USB’den format nasıl atılır? Adım adım anlatım!

kuponsever

Global Mod
Global Mod
Bilgisayarlara format atmak, şoför yani HDD yahut SSD ortasındaki tüm bilgilerin silinip işletim sistemini bir daha kurmaktır. Bu süreç çoklukla aygıtlarımız fazlaca yavaşladığında, fonksiyonlarını yerine getiremediğinde yahut temizleyemediğimiz virüsler bulaştığında, yani aygıt artık güvenlik riski taşıdığında yapılır. Biz de bunun en kolay yollarından biri olan UEFI Windows suramı adımlarını paylaşıyoruz.

UEFI Windows kurulumu- Adım adım

• Burayı tıklayarak Windows 10 ISO evrakını indirin.
  • Sisteminizin uyumluluğunu test ettikten daha sonra dilerseniz Windows 11’de indirebilirsiniz.
  • Ardından burayı tıklayarak Rufus ISO yazma aracının son sürümünü indirin.
  • 16 GB ve üstü USB belleğinizi heyetime hazırlayın.
  • Rufus’u açarak belleğinizi seçin, akabinde SEÇ butonunu tıklayarak indirdiğiniz ISO evrakını seçin.
  • Disk kısmını GPT olarak seçin. Belge sistemi ise NTFS olacak.
  • Ardından başlat butonuna tıklayın. (Windows haricinde USB içerisindeki tüm evraklar silinecektir)
  • Bilgisayarınız kapalıyken USB’yi takın
  • Boot menüsü için kısayol tuşu genelde F7’den F12’ye olan tuşlar yahut ESC’dir.
  • Bilgisayarı başlatın ve Boot menüsüne girin.
  • Yön tuşlarıyla USB aygıtınızı seçin ve Enter’a basın.
  • Ardından Windows eser anahtarını girerek yahut ondan sonrasında girmeyi seçerek konseyimi başlatın.
Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha evvel UEFI heyetim yaptınız mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!