Apple, App Store’daki uygulamaların fiyatlarına da artırım yapıyor

DeSouza

New member
Apple, 5 Ekim’den itibaren çeşitli bölgelerde otomatik yenilenebilir abonelikler hariç hem uygulamaların birebir vakitte uygulama içi satın alımların meblağlarını artıracağını duyurdu. Euro para ünitesini kullanan tüm bölgeler, Şili, Mısır, Japonya, Malezya, Pakistan, Polonya, Güney Kore, İsveç ve Vietnam bu fiyat artışından etkilenecek. Apple, Vietman’daki fiyat artışının, şirketin katma bedel vergisi (KDV) ve kurumlar vergisi toplamasını gerektiren yeni maddeleri yansıttığını söylüyor.

Eski fiyatlara eklenen meblağ, teknoloji devinin yayınladığı güncellenmiş fiyatlandırma katmanı listesine bakılırsa değişiklik gösteriyor. Şu anda 99 sente mal olan uygulamalar Euro bölgelerinde 1,19 Euro’ya çıkarken, 4,99 Euro’ya mal olan uygulamalar bir Euro artarak 5,99 Euro ile daha değerliye mal olacak. Ek fiyat, fiyatlandırma katmanı yükseldikçe artıyor. Yani, mesela 14,99 Euro’ya mal olan satın almalar, bunun yerine 17,99 Euro’ya mal olacak.

Apple, Vietnam haricindeki birden fazla bölge için fiyat artışının sebebini açıklamadı. Euro kullanan ülkeler için bunun sebebi kısmen Euro’nun dolar karşısında zayıf olması ve hatta neredeyse yirmi yıldır birinci sefer paritenin altına düşmesi olabilir. İnsanların iPhone 14 için Avrupa’da ABD’dekinden çok daha fazlasını ödemesi beklendiği için, bu fiyat artışının tahminen de bu yüzden sürpriz olmadığını söyleyebiliriz.