Quadrantids meteor yağmuru nasıl ve ne zaman görülür?

semaver

New member
4 Ocak’ta şafak vakti, popüler Quadrantids meteor yağmuru gerçekleşecek ve bu, “kayan yıldızlara” Yeni Yıl dileklerimizi sormak için iyi bir fırsat. «Olgu İspanya’nın her yerinden görülebilir, ancak ne kadar kuzeyde olursak o kadar iyi. Başka bir deyişle, yarımadanın kuzeyinde gece boyunca görülebilecekler, Kanarya Adaları’nda ise sabahın erken saatlerine kadar daha belirgin olacaklar” diyor Instituto de Astrofísica Teide Gözlemevi yöneticisi Miquel Serra Ricart de Canarias (IAC).


Etkinliğinin zirvesinin yarımada saatiyle sabah 4:40 civarında, bu meteorların doğduğu görünen ve bu durumda Boyero takımyıldızı olan (Büyük Kepçe’ye yakın) nokta olan radyantın yüksek olması bekleniyor. gökyüzünde yeter. Bu nedenle, en iyi gözlem zamanı şafaktan hemen önce olacaktır. Bu şekilde, ek olarak, neredeyse dolunay çoktan batmış olacak ve ışığı daha zayıf meteorların görüşünü engellemeyecektir.

Instituto de Astrofísica de Canarias’ın tahminlerine göre, her dört dakikada bir, bazıları çok parlak olan bir meteor görülecek. Bunları gözlemlemek için ideal olan, ışık kirliliği olmayan ve ufukların açık olduğu bir yerde gökyüzüne bakarak yere uzanmaktır. Dürbün veya teleskop gibi farklı optik ekipman türleri görüş alanını sınırladıkları için önerilmez.

Şehrin ışığı izin vermiyorsa, başka bir seçenek de olayı Teide Gözlemevi’nden (Tenerife) ve Uluslararası Doğada Spor İnovasyon Merkezi’nden canlı olarak yayınlayacak olan IAC kanalı sky-live.tv aracılığıyla çevrimiçi olarak takip etmektir. Extremadura, İyi Geceler stratejisinin koordinasyonu altında Çevre “El Anillo”.


bir asteroidin meyvesiNormalde, meteor yağmurları ışımalarına göre adlandırılır (Perseus takımyıldızına göre Perseidler, İkizler takımyıldızına göre Geminidler…). Ancak Quadrantidler, astronom Joseph Lalande tarafından 1795 yılında işaret edilen ve artık bilim adamları tarafından tanınmasa da bu meteor yağmuruna adını vermeye devam eden kayıp takımyıldızı Quadrans Muralis’in adını almıştır. İkizler ve Perseidler ile birlikte Quadrantids, yılın en yoğun meteor yağmuru grubunun bir parçasıdır. Aktivitesi genellikle saatte 100 meteora yakındır ve bu rakam yıldan yıla değişmeden kalır.

Sözde “kayan yıldızlar” aslında kuyruklu yıldızlardan farklı boyutlarda küçük toz parçacıklarıdır. Bu gök cisimleri kayalardan ve buzdan yapılmıştır, bu nedenle yörüngeleri üzerinde bir yıldızın ısısına yaklaştıklarında, buzlarının bir kısmı “erir” ve bunun sonucunda yaklaşık bir kum tanesi büyüklüğünde parçacık akışı (meteoroidler) oluşur. uzayda yıllarca yüzer. Dönüş hareketinde, Dünya bu toz bulutlarıyla karşılaşır ve bu parçacıklar büyük bir hızla Dünya’nın atmosferine girer ve parçalanarak, bilimsel olarak meteorlar ve popüler olarak kayan yıldızlar olarak adlandırılan iyi bilinen parlak çizgiler oluşturur.

Bu çoğu meteor yağmuru için geçerlidir, ancak “enkaz” bulutunun yolu ile çakışan hiçbir kuyruklu yıldız olmadığı için Quadrantids ve Geminidler için geçerli değildir. Bu fenomenlerin ataları, bir gezegenden küçük ve bir meteoroidden daha büyük kayalık gök cisimleri olan asteroitlerdir: Geminidler için 3200 Phaeton ve Quadrantidler için 2003 EH.