Sürücüsüz arabaların görülmesini sağlayan mühendise Bilginin Sınırları Ödülü

semaver

New member
Otonom araçların yollarda güvenle seyahat edebilmesi, robot cerrahların bizi ameliyat edebilmesi, cep telefonlarının yüzümüzü tanıyabilmesi veya spor yayınlarının bugünkü kadar muhteşem olabilmesi için bu makinelerin tamamının görebilmesi gerekiyor. . Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Kategorisinde Bilginin Sınırları ödülü, bu yıl bilgisayarların “görsel görüntüleri ve sahneleri anlayıp yorumlamasını” sağlayan algoritmaların ve robotların yaratıcısı Japon profesör Takeo Kanade'ye (Tamba, 1945) verildi.


«Algı olmadan bir robot öngörülemeyen ve yapılandırılmamış bir ortamda hareket edemez. Örneğin çarpışmaları önleyebilecek vizyona sahip olmayan herhangi bir otonom araç üretemezdik. Profesör Kanade, “Profesör Kanade, bu alandaki bilginin sınırlarını daha önce kimsenin başaramadığı bir şekilde zorladı ve kurduğu düşünce okulu, bilgisayarlı görmenin ve bunun robotik algıdaki uygulamalarının geliştirilmesinde çok önemli oldu” dedi. Profesör Oussama Khatib, Bilgisayar Bilimleri Profesörü ve Stanford Üniversitesi Robotik Laboratuvarı yöneticisi ve jüri üyesi.

Nasıl ki insanların ve hayvanların derinlik bilgisi için iki göze ihtiyacı varsa, üç boyutlu yapay görme de ancak en az iki kameradan alınan görüntülerin birleştirilmesiyle mümkün olabiliyor. Bununla birlikte, ilk algoritmalar – bir algoritma, adım sayısıyla sonuç sunan bir komut dizisidir. Bazı örnekler, herhangi bir yemeğin tarifi veya araba lastiğini değiştirme talimatlarıdır; yapay görme, tek bir görüntüyü işlemek için tasarlandı ve bunları birkaç görüntüyü entegre etmek için uygulamak, pratikte kullanılamayacak kadar yavaş bir süreçti. Bu sorunun çözümü 1981 yılında Kanade ve doktora öğrencisi Bruce Lucas'ın süreci kolaylaştıracak bir yöntem geliştirmesiyle geldi.

Her kareyi tek tek alıp hem içerdiği nesneleri hem de hareketlerini yeniden oluşturmak yerine, görüntünün nasıl hareket ettiğini anlamak için her kameranın kaydettiği nesnelerin hareket bilgisinden yararlanmanın çok daha hızlı olacağını fark ettiler. tüm kameralardan gelen videoları entegre etmeden önce bile. Başka bir deyişle, 'optik akış algoritması' aynı zamanda nesnelerin şekillerini de yakalıyor ve hareketlerinin hızının ve yönünün çıkarılmasına olanak tanıyor. Japon uzman, “Bu, video kodlamanın temelidir ve hemen hemen her türlü hareketli görüntü veri sıkıştırma tekniği için kullanılır” diye açıklıyor.

“Yapay zeka ve bilgisayar görüşünün sahte videolar gibi olgulara nasıl uygulandığını görmekten nefret ediyorum”

Bu prosedürün bir sorunu vardı: Çok daha yüksek bilgi işlem kapasitesi gerektiriyordu. Kanade ayrıca bilgisayarın üç boyutlu görüntüleri işlemek için yapması gereken hesaplamaları büyük ölçüde basitleştirecek bir teknik geliştirerek bu sorunu çözmeyi başardı. Yıl 1992'ydi. Sadece üç yıl sonra, 1995'te, Carnegie Mellon Üniversitesi'nden iki araştırmacı, şimdiye kadar yapılmış ilk otonom araçlardan biriyle Amerika Birleşik Devletleri'ni karayoluyla kıyıdan kıyıya dolaştı. Yalnızca gaz pedalını ve freni kontrol ediyorlardı; Gerisini kameralarıyla öncü minibüs yaptı. Ve kameralar, Kanade'nin algoritması sayesinde, halihazırda bazı restoranlarda ve müzelerde bulunabilen robotların, dronların ve hatta ödül sahibinin üzerinde çalıştığı otonom helikopterin aynısını gördü.


Sürücüsüz arabalar ve SuperbowlOtonom araçların hassas bir şekilde görmesi gerekiyorsa, cerrahi robotlar için bu daha da gerekli. Ödül jürisi, “Bugün robotların yardımıyla gerçekleştirilen her türlü operasyon büyük ölçüde onların katkılarına dayanıyor” diye açıklıyor. Ekibiyle birlikte kalça protezi ameliyatına yönelik ilk robotik sistemi geliştirdi; bu sistem, protezin yerleştirilmesinde çok daha fazla hassasiyet sağlayarak yan etki riskini azalttı.

Sporseverlerin de Japon uzmana borcu var. 2001 yılında Superbowl yayınında ilk kez en iyi oyunların 360 derecelik tekrarları kullanıldı. Tenisteki 'şahin gözü'nün veya bir futbol maçını topun bakış açısından izleme olanağının ardındaki teknolojinin aynısıdır.

Teknolojinin bu alanda ilerlemesi sahte videoların oluşmasına da yol açtı. “Yapay zeka ve bilgisayar görüşünün sahte videolar gibi olgulara nasıl uygulandığını görmekten nefret ediyorum. Bir görselin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu doğrulayabilmek ve sahtekarlıkları tespit etmek için filigran yerleştirebilmek kolay olmalı. Her halükarda, bu teknolojinin bazılarının onu kötüye kullanmak istediği için zarar verme potansiyeline sahip olması beni üzüyor” diyor.

Kanade, geçen yılki baskıda aynı kategoride, mevcut tüm elektronik cihazların çalışmasının dayandığı çiplerin tasarımını “kökten dönüştürdüğü” için tanınan Profesör Alberto Sangiovanni Vincentelli'nin yerini aldı.

[1945'teJaponya'nınTambaşehrindedoğanTakeoKanade1974'teKyotoÜniversitesi'ndenElektrikMühendisliğialanındadoktoraderecesialdıvedahasonrakiyıllardadaburadadersvererek1980'deCarnegieMellonÜniversitesi'ne(AmerikaBirleşikDevletleri)katıldıKariyeriningerikalanıboyuncaoradakaldıvebugünUAveHelenWhitakerBilgisayarBilimiveRobotikKürsüsünüyürütüyorCarnegieMellon'daRobotikEnstitüsü'nün(1992-2001)direktörlüğünüyapmışve2006ile2012yıllarıarasındayönettiğiYaşamKalitesiTeknolojiMerkezi'ninyaratıcısıolmuşturAyrıcaTokyo'dakiDijitalİnsanAraştırmaMerkezi'ninkurucudirektörlüğünüyapmıştırJaponyaUlusalEndüstriyelBilimveTeknolojiEnstitüsü'nünbirgirişimidir20'denfazlapatentinsahibiolankendisiNASA'yaveyaKanadaİleriAraştırmaEnstitüsü'nedanışmanlıkyapmıştır'UluslararasıBilgisayarlaGörmeDergisi'ninkurucuyazıişlerimüdürüydü;'TıbbiGörüntüAnalizi''UluslararasıRobotikAraştırmaDergisi've'RobotikveOtonomSistemler'gibiyayınkurullarındayeralmaktadırveyabulunmaktadır