Yeni RBB direktörü: Ulrike Demmer seçildi

Leila

Global Mod
Global Mod
Yayın Kurulu Kararı

Ulrike Demmer, RBB’nin yeni direktörü seçildi

Ulrike Demmer, RBB’nin yeni direktörü oldu. Eski hükümet sözcü yardımcısı, istasyonu bir yıl süreyle geçici müdür olarak yöneten ve başvurmayan Katrin Vernau’nun yerini aldı. Daha önce, RBB direktörü Patricia Schlesinger, 2022 yazında haber verilmeksizin kovuldu.

© Kaynak: Monika Skolimowska/dpa

Ulrike Demmer, Rundfunk Berlin-Brandenburg’un yeni direktörüdür. 50 yaşındaki, eskiden hükümet sözcü yardımcısıydı. Bu nedenle adaylığına yönelik eleştiriler vardı.

Igor Goeldner

Potsdam. Rundfunk Berlin-Brandenburg’un (RBB) yeni bir yönetmeni var. 50 yaşındaki eski gazeteci ve eski hükümet sözcüsü Ulrike Demmer, RBB Yayın Konseyi tarafından göreve seçildi.

İlk iki oylamada Demmer, eski Vodafone yöneticisi Heide Baummann’a açık bir şekilde galip geldi. Baumann, her biri yalnızca bir oy aldığı iki oylamanın ardından başvurusunu geri çekti. Birkaç tur oylamanın ardından Demmer, mevcut Yayın Konseyi üyelerinin üçte ikisinin gerekli çoğunluğunu aldı. İki aday reddedildikten sonra, sonunda sadece iki aday vardı.

Adaylığa ağır eleştiri

Görev süresi beş yıldır. Federal hükümet için daha önce çalıştığı için – SPD tarafının hükümet sözcü yardımcısıydı – adaylığı büyük ölçüde eleştirildi.

Demmer, istasyonu bir yıl boyunca yöneten ve başvurmayan Katrin Vernau’nun yerini alacak. 2022 yazında, kayırmacılık ve yayın ve yönetim kurullarının denetim eksikliği iddiaları öğrenildikten sonra, RBB’nin başı belaya girdi. Dönemin yönetmeni Patricia Schlesinger haber verilmeksizin görevden alındı.

Merkel yönetimindeki hükümet sözcüsü yardımcısı

50 yaşındaki Ulrike Demmer, Kuzey Ren-Vestfalya’daki Solingen’den geliyor. Leverkusen’de okula gitti. 1998’de RBB’ye geldi ve Radio Eins’de iletişim ve pazarlama departmanında proje yöneticisiydi.

Bunu, Berlin Gazetecilik Okulu’nda eğitim ve Mainz’deki ZDF’de staj izledi. Daha sonra Hamburg’daki “Spiegel”de ve başkentteki Berlin ofisinde üç yıl geçirdi. Orada savunma ve güvenlik politikasından sorumluydu. 2013’te Focus’a geçti.

RBB direktörünün sert eleştirilerinin ardından: Schlesinger haber vermeden görevden alındı

RBB yönetim kurulu, geri çağrılan RBB direktörü Schlesinger ile sözleşmeyi feshederken net bir karar veriyor.

© Kaynak: dpa

Demmer, 2016’dan 2021’e kadar federal hükümet sözcü yardımcısıydı. Federal Basın Ofisine geçmeden önce, Almanya yazı işleri ağının (Haberler) başkent ofisini yönetti.

Haberler/MAZ/epd