Daha fazla alerji, denizde daha fazla denizanası, daha az pata negra jambon… ve iklim değişikliğinin diğer etkileri

semaver

New member
Şiddetli kuraklık, küresel sıcaklıktaki artış, ekosistemlerdeki değişiklikler, aşırı hava olayları gibi uyarılar neredeyse her gün manşetlerde yer almasına rağmen, iklim değişikliğinin yaşamlarımız üzerinde yaratacağı etkiler hakkında fikir sahibi olmak zor.. Ancak birçok kişinin gözünde bu uzun vadeli bir sorundur, zaten günlük hayatlarından ve sağlıklarından bağımsızdır. Öyle değil, bu etkiler zaten takdir ediliyor ve hatta düzeltmezsek daha da takdir edilecek. Zamanındayız? Uzmanlar, önemli bir anda olduğumuz konusunda uyarıyorlar. Bir yandan, zaten burada olan bu yeni gerçekliğe uyum sağlamalıyız. Öte yandan, en kötü sonuçlardan kaçınmak için hemen harekete geçmelisiniz.


Her 26 Mart’ta kutlanan Dünya İklim Günü’nde, şimdiden fark edilmeye başlanan ya da yakında fark edilmeye başlanacak olan bu etkilerin bazılarını gözden geçiriyoruz. “Bunlar münferit durumlar olarak görülmemesi gereken örnekler. Neler olup bittiğinin ve kendi hayatta kalma sınırımıza kadar gezegeni nasıl etkilediğimizin bir haritasını oluştururlar. Greenpeace İspanya’da İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji kampanyasının koordinatörü Sara Pizzinato, “Ne kadar uzun süre beklersek, manevra alanımız o kadar az olur” diyor.

Neyse ki, bugün şimdiden bazı ilerlemeler görüyoruz. «60 yıl önce ekolojiden söz edilmiyordu, şimdi okullarda bile öğretiliyor ve artan bir farkındalık var. İspanyol Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin (SEAIC) Klinik Alerji Komitesi başkanı Juan José Zapata, çalışmalar iyi bir şekilde yapılıyor, ancak biraz yavaş gidiyoruz” diye uyarıyor.

tarafından ölümler
sıcak hava dalgası


2022, İspanya’da 1916’dan bu yana en yüksek ortalama sıcaklığın görüldüğü yaz oldu. Tüm özerk topluluklarda yüksek sıcaklık rekorları kaydedildi ve ülkemiz eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 42 gün boyunca sıcak hava dalgası altında kaldı. Meteoroloji teknisyeni ve AEMET sözcüsü Rubén del Campo, “Son on yılın ısı dalgaları setini referans olarak alırsak, bunların önceki yıllarda meydana gelenlerin sayısını ikiye katladığını görürüz” diyor. «Bu, 1915 yaz mevsiminin şimdikinden daha sıcak olduğu anlamına gelmez, ancak yapılan çalışmalarla teyit edebileceğimiz şey, son 106 yılda 2022 yazı kadar sıcak bir yazının emsali olmadığıdır. yıl, Asgari olarak”.

Meteorologlar, 30ºC’ye Mayıs ayının başlarında ulaşıldığı ve sonbaharların normalden daha sıcak olduğu için şu anda yazın beş ayı uzattığı konusunda uyarıyorlar. 1880’lerden bu yana, Dünya yüzeyindeki ortalama küresel sıcaklık neredeyse 1 santigrat derece arttı. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) uyardığı gibi, acil önlem alınmazsa, bu yüzyılın sonunda 2,6 ila 4,8 santigrat derece artabilir.

Sıcaklığın artması halk sağlığını olumsuz etkileyebilir. Carlos III Sağlık Enstitüsü’nün (ISCIII) tüm nedenlere yönelik günlük ölüm izleme sistemi (MoMo), İspanya’da 2022 Nisan sonu ile Eylül başı arasında 4.700’den fazla ısıya bağlı ölüm olduğunu tahmin ediyor. kuraklık içme suyuna erişimi azaltabilir, özellikle savunmasız nüfuslarda gıda güvenliğini ve hijyeni etkileyebilir. Aynı şekilde, dang humması veya sıtma gibi vektör kaynaklı hastalıklar da yayılabilir.

Bazı gıdaları üretmek daha zor olacakSıcaklık ve yağmur eksikliği, yiyeceklerin mevcudiyetini etkileyecektir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, iklim değişikliğinin dünya çapında gıda üretimini her on yılda bir %2 oranında azaltması ve 2050 yılına kadar tarım için kullanılabilir suyun %20 oranında azalması bekleniyor.

