi aktörler var”

“İstediğine inanabilen” bir toplum mu elde ediyoruz? Salı günü Markus Lanz, Martin Knobbe, Linus Neumann ve Florian Flade’in etrafındaki “Markus Lanz” grubu yapay zekayla ilgili endişelerini paylaştı.

© Kaynak: ZDF / Cornelia Lehmann

Gerçeğin ve yalanın artık ayırt edilemeyeceği an ne zaman gelecek ve deepfake’lerle nasıl başa çıkacağız? “Markus Lanz” durumunda, yapay zeka konusu Salı akşamı medya uzmanlarını endişelendirdi. “İstediğine inanabilen” bir toplumla ilgili bir uyarı vardı.

Yapay zekanın zaferi artık durdurulamaz. Chatbot ChatGPT kullanıma sunulduğundan beri, giderek daha fazla insan teknolojik devrimin ne kadar kapsamlı olabileceğine dair bir fikir ediniyor. Uzmanlar şimdiden alarm veriyor. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ve Tesla’nın patronu Elon Musk gibi teknoloji devleri, geçtiğimiz günlerde yapay zeka yoluyla “medeniyetimiz üzerinde” yaklaşan bir kontrol kaybı konusunda kamuoyuna uyarıda bulundu. Salı akşamı “Markus Lanz”da konuklar ayrıca en son gelişmeler ve buna bağlı olarak hakikat anlayışımızdaki değişim hakkında hararetli tartışmalar yaptılar.

New York’tan ZDF muhabiri Johannes Hano, “Benim için eğitim çok merkezi bir unsur. Buradan başlamamız gerekiyor. İnsanları kendine güvenen bireyler haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.” Araştırmacı muhabir Florian Flade, sahte haber konusunda endişeli: “‘Bir şey her zaman takılıp kalır’ sözü – bu kısmen doğru. Yapay zeka ile ilişkili önemli bir risk var. Yapabileceğiniz küçük hikayeler konusunda özellikle endişeleniyorum’ Bu kadar çabuk çürütmeyin.”

Sanırım burada teknik bir fenomenden çok sosyal bir fenomenle uğraşıyoruz.
BT uzmanı ve bilgisayar korsanı Linus Neumann

BT uzmanı ve bilgisayar korsanı Linus Neumann aynı fikirde ve ekledi: “Bence burada teknik bir fenomenden çok sosyal bir fenomenle uğraşıyoruz. Korkarım Almanya’da kendimizi eğitimin yardımıyla güçlendirme fikrini çok uzun süredir geliştirmedik.”

“Trump iş modeli işe yarıyor”

Özellikle, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın tarihli iddianamesi ve Salı günü New York mahkemesi huzuruna çıkması, “Markus Lanz” için karışık duygulara neden oldu. ZDF muhabiri Johannes Hano ölçülü bir şekilde şunları söyledi: “Bu süreç tarihi bir yenilik, ancak bunun Donald Trump’a zarar vereceğini düşünmüyorum. Yine de takipçilerini süreçle ısıtabilecek.”

Gazeteci Martin Knobbe’yi de endişelendiren bir tahmin: “Trump iş modeli işe yarıyor. Bence bu yine alevlenecek. Şu anda anketler onun için oldukça iyi.” “Spiegel”in Berlin ofisi başkanı devam ediyor: “ABD’de gördüğümüz şey aynı zamanda bir medya krizi. ABD’de medya artık işini yapmıyor.”

yapay zekanın tehlikeleri

Bu, Markus Lanz’ı gösterinin asıl konusuna geri getirdi: yapay zekanın giderek artan aşırı kullanımı ve buna bağlı tehlikeler. ZDF sunucusu şunu öğrenmek istedi: “ABD’de artık sahte haberlerin nasıl önleneceği ve bağımsız gazeteciliğin nasıl yeniden kurulacağı konusunda bir tartışma var mı?” Johannes Hano hemen cevap verdi: “Bu tartışma Donald Trump’ın görev süresi boyunca gerçekleşti. Ancak şu anda ‘yapay zeka’ alanında nelerin değiştirilmesi gerektiğine dair doğrudan bir tartışma yok.”

Martin Knobbe Salı akşamı şunları söyledi: “Korkutucu bulduğum şey, tepki vermemizin uzun sürmesi. Dezenformasyona veya bilgisayar korsanlarına nasıl yanıt vereceğimizi düşünmek çok uzun sürüyor. İyi güçlendirilmiş bir demokrasi olarak çok daha sert tepki vermeliyiz. buna.” Ancak bu bağlamda Linus Neumann, politikacıların sorunları çözme istekliliğine çok fazla güvenilmemesi konusunda uyarıda bulundu: “Özellikle sahte haberleri destekleyen siyasi aktörler var.”

Giffey ve sahte Klitschko arasındaki derin sahte konuşma

Markus Lanz’ın yürekten katıldığı ve mevcut Rus propagandasından örnekler verdiği bir açıklama. Ayrıca, Franziska Giffey ile sahte bir Vitali Klitschko arasında geçen ve ülke çapında şaşkınlığa neden olan son deepfake konuşmasından da bahsetti. ZDF moderatörü gruba sordu: “Sahte metinlerle birlikteydik, şimdi sahte resimlerle ve sahte röportajlarla birlikteyiz. Soru şu ki, bunun sonu nerede? Artık farkı göremediğimiz an ne zaman gelecek?”

Johannes Hano sağduyuya güvenirken, araştırmacı muhabir Florian Flade şu uyarıda bulundu: “Sağduyu – genellikle bununla iyi geçiniriz, ancak bazen anlaşamayız. Sağduyu, sektörümüzde gerçekten kötü şeyler yaptı. Aynı zamanda orada gördüğüm şeye inanmak isteyip istemediğimle de ilgili. Gittikçe zorlaşıyor.”

“Bence toplumun bir kısmı uzaklaşıyor”

BT uzmanı Linus Neumann daha sonra şunu açıkça belirtti: “Durumların gerçekten var olup olmadığını veya bir bilgisayardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söyleyebilecek hiçbir teknik çözüm olmayacak.” Neumann şunları ekledi: “Kitlelerde kontrol etme çabası bir noktada çok fazla oluyor. Toplum olarak bu fikre alışmamız gerekiyor. Büyük bir meydan okuma görüyorum ve kalabalıkta gerçekten kötü olabiliyor.”

BT uzmanı ve bilgisayar korsanı devam ediyor: “Donald Trump’ın 34 iddianameyle yargılandığı ve insanların buna inanmadığı bir dünyada yaşıyorsak, zaten çok daha kötü bir krizimiz var demektir. Bunun ne yapacağı konusunda daha çok endişeleniyorum.” aniden ne istediğine inanabilen bir topluma.”

Muhabir Florian Flade sadece kabul etmekle kalmadı, “Markus Lanz”ın sonunda da uyardı: “Burada yeni bir din türünden bahsediyoruz. Toplumun bir kesiminin geride kaldığını düşünüyorum. Bilinçli olarak alternatif dünyalarda yaşamak isteyen insanlar var. Ancak buna karşı koyacak araçlara sahip değiliz. Bu çok ama çok patlayıcı bir gelişme.”

Haberler/Tele gösterisi