Springer patronu Doğu Almanlar hakkında aşağılayıcı açıklamalarda bulundu

Leila

Global Mod
Global Mod
Doğu Komiseri, Springer patronunun kovulmasını istedi

Mathias Döpfner’in dahili mesajları ortaya çıktı: “Ossis ya komünisttir ya da faşisttir”

Axel Springer SE’nin CEO’su Mathias Döpfner.

© Kaynak: resim ittifakı/dpa

Springer patronu Mathias Döpfner hakkında bir iç haber, bir soruşturma raporunda yayınlandı. Her şeyden önce, Doğu Almanya’ya karşı olumsuz tavrı öne çıkıyor. Döpfner birkaç aşağılayıcı söz söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra “Annem beni Ossis konusunda hep uyardı” dediği söyleniyor.

Haftalık “Zeit” gazetesi, bir soruşturma soruşturmasında Axel Springer yayınevi başkanı Mathias Döpfner’in patlayıcı belgeleri hakkında haber yaptı. Gazeteciler, Springer’den gelen dahili e-postaları ve Döpfner’den gelen SMS mesajlarını görebilir ve içeriden ve ilgili kişilerle tartışabilirdi. “Angela Merkel’i reddetmesinden etkilenmiş görünen bir CEO’nun resmini çiziyorsunuz. Seçkinleri (kendisi ve arkadaşları hariç) hor gören ve ‘imaj’ı siyaset yapma aracı olarak gören biri” diyor raporda.

Axel Springer Group’un Perşembe günü Berlin’de yaptığı duyuruya göre Döpfner, dahili bir açıklamada, olumsuz olarak nitelendirdiği Doğu Almanya imajına ve “Bild” yazı işleri ekibi üzerinde siyasi nüfuz sahibi olduğu iddiasına tepki gösterdi. Alman Basın Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, Springer çevreleri yazının “manipülatif SMS kırpıntılarından” oluştuğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Zeit raporuna göre Döpfner, Trump’ı övdü (Döpfner: “Nobel Peace Prize for Trump”), hoşgörüsüz Müslümanlara küfretti ve iklim değişikliği sorununa inanmadı. “Çevre politikası – İklim değişikliğinden fazlasıyla yanayım. Uygarlığın sıcak evreleri her zaman soğuk evrelerden daha başarılı olmuştur. İklim değişikliğiyle mücadele etmemeliyiz, ona uyum sağlamalıyız.” Nefret ettiği bir şey varsa, o da rüzgar türbinleridir.

Döpfner’in Doğu Almanya’ya yönelik olumsuz tavrı: “Annem beni Ossis konusunda hep uyardı”

Her şeyden önce, “Zeit” e göre, Doğu Almanya’ya karşı tutumu son derece patlayıcı. Springer patronunun “Ossiler ya komünisttir ya da faşisttir” dediği söyleniyor. Ve devamı: “Annem beni her zaman Ossis konusunda uyardı. Kaiser Wilhelm’den Hitler’e ve Honecker’a kadar, ABD’nin aradaki ‘yeniden eğitiminden’ zevk almadan (Müttefikler, Nazilerden arındırma ile bağlantılı olarak Müttefikler tarafından yürütülen demokratik eğitim çalışmasına bu adı veriyordu) savaş sonrası Almanya, editörün notu) Bu bizi doğrudan AfD’ye götürüyor.”

Döpfner, eski Şansölye Angela Merkel’e de kin besliyor. “Zeit” raporu şöyle diyor: “Döpfner, görünüşe göre Angela Merkel’in deli veya tehlikeli olduğunu düşünüyor. Springer-Verlag’da iki deneyimli araştırmacı muhabir şansölyeyi soruşturuyor. Asıl soru, Merkel’in bir zamanlar Stasi veya KGB için casusluk yapıp yapmadığı. Ancak CEO’nun kişisel olarak ilgilendiği ‘büyük şey’ (Döpfner) üzerine yapılan araştırma hiçbir şeyle sonuçlanmıyor.”