«Castilla-La Mancha’ya ‘La Seca’ deniyor çünkü hiç çok yağmurlu olmamıştı, ama son yıllarda olanlar boğucu. Kuraklık mahsuller için çok kötü ve İspanya bundan muzdarip. İngiltere’de asmalar dikiliyorsa! Birkaç yıl önce düşünülemez bir şey. İklim değişikliği kapıda” diyor La Guardia’dan (Toledo) bir çiftçi olan Antonio Martín Rubio.

“Örneğin, bal üretmek giderek daha pahalıya mal olacak çünkü çiçeklenmeler normal mevsimlere göre tahmin edilemeyecek şekilde gerçekleşecek. Turunçgiller ise, havadaki nem oranındaki düşüş nedeniyle çok daha fazla sulamaya ihtiyaç duyacak ve bu, su kıtlığı nedeniyle imkansız olabilir” diye öngörüyor Pizzinato. Risk altındaki diğer yiyecekler şunlardır: bal, pirinç, turunçgiller, kahve ve hatta İber jambonu, çünkü kuraklık ‘pata negra’ domuzlarının beslendiği meşe palamutlarını azaltacaktır.

Polen artacak ve alerji semptomları kötüleşecekArtan sıcaklıkların bitkilerin daha erken ve daha uzun süre tozlaşmasına yol açması ve bu da alerjileri mevsim dışında bile daha yaygın ve şiddetli hale getirmesi bekleniyor. İspanyol Alerji ve İmmünoloji Derneği Klinik Alerji Komitesi başkanı Juan José Zapata, “Ayrıca çok daha fazla polen olacak çünkü CO2, polen üretebilen bitkilerde artışa neden olacak fotosentezi yönlendiren bir elementtir.” • Klinik (SEAIC).

Aynı şekilde, “fosil yakıtların yakılmasının (iklim değişikliğinin ana nedeni) bir sonucu olarak daha fazla kirlilik, polenleri daha alerjik hale getirir ve solunum yollarımızı daha hassas hale getirir, bu da alerji semptomlarını kötüleştirebilir ve daha fazla insanın alerjik olmasına neden olabilir. o ortamla daha fazla temas halinde vakit geçirmek” diye ekliyor.

Sigorta fiyatları artacakEkstrem hava olaylarının (kasırgalar, fırtınalar, orman yangınları…) sıklığı ve yoğunluğu artıyor. Bunlar kapsamlı hasara ve ekonomik kayba neden olabilir ve sağlık risklerini artırabilir. Araçlarda veya evlerde meydana gelebilecek kaza oranlarında olası bir artış göz önüne alındığında, bu hasarları karşılayan sigorta talebi hızla artabilir. Örneğin, mülk sigortası sele eğilimli bölgelerde daha pahalı hale gelebilir ve tarım sigortası kuraklığın vurduğu bölgelerde daha fazla talep görecektir.

Biyoloji Doktorası ve Kuruluşların Çevre ve Enerji Yönetimi Yüksek Lisans Derecesi Direktörü María Dolores Cima, “Aşırı hava olaylarından kaynaklanan hasarı karşılarlarsa ve bunlar artarsa, daha fazla tazminat ödeyecekler ve çok para kaybedebilirler” diyor. Uluslararası La Rioja Üniversitesi (UNITE). Bu nedenle, sigorta sektörü iklim değişikliğine görünürlük kazandırmak için ilk tepki veren ve çabalayanlardan biri oldu” diyor Pizzinato.

Kıyı altyapılarında hasarİklim değişikliğiyle bağlantılı deniz seviyesinin yükselmesi, daha güçlü fırtınalar ve daha yüksek dalgalar, kıyı kentlerinin alçak bölgelerini kumsal erozyonuna ve daha sık ve yoğun sellere karşı daha savunmasız hale getirecek. Avrupa Komisyonu’nun bir raporuna göre, 2050 yılına kadar İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki plajların yarısının deniz seviyesinin yükselmesi ve kıyı erozyonu nedeniyle yok olacağı tahmin ediliyor. Sanayi öncesi dönemden bu yana, deniz seviyesi %20 yükseldi ve 2100 yılına kadar 26 ila 82 santimetre daha yükselmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, kıyıya yakın binalar, yollar, demiryolları, rıhtımlar veya havaalanları gibi altyapıya verilen hasar artacak ve bu da kamu güvenliği ve yerel ekonomi için ciddi sonuçlar doğurabilecektir. Greenpeace sözcüsü, “Örneğin, deniz seviyesindeki artış, Katalonya’da en çok kullanılan El Maresme demiryolu hattını şimdiden tehdit ediyor.”

