Aile fotoğrafları, bir kimono… Uzay İstasyonu’nun yeni ekibi ‘çantalarını’ topluyor

semaver

New member
Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS, İngilizce’deki kısaltması için) gelecek ay yeni mürettebat üyelerini alacak. NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren Hoburg’dan oluşan Crew-6; Birleşik Arap Emirlikleri’nden Sultan Al Neyadi ve ISS’de altı ay geçiren ilk Arap astronot; ve Rus ajansı Roscosmos’tan Andrey Fedyaev, 26 Şubat’ta ISS’ye uçacak.

Ekip, görev için aylardır eğitim alıyor ve artık hazırlandı. “Eğitim, bazıları hayatta kalma olmak üzere birçok farklı egzersiz türünden oluşuyor. Saatlerce uçuyoruz, paraşütle atlıyoruz, dalış yapıyoruz … En zor kısmın teori olduğunu söyleyebilirim, dersler çok uzun ve ardından sınavlara girmeniz gerekiyor” dedi. röportaj. .

Astronotlar, gemide kaldıkları süre boyunca, hem bilimsel araştırma (ISS’ye yapılan gezilerin ana amacı) hem de ISS’nin onarım ve bakımı (örneğin, yeni güneş panelleri kurmak) olmak üzere farklı görevleri yerine getirecekler. «İstasyonda hiç iki haftadan fazla kalmadım ve benim için altı ay boyunca orada yaşamak çok heyecan verici, çünkü yapımına yardım ettiğim ama içinde gerçekten inşa etme fırsatı bulamadığım bir ev gibi. canlı. Çok meşgul ve yorgun olacağız ama çok eğlenceli olacak. Ek olarak, üç meslektaşımın Dünya’yı uzaydan ilk kez gördüklerinde tepkilerini gerçekten görmek istiyorum, “dedi görev komutanı Bowen bir basın toplantısında.

“İnsanların uzayda yaşama biçimleri, Dünya’da nasıl yaşamamız gerektiğine güzel bir örnektir”

Andrey Fedyaev

Crew-6 Görev Uzmanı

Hoburg, Al Neyadi ve Fedyaev ilk kez uzaya ve daha spesifik olarak ISS’ye seyahat ediyor. Üçü, Kubbe’nin penceresinden gezegenimizin o panoramik manzarasını görmenin en çok can attıkları şeylerden biri olduğu konusunda hemfikir. Al Neyadi, “Bu gerçekleştiğinde tepkimi kaydetmek istiyorum, böylece tüm dünyayla paylaşabilirim” dedi.

Aynı zamanda Dünya’yı özleyeceklerini biliyorlar, bu yüzden evlerine olabildiğince yakın hissetmek için yanlarında bazı kişisel eşyalar getirecekler. Fedyaev ve Hoburg aile fotoğraflarını paketleyecek. Hoburg, “Babam yazın öldü ve benimle gelmesi için onun bir fotoğrafını çekiyorum” dedi. Al Neyadi ise bir jiu jitsu kimonosu ve Tenten’in uzay roketi figürü giyecek. Ayrıca kendi ülkesine ait geleneksel bir yemeğin de menüsüne eklenmesini istemiştir.

birlikte yaşama örneği

Crew-6 görevi, Dragon Endeavour’un uzay istasyonuna dördüncü uçuşu olacak ve bu uzay aracını istasyona gidiş ve dönüş uçuş sayısında Space X filosunun lideri yapacak. Bir SpaceX Falcon 9 roketi, 26 Şubat’ta Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Kompleksi 39A’dan astronotları fırlatacak. Aynı zamanda NASA ve SpaceX, Crew-6’nın dönüşünden önce sonbaharda Crew-7 görevinin lansmanını planlıyor.

Rus kozmonot Fedyaev, geçen Aralık ayında Soyuz MS-22’nin bir çarpışmaya maruz kalması olayının ardından, ISS’ye seyahat etmesi planlanan Rus Soyuz MS-23 uzay aracından, Space-X’in American Crew Dragon’a atanmıştı. mikrometeorit. Olay, astronotlar Frank Rubio, Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin’i Dünya’ya geri getiren bu geminin güvenliği hakkında şüpheler uyandırdı ve fırlatma programında yeniden düzenlemeye zorladı. Bowen, “Bu büyük nesnelerin çoğu, uygun manevrayı yapmak ve onlardan kaçınmak için yeterince erken görülebilir, ancak yoldan çekilemesek bile, tehlikeli durumlarla başa çıkmak için çok iyi eğitildik,” diye güvence verdi Bowen. bu adam hakkında sorular soruldu. yolculuğunuzun karşı karşıya olduğu tehlikeler.

Alakalı haberler

Fedyaev’in yeniden atanması, Temmuz ayında NASA ve Roscosmos tarafından imzalanan Soyuz-Dragon mürettebat değişim programının bir parçası. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında Ukrayna’daki savaş nedeniyle artan gerilimin ortasında, ajanslar, her biri en az bir Rus ve bir Amerikan astronotunun uçağa binmesi için ISS’ye yapılacak sonraki dört görevde yer değiştirmeyi kabul etti.

Astronotlar, birlikte çalışmak için bu gerilimlerin üstesinden nasıl geldikleri konusunda net: “20 yılı aşkın bir süredir bunun üzerinde çalışıyorum ve uzaya çıktığımızda hepimizin aynı amaç için çalışması inanılmaz. olabildiğince iyi gidiyor” dedi Bowen. “Uzay işbirliği çok uzaklardan gelen bir şey. İnsanların uzayda yaşama şekli, Dünya’da nasıl yaşamamız gerektiğine dair güzel bir örnek” dedi.