Romalılar nasıl kokardı? İspanyol bilim adamları, Sevilla’da 2000 yıl önce mühürlenmiş bir kavanoz buldular

semaver

New member
Romalılar nasıl kokardı? İspanyol bilim adamları, İmparatorluğun bugün hala evde sahip olduğumuz birçok kolonide kullanılan bir bileşen olan paçuli ile parfümlendiğini belirlediler. Bulgu, Juan Manuel Román, Fernando Lafont, Daniel Cosano ve José Rafael Ruiz Arrebola liderliğindeki Córdoba Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının çalışması.


Her şey 2019’da Sevilla’nın Carmona belediyesindeki bir binanın rehabilitasyonu sırasında başladı. Arkeolojik kalıntılar bulan işçiler belediyeye haber verdi. Belediye arkeologu Román hemen geldi. Bulunan şey, hiç yağmalanmadığı için “muhteşem durumda” 2000 yıl öncesine ait sekiz nişli bir mozoleydi. Toplu mezarda satın alma gücü yüksek bir ailenin altı ferdinin cenazesi yatmaktadır. Ve üzerlerinde, aralarında “içinde katı bir kütle olan” kuvars oyulmuş bir kabın öne çıktığı çeşitli teklifler vardı. 40’lı yaşlarındaki bir kadının nişine aittiler.

Bez bir torbaya sarılı olan ve kalıntıları hâlâ kalan ve kehribar taşların eşlik ettiği bu şişe laboratuvara götürüldü ve o zamandan beri, sonuçlarını bu hafta İsviçre bilimsel dergisinde yayınlayan araştırma ekibi tarafından analiz edildi. “Miras” dergisi. Tuhaflıkları arasında amforanın çok sert, dayanıklı ve sıra dışı bir malzeme olan kuvarstan oyulmuş olması yer alır. O zamanlar merhemler camdan yapılıyordu ve araştırmacılara göre bu diğer malzemeyi seçerek “çok aranan ve pahalı” kabul edilen bir maddeyle uğraşıyoruz.

Kabın tekilliğine ek olarak, gerçekten “olağanüstü” gerçek, “mükemmel bir şekilde kapatılmış” olması ve parfümün katı kalıntılarının içinde korunmuş olmasıydı, bu da soruşturmanın yürütülmesine izin verdi. Dolomit taşından yapılmış ve bitüm ile kapatılmış olması, içindekinin “muhteşem” bir şekilde korunmasını sağladığı için tıpa bu keşfin önemli bir parçasıdır. «Şimdiye kadar hiç kimse Roma dönemine ait bir parfüm bulmayı başaramamıştı. Bu duyulmamış bir şey” diyor Román. Diğer kazılarda parfümler uçucu olduğu için kaplar boştu.


Özü korumak için zeytinyağıParfümün neyden yapıldığını bulmak için, diğerlerinin yanı sıra, X-ışını kırınımı ve kütle spektrometresi ile birleştirilmiş gaz kromatografisi tekniği gibi farklı enstrümantal teknikler kullanılmıştır. Ve bu sayede, Yaşlı Pliny’nin incelemelerinde tarif ettiği şeye tam olarak yanıt veren iki bileşen tespit edildi. Aromaların ve özün kendisinin korunmasına izin veren bir baz veya bağlayıcıdan yapılmıştır. Bu durumda, baz muhtemelen bir bitkisel yağdı ve analizlere yansıyan bazı belirtilere göre zeytinyağı, ancak bu nokta yüzde yüz doğrulanamadı.Parfüm tıpasının detayı.


Cordoba Üniversitesi

Öte yandan, Córdoba Üniversitesi tarafından yürütülen kimyasal analizlerin sonuçları, özün eski bir tanıdık olduğunu gösteriyor: Araştırmacılar, “Roma paçuli kokuyordu” diye yazıyor. Bu uçucu yağ, günümüz parfümerisinde yaygın olarak kullanılan Hint kökenli ‘Pogostemon cablin’ bitkisinden elde edilmektedir. Şimdiye kadar Roma döneminde kullanıldığına dair bir kanıt yoktu.

Bu araştırma, Roma parfümeri alanı ve paçuli’nin uçucu bir yağ olarak kullanımı için “bir kilometre taşını” temsil ediyor. Şu anda, Carmonense mozolesinde korunan ve kısa süre içinde sonuçlarının alınması beklenen diğer tekil malzemeler (kehribar, duvar resimlerinde kullanılan kumaşlar veya pigmentler gibi) üzerinde daha fazla çalışma yapılmaktadır.

Nil kıyılarından Pompeii’yeArkeoloji uzun zamandır geçmişimizin aromalarını ve kokulu manzaralarını incelemekle ilgileniyor. Dünyanın en eski parfümlerinden biri, Berlin’deki Freies Universität’ten Egyptologist Dora Goldsmit tarafından yeniden yapılandırıldı. 5.000 yaşındaydı ve aromalarını yeniden yaratmak on yıl sürdü. Eski Mısır’dan parfümler, Yunanistan ve Roma da dahil olmak üzere dünyanın geri kalanına yayıldı.


Bu son imparatorluk, Doğu Akdeniz’in fethinden sonra kokuları dikkate almaya başlamıştır. Doktor Pedanio Dioscórides Anarzabeo ve Pliny the Elder, bazı parfüm tariflerini derlemekten sorumluydu. Romalılar onları günden güne, aynı zamanda özel günler için de kullandılar. Cenazeler de eksik olmadıkları bu törenlerden biriydi. Ölüler bile onunla mumyalandı.


2020’de Granada Üniversitesi, Valensiya Restorasyon Enstitüsü ve Valensiya Belediye Arkeolojik Araştırma Servisi’nden arkeologlar, Pompeii’de Roma döneminden kalma en iyi korunmuş parfümerilerden birini buldu. Çok sayıda seramik kavanoz ve merhem içeren bir tür laboratuvar mağazasıydı.