Dünyanın çekirdeği yavaşladı ve dönüşü tersine döndü

semaver

New member
Gezegenimizin derinlikleri bilim adamları arasında hala büyük şüpheler uyandırıyor ve iç çekirdek ile karasal katmanların geri kalanı arasındaki ilişki hala bilinmiyor. Bu Pazartesi, Çin’deki Pekin Üniversitesi’nden araştırmacılar Yi Yang ve Xiadong Song, ‘Nature Geoscience’ dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Dünya’nın iç çekirdeğinin gezegenin geri kalanıyla aynı yönde dönmeyi bıraktığına dikkat çekiyor. ve hatta diğer tarafa dönüyor olabilir, bu da günlerin uzunluğunu ve gezegenin manyetik alanının davranışını etkileyebilir.


Vardıkları sonuca göre, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönüşü birkaç on yılda bir yön değiştiriyor. Bunun mümkün olmasının nedeni, ayaklarımızın 5.000 kilometreden daha fazla altında olan, güneş yüzeyi kadar sıcak, Pluto büyüklüğündeki demir topun, sıvı dış çekirdekte yüzmesi ve gezegenin içindeki bir gezegen gibi neredeyse bağımsız çalışmasıdır.

Ayrıntılı olarak incelemek için Dünya’nın merkezine ulaşamadığımız için (ulaşılan maksimum derinlik 12 km’dir), iç çekirdek hakkında bilinen çok az şey, depremler ve daha seyrek olarak nükleer patlamalar tarafından yaratılan sismik dalgaların ölçülmesinden gelir. . , çünkü bu dalgalar Dünya’nın merkezinden geçerken çekirdeğin iç bileşimini ve dönme hızını ortaya çıkarırlar.Manyetik alan Dünya’yı güneş rüzgarlarından korur.


Eğer bu radyasyon akışları

Güneş’in uzaya saldıkları gezegenimize ulaşırsa, birçok tür yok olabilir.


korteks

Nerede

hayat


Dış çekirdek

sıvı

Manyetik alan nerede oluşur?


Dış çekirdekteki erimiş demir, elektrik akımları üretir ve bu da denilen bir olguya yol açar.

jeodinamo bu manyetik alanı üretir.


Kaynak: Rochester Üniversitesi.


manyetik alan

Dünyayı güneş rüzgarlarından korur.


Güneş’in uzaya saldığı bu radyasyon akımları ise

gezegenimize ulaşırsa birçok tür yok olabilir.


korteks

hayat nerede


Çekirdek

içi sağlam

demirden oluşan

ve nikel.


Dış çekirdek

sıvı

Manyetik alan nerede oluşur?


Dış çekirdeğin dökme demiri üretir

denilen bir olguya yol açan elektrik akımları jeodinamo üreten

manyetik alan


Kaynak: Rochester Üniversitesi.


Güneşin saldığı bu radyasyon akışları ise

uzaya, gezegenimize ulaşacak, birçok

türler yok olabilir.


manyetik alan

Dünyayı güneş rüzgarlarından korur.


korteks

Nerede

hayat


Çekirdek

içi sağlam

Demir ve nikelden oluşur.


Dış çekirdek

sıvı

nerede oluşturulur

manyetik alan


Dış çekirdeğin dökme demiri üretir

meydana getiren elektrik akımları

denilen fenomen

jeodinamo üreten

manyetik alan


Kaynak: Rochester Üniversitesi.


Çekirdek inert olsaydı, sismik dalgalar değişmezdi, ancak zamanla değişirler. Song, 1996’da iç çekirdeğin Dünya yüzeyinden farklı bir hızda döndüğünü öne süren ilk kişilerden biriydi. Bu çalışma için, Yang ile işbirliği içinde, son altmış yıl içinde Güney Sandviç Adaları’ndaki 200 depremden gelen sismik dalgaları analiz ettiler ve iç çekirdeğin dönüşünün 2009’da fiilen durduğunu buldular. Daha sonra ters yönde dönmeye başladı. kabuk, doğudan batıya.


tartışmalı çalışmaOlası bir açıklama, iki büyük güç arasında bir savaşın yaşanıyor olmasıdır. Bir yandan, Dünya’nın sıvı dış çekirdeğinde oluşan ve Dünya’nın iç çekirdeğinin varlığıyla yakından bağlantılı olan manyetik alanı, Dünya’nın dönmesine neden olur. Öte yandan, bu dürtü, yerçekimi alanı bu dönme hareketini yavaşlatan manto tarafından karşılanır. Böylece araştırmacılar, iç çekirdekten yüzeye kadar Dünya’nın tüm katmanları arasında fiziksel bağlar olduğunu ve bu itme ve çekmenin iç çekirdeğin yaklaşık 70 yıllık bir döngüde ileri geri dönmesine neden olduğunu savunuyorlar.

Eğer öyleyse, bu teoriyle ilgili bazı tartışmalar olduğu için, bu değişikliklerin gezegenimizin sadece derinliklerini etkileyeceği, ancak yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkisi olmayacağı görülüyor. Belki de Dünya’nın manyetik alanında veya her altı yılda bir milisaniyenin kesri kadar yükselip alçaldığı bilinen günlerin uzunluğundaki ince değişiklikler. Bu sonuçlar üzerinde fikir birliğinin olmaması, Nature Geoscience çalışması dışındaki araştırmacıları bu bulgular hakkında dikkatli olmaya yöneltti, çünkü hala daha kesin açıklama gerektiren birçok çözülmemiş soru ve veri var.