Bir cüce gezegenin halkası, 1850’den beri yürürlükte olan bir teoriyi sorguluyor

semaver

New member
Okulda bize öğretildiği gibi, gezegenlerin halkaları olabilir, yani daha büyük bir nesnenin yörüngesinde dönen çok sayıda küçük buz parçası ve diğer malzemeleri içeren diskler olabilir. Satürn en ünlü halkalı gezegendir, ancak Jüpiter, Uranüs veya Neptün gibi diğerleri de bu özelliğe sahiptir. On yıl öncesine kadar, bu dev gezegenler çevrelerinde halkalara sahip oldukları bilinen tek gezegenlerdi, ancak daha yakın zamanlarda bu aynı diskler, dış Güneş Sistemindeki Chariklo ve Haume gibi bazı gezegensel olmayan cisimlerin etrafında gözlemlendi. Bu Çarşamba, Neptün’ün yörüngesinin ötesinde yer alan Quaoar adlı yeni bir halkalı nesne listeye eklendi, aradaki fark, halkasının Roche sınırının ötesinde olması, daha önce hiç görülmemiş bir şey. Bulgu, Endülüs Astrofizik Enstitüsü’nden (IAA-CSIC) bilim adamlarının katıldığı uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapıldı ve Nature dergisinde yayınlandı.


Roche limiti, Edouard Roche tarafından 1850 civarında geliştirilen ve iki cismin yerçekimi ile olabileceği en yakınlığı işaret eden ve böylece birinin diğerini parçalamadığı bir teoridir. Örneğin, Dünya ile Ay arasındaki Roche sınırı 9.500 kilometredir veya aynı şey, Ay Dünya’ya 9.5000 kilometreden daha fazla yaklaşsaydı, gezegenimizin yerçekimi onu parçalara ayırır ve bir gezegen haline gelirdi. etrafımızda dönmeye devam edecek parçalardan oluşan bir halka. Aynı teori yıldızlar, gezegenler, uydular veya asteroitler için de geçerlidir.

Aksine, Roche sınırı dışında parçacıkların kısa sürede bir araya gelerek bir uydu oluşturması beklenir. Şimdiye kadar, en azından, her zaman gözlemlenen buydu. Bilinen halkalı gezegenlerin halkaları Roche sınırı içindeydi. Buna karşılık, bu yeni çalışmada bulunan ve Plüton’un yaklaşık yarısı büyüklüğündeki Neptün ötesi nesne Quaoar’ın merkezinden 4.100 kilometre uzaklıkta bir halkası varken Roche sınırı (yine merkezden ölçülmüştür) 1.780 km’dir. . Yani halka, 1850 teorisine meydan okuyan bir ayın oluşması gereken yerde bir yörüngede bulunuyor.


uluslararası çabaBu halka, James Webb gibi büyük teleskoplarla bile doğrudan tespit edilemeyecek kadar küçük ve dardır, bu nedenle yazarlar birden çok teleskop kullanmışlardır. «Gran Telescopio Canarias ile elde edilen mükemmel verilerde Roche sınırı dışında bir halkanın varlığını ilk gördüğümüzde, bu durumu kesin olarak kanıtlamanın uzun yıllar alabileceğini fark ettik, ancak sonunda birkaç yıl içinde elde ettik. Uluslararası çaba”, araştırmaya katılan IAA-CSIC’de araştırmacı olan José Luis Ortiz’in altını çiziyor.

Bu yüzüğün neden uydu haline gelmediği konusunda bilim adamlarının yaptığı açıklamalar arasında, Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nde araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı Bruno Morgado, yüzüğün belki de yakın zamanda açığa çıkan enkazdan oluştuğunu savunuyor. yeniden istiflemek için yeterli zamanı olmadı, ancak bu en olası seçenek gibi görünüyor.

Başka bir senaryo, halka malzemesinin yaygın olarak varsayılandan daha elastik olması ve parçacıkların birbirine yapışmaktansa birbirlerinden sekme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Ve üçüncü bir seçenek, halkadaki parçacıkların, parçacıkların kümelenmesini önleyen Quaoar’ın ayı (Weywot olarak adlandırılır) gibi diğer cisimlerden gelen yerçekimi kuvvetlerine tabi olmasıdır. Bu nedenle, bulgu yalnızca mevcut gezegen halkaları modellerine meydan okumakla kalmıyor; ayrıca katı parçacıkların her zaman beklendiği kadar hızlı bir şekilde daha büyük cisimler halinde birikmediğini de ortaya koyuyor.