Daha fazla türbülansa sahip uçuşlarİklim değişikliğinden kaynaklanan türbülans arttıkça uçuşlar daha rahatsız edici ve potansiyel olarak tehlikeli hale gelebilir. Küresel sıcaklık arttıkça türbülansa neden olan hava akımlarının yoğunluğu da artıyor. Buna ek olarak, üst atmosferde Dünya çevresinde akan ve uzun mesafeli uçuşlarda pilotlar tarafından yakıt ve zamandan tasarruf etmek için kullanılan hava olan jet akımını değiştirebilir.

Havacılık jargonunda, jet akımının neden olduğu türbülansa CAT (‘Clear Air Turbulence’, İngilizce kısaltması) denir ve tahmin edilmesi çok zordur. Reading Üniversitesi’nden (Birleşik Krallık) yapılan bir araştırmaya göre, ciddi bir CAT geçirme olasılığı önümüzdeki on yıllarda iki katına, hatta üç katına çıkabilir. Spesifik olarak, bir uçuş sırasında şiddetli CAT türbülansından muzdarip olma şansı %149, orta düzeyde bir türbülansta %94 ve zayıf bir türbülansta %75 daha fazla olacaktır.

Enerji faturalarında artışEnerji arzı ve talebi etkilenecektir. “Sıcaklıklar daha aşırı hale geldikçe, yaşam alanlarını korumak için daha fazla klima sistemine ihtiyaç duyulacak ve bu da enerji tüketimini artırabilir. Bu, elektrik faturasının fiyatını artıracak ve aynı zamanda küresel ısınmayı artırmaya devam edebilecek daha fazla sera gazı salınacak” diye açıklıyor biyolog María Dolores Cima.

Öte yandan, arzın kesintiye uğramasına neden olabilecek aşırı hava olaylarının sıklığının artması, ayrıca artan talep nedeniyle enerji fiyatını yükseltmesi ve arzın azalması nedeniyle enerji altyapısı hasara karşı daha duyarlı olacaktır. arz. teklif Cima, “Yenilenebilir enerjilere bahis oynamak bu yüzden çok önemli” diye ekliyor.

Daha az ulusal turizmÜlkemizin ana gelir kaynaklarından biri olan İspanya’da aşırı sıcaklıklar, kuraklık ve yükselen deniz seviyeleri turizm sektörünü etkileyebilir. Avrupa Çevre Ajansı’nın bir raporuna göre, iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar Akdeniz kıyılarındaki turist sayısını %10 oranında azaltması bekleniyor ki bu da yılda yaklaşık 5,6 milyar avroluk ekonomik kayıp anlamına geliyor.

«Ağustos ayında Sevilla’da sokakta olmak şu anda neredeyse imkansız, 50 yıl sonrasını hayal edin. Ayrıca deniz suyunun ısısı denizanalarını çeker ve aşırı avlanma, ton balığı gibi ana yırtıcılarını ortadan kaldırır. Kar turizmi ise yok olma yolunda ve Pireneler’deki buzulların son yıllarda %80 oranında geri çekilmiş olması tesadüf değil, “diye uyarıyor Pizzinato.

Ekosistem değişiklikleriDünyanın dört bir yanındaki karasal ve su ekosistemleri değişiyor ve birçok tür, yaşam alanlarındaki değişiklikler veya diğer türlerle rekabet nedeniyle yok olabilir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre, iklim değişikliği nedeniyle bir milyon bitki ve hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yiyeceklerin düşük bulunabilirliği ve kalitesi nedeniyle hayvanların boyutları da küçülebilir, bu da aldıkları besin miktarını azaltacak ve mevcut kaynaklar için türler arasındaki rekabeti artıracaktır. Daha büyük hayvanlar, metabolizmalarını sürdürmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarak en çok acı çekecek ve bu da daha küçük bireyler lehine doğal seçilimi destekleyebilir.


İklim değişikliği ile mücadele eylemleri


  • hükümetlerden
    “Etkili bir enerji geçişine ulaşmak için gerekli kaynakları ve altyapıyı sağlamaları gerekiyor. Örneğin, evlerine güneş panelleri kuranlar için sübvansiyonlar”, diyor María Dolores Cima.


  • şirketlerden
    «Ekotasarım üzerine daha fazla bahis oynamak gerekiyor. Örneğin teknoloji şirketleri, kullanım ömürlerini uzatmak için tamir edilebilen, yeniden kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen cihazlar üretmelidir. İnşaat şirketleri ise sürdürülebilir malzemeler üzerine bahse giriyor”, diye öneriyor biyolog.


  • bireysel düzeyde
    Geri dönüştürün, dolaşmak için toplu taşıma veya bisiklet kullanın, enerji tüketimini azaltın (ışıkları kapatın, elektronik cihazların bağlantısını kesin…), suyu israf etmeyin, plastik kullanımını azaltın veya mevsimlik ve yerel ürünler satın alın.