Eski ODTÜ Rektörü’nden YKS barajı uyarısı: En büyük tehlike 10-20 yıl daha sonra başlayacak

kunteper

Global Mod
Global Mod
YKS’de baraj sisteminin kaldırılmasının akabinde YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar Erol Özvar, tenkitlere cevap vererek, yorumunda bulundu. Öte yandan, tek net dahi yapamayan bireylerin üniversiteye alınmasını pahalandıran ODTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut verdiği röportajda, ülkenin tehlikeli bir surece gireceğini ve kamu çalışmalarının tehlikede olduğunu söylemiş oldu.

Barajın kalkmasının üniversitelerde gerileme yaratacağını, öğrenci kalitesinin düşmesine niye olacağını belirten Akbulut, öğretim üyelerinin yüklerinin de artacağını belirtti.

Asıl tehlikenin 10 ya da 20 yıl daha sonra kendini göstereceğini belirten Akbulut, “Türkiye’nin 10, 20 yıl daha sonrasında bu insanların nazaranv alıp, işleyişi negatif tarafta etkileyecekler. Bu epeyce ziyanlı bir yaklaşım lakin ne yapabiliriz. Olan olmuş. İnşallah vakti gelince, bunun ziyanları görülür de yeniden baraj gelir diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Sözcü’de yer alan, Prof. Dr. Akbulut’un röportajının tamamı:

‘DAHA OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÖĞRENCİYİ ÜNİVERSİTEYE NASIL ALIRSINIZ!”

sonucu duyar duymaz ne hissettiniz?

Üzüldüm açıkçası epeyce üzüldüm.

İmtihanda baraj konulması sonucu hayli kıymetli bir karardı. Türkiye açısından fazlaca kıymetliydi. Türkiye’de üniversite sayıları epey arttı fakat gereğince kaliteli öğretim üyesi yetiştiremedik.

ötürüsıyla yeni kurulan üniversitelerin pek birçoklarında eğitimin kalitesi düşüktü. Baraj koymak en azından bunu bir nebze koruyordu. Daha kaliteli öğrencinin gelmesi.. Zira muvaffakiyet için kaliteli, uygun yetişmiş öğretim üyesi ve kaliteli yeterli lise eğitimi görmüş öğrenci gerekiyor.

Maalesef matematik imtihanlarında neredeyse sıfır çeken bir sürü öğrenci oluyor. Fen imtihanlarında fazlaca düşük not alıyorlar.

Daha okuduğunu anlayamayan öğrenciyi siz üniversiteye nasıl alırsınız… İşte baraj onu engelliyordu.

“GELECEĞİMİZ İÇİN RİSKLİ BİR KARAR”

Maalesef barajın kalkmasıyla bütün üniversite sisteminde bir gerileme olacak.
Zira öğrenci kalitesinin düşmesi âlâ öğrencinin de negatif etkilenmesine niye oluyor. O niçinle ülke için, geleceğimiz açısından riskli bir karar olduğunu düşünüyorum.

Hangi meslek olursa olsun, her meslekte öğrencileri en güzel biçimde yetiştirmek isteriz. İster fen, ister mