Aile fotoğrafları, bir kimono… Uzay İstasyonunun yeni mürettebatı ‘valizlerini’ topluyor

semaver

New member
Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) önümüzdeki ay yeni mürettebat üyelerini alacak. NASA’dan astronotlar Stephen Bowen ve Warren Hoburg tarafından oluşturulan Mürettebat-6; Birleşik Arap Emirlikleri’nden Sultan Al Neyadi ve ISS’de altı ay geçiren ilk Arap astronot; ve Rus ajansı Roscosmos’tan Andrey Fedyaev, 26 Şubat’ta beklenen ISS’ye uçacak.

Ekip aylardır görev için eğitim alıyor ve artık hazırlanıyor. «Eğitim, bazıları hayatta kalma olmak üzere birçok farklı türde egzersizden oluşuyor. Saatlerce uçuyoruz, paraşütle atlıyoruz, dalış yapıyoruz… En zor kısmın teorik kısım olduğunu, derslerin çok uzun olduğunu ve ardından sınavlara girmeniz gerektiğini söyleyebilirim.” Görev uzmanı Fedyaev, bu gazeteye bir telefon röportajında şunları söyledi: . .

Astronotlar gemide kaldıkları süre boyunca hem bilimsel araştırma (ISS’ye yapılan gezilerin ana amacı) hem de ISS’nin onarımı ve bakımı (örneğin yeni güneş panelleri kurmak) gibi farklı görevleri yerine getirecekler. «İstasyonda hiçbir zaman iki haftadan fazla kalmamıştım ve benim için orada altı ay yaşamak çok heyecan verici, çünkü burası yapımına yardım ettiğim ama hiçbir zaman gerçekten yaşama fırsatı bulamadığım bir ev gibi. . Çok yoğun ve yorgun olacağız ama çok da eğlenceli olacak. Ayrıca, üç yoldaşımın Dünya’yı uzaydan ilk gördüklerinde tepkilerini gerçekten görmek istiyorum” dedi misyon komutanı Bowen, bir basın toplantısında.

“Uzayda yaşama şeklimiz, Dünya’da nasıl yaşamamız gerektiğine dair güzel bir örnek”

Andrey Fedyaev

Mürettebat-6 Görev Uzmanı

Hoburg, Al Neyadi ve Fedyaev ilk kez uzaya ve daha spesifik olarak ISS’ye seyahat ediyorlar. Üçü, Kubbenin penceresinden gezegenimizin panoramik manzarasını görmenin en çok bekledikleri şeylerden biri olduğu konusunda hemfikir. Al Neyadi, “Bu gerçekleştiğinde tepkimi kaydetmek istiyorum, böylece bunu herkesle paylaşabilirim” dedi.

Aynı zamanda Dünya’yı özleyeceklerini biliyorlar, bu yüzden kendilerini evlerine mümkün olduğunca yakın hissetmek için bazı kişisel eşyaları yanlarında getirecekler. Fedyaev ve Hoburg aile fotoğraflarını çantaya koyacaklar. Hoburg, “Babam yazın öldü ve onun fotoğrafını da yanımda çektim” dedi. Al Neyadi ise jiu jitsu kimonosu ve Tenten uzay roketi figürü giyecek. Ayrıca menülerinde ülkesinin bazı geleneksel yemeklerinin de yer almasını istedi.

Birlikte yaşama örneği

Mürettebat-6 misyonu, Dragon Endeavour’un uzay istasyonuna dördüncü uçuşu olacak ve bu uzay aracı, istasyona gidiş-dönüş uçuş sayısında Space X filosunun lideri olacak. Bir SpaceX Falcon 9 roketi, 26 Şubat’ta NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan astronotları fırlatacak. Aynı zamanda NASA ve SpaceX, Crew-6’nın dönüşünden önce Crew-7 misyonunun sonbaharda fırlatılmasını zaten planlıyor.

Rus kozmonot Fedyaev, ISS’ye seyahat etmesi planlanan Rus Soyuz MS-23 uzay aracından, geçtiğimiz Aralık ayında Soyuz MS-22’nin bir uzay aracı tarafından vurulduğu olaydan sonra Amerikan Space-X Crew Dragon’a yeniden atandı. mikrometeorit. Olay, astronotlar Frank Rubio, Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin’i Dünya’ya geri getirecek bu geminin güvenliği konusunda şüpheleri artırdı ve bu da fırlatma programında yeniden ayarlama yapılmasına neden oldu. Bowen, “Bu büyük nesnelerin çoğu, uygun manevrayı yapacak ve onlardan kaçınacak kadar erken gözlemlenebilir, ancak yoldan çekilemesek bile, tehlikeli durumlarla başa çıkmak için çok iyi eğitilmiş durumdayız” dedi. seyahatinizin karşı karşıya olduğu bu tür tehlikeler hakkında soru soruldu.

Alakalı haberler

Fedyaev’in yeniden atanması, Temmuz ayında NASA ve Roscosmos tarafından imzalanan Soyuz-Dragon mürettebat değişim programının bir parçası. ABD ile Rusya arasında Ukrayna’daki savaş nedeniyle artan gerilimin ortasında, kuruluşlar ISS’ye yapılacak sonraki dört görevde koltuk değiştirmeyi kabul etti, böylece her birinde en az bir Rus ve bir Amerikalı astronot yer alacaktı.

Birlikte çalışmak için bu gerilimlerin üstesinden nasıl geldikleri konusunda astronotlar net: “20 yılı aşkın bir süredir bunun üzerinde çalışıyorum ve uzaya vardığımızda hepimizin aynı hedef için, görevin yerine getirilmesi için nasıl çalıştığımız inanılmaz. mümkün olan en iyi şekilde ortaya çıkıyor.” dedi Bowen. «Uzay işbirliği çok uzaklardan gelen bir şeydir. Fedyaev, “Uzayda yaşama şeklimiz, Dünya’da nasıl yaşamamız gerektiğine dair güzel bir örnek” diye ekledi.