8 Ekim 2019 tarihli bir mesajda Döpfner’in, Berlin Duvarı’nın yıkılışının üzerinden geçen 30 yılı konu alan bir metin yazmayı düşündüğü söyleniyor. … Ossis asla demokrat olamayacak. Belki de eski DAC, standart bir ücretle bir tarım ve üretim bölgesine dönüştürülmeli.” “Zeit” gazetecilerinin şüphesine göre, Döpfner “diriliş” ile muhtemelen “iptal” anlamına geliyordu.

Döpfner: “Elbette Doğu Almanya’dan gelenlere karşı önyargı yok”

Axel Springer Group tarafından yapılan açıklamaya göre Döpfner, “Doğu Almanya’dan gelenlere karşı elbette hiçbir önyargısı olmadığını” açıkladı. Ancak “on yıllardır yeni federal eyaletlerdeki pek çok seçmenin aşırı soldan aşırı sağa kaymasından dolayı hayal kırıklığına uğradı ve endişelendi. AfD’nin başarısı beni endişelendiriyor.”

Döpfner, kırk yılı aşkın süredir yayınladığı ve nasıl düşündüğünü gösteren metinlere atıfta bulundu. “Bağlamdan koparılmış metin parçaları ve konuşma”, onun “gerçek düşüncesi” ile karşılaştırılamaz. Müslümanlara karşı en ufak bir önyargısı yok ve İslam dinine büyük saygısı var ama İslamcılığı “demokratik değerlere ve güvenliğimize tehdit” olarak görüyor.

Doğu Komiseri, Döpfner’in kovulmasını istedi

Federal hükümetin Doğu Avrupa Komiseri Carsten Schneider (SPD), Springer patronunun Perşembe günü görevden alınması çağrısında bulundu. Schneider, t-online haber portalına yaptığı açıklamada, “Bu yayından sonra, Bay Döpfner nihayet bu gazetecilik gücüne sahip bir yayıncının başında ve medyanın demokrasimiz için önemli rolü göz önüne alındığında artık kabul edilemez.”

Carsten Schneider (SPD), Doğu Almanya Federal Hükümet Komiseri.

© Kaynak: Kay Nietfeld/dpa

Schneider şunları vurguladı: “Medya, toplumumuzun gerçekçi bir resmini çizmeli. Bu, yeniden birleşmenin üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala yeterince ağırlık verilmeyen Doğu Almanya’nın bakış açısını da içeriyor. Bay Döpfner’in düşünceleri sadece bu bakış açısını ve halkı hor görmüyor, aynı zamanda demokrasiyi de hor görüyor.” Ülkeyi bölmek iş modeli olmamalı.

Rapor: Döpfner, “Bild” gazetesinin haberciliğini etkiledi

“Zeit” raporu, Döpfner’in Julian Reichelt’in tabloid’in genel yayın yönetmeni olduğu dönemde “Bild” gazetesini ve siyaseti nasıl etkilediğini de ele alıyor. 2021’deki son federal seçimlerden önce Reichelt’e gönderilen bir mesajda şunlar yazıyordu: “Lütfen FDP’yi güçlendirin. Çok güçlülerse trafik ışıklarında o kadar otoriter olabiliyorlar ki patlıyorlar. Ve sonra Jamaika çalışıyor.

Julian Reichelt, eski yazı işleri müdürü

Julian Reichelt, eski yazı işleri müdürü

Bild gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Julian Reichelt.

© Kaynak: Getty Images

Döpfner, kendisine karşı görevi kötüye kullandığı iddialarının kamuoyuna duyurulması ve baskının çok büyük olması üzerine Reichelt’i kovdu. “Zeit”e göre, Springer patronunun o zamanki eski “Bild” patronuna yazdığı söyleniyor: “Profesyonel olarak beni kandırdın ve kimsenin yapamadığı kadar zarara uğrattın. Şahsen ve ortak dünya görüşümüz açısından, ben Hala çok bağlı olduğunu hissediyorum. Bunu bildiğini düşünüyorum ama sana tekrar söylemek istedim.”

Bu yazıda Mathias Döpfner’in alıntılarında yer alan yazım hataları ve yanlış sözdizimi anlam değiştirilmeden anlaşılırlık açısından düzeltilmiştir. “Zeit” alıntıları orijinal dilinde yayınladı.

Haberler/nis, epd ve dpa ile