Rusya’ya Windows 10 ve 11 şoku! Erişim kapatıldı

kuponsever

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’ya yürüttüğü askeri operasydaha sonrasında Batılı teknoloji firmaları karşısına alan Rusya, Microsoft’un yeni darbesiyle yüzleşecek üzere görünüyor. Toplumsal medyada yapılan paylaşımlarda, Rusya’da yaşayan kullanıcıların Windows 10 yahut Windows 11’i indirmesi engellendiği ortaya çıktı.

Rusya’da Windows 10 ve Windows 11 indirmek mümkün değil

Rus haber ajansı Tass tarafınca duyurulduğuna bakılırsa, Microsoft Rusya’daki kullanıcılara karşı yeni bir adım attı. Argümana bakılırsa Microsoft, Rusya sunucuları için Windows 10 ve Windows 11 indirme seçeneğini devre dışı bıraktı. Ama şirketin bu hareketle ilgili rastgele bir açıklama yapmamış olması merak uyandırdı.

Tass tarafınca paylaşılan bilgilendirmeyi ise BleepingComputer doğruladı. Rusya merkezli bir VPN teması kullanıldı ve çeşitli Windows araçlarını indirirken kusur alındı. Bu araçlar içinde Windows 10 Güncelleme Yardımcısı, Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ve Windows 11 Heyetim Yardımcısı bulunuyor.

Tass, Windows 10 ve Windows 11 araçlarının Rusya’da erişime kapatıldığını düşündüğünü söylemiş oldu. Ajans, Microsoft’un son sonucuyla ilgili olarak şunları yazdı:

Windows 10 Güncelleme Yardımcısı, Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ve Windows 11 Heyetim Yardımcısı’nı indirmeye çalışan Rus kullanıcılara “404 – Belge yahut Dizin bulunamadı” bildirisi gösteriliyor. Windows 10 ve Windows 11 ISO’larını indirmeye çalışınca kullanıcılara, “Talebinizle ilgili bir sorun oluştu” formunda bir kusur iletisi gösteriliyor.

Microsoft’tan resmi açıklama gelmemiş olsa da, Windows 10 ve Windows 11’le ilgili araçları indirmek için Rusya dışına bağlanan bir VPN kullanmak gerekiyor.

TASS is reporting that Russians can't download Windows 10 and Windows 11 anymore from Microsoft servers.

Can someone confirm?
🤔
pic.twitter.com/ZBp18KDOfk

— Catalin Cimpanu (@campuscodi) June 19, 2022

bir daha de bu, şirketin birinci atağı değil. Microsoft, Rusya-Ukrayna savaşı niçiniyle Mart ayında ülkedeki satışlarını askıya aldı. Rusya’dan bağlanan geliştiricilerin GitHub hesaplarını da durdurdu.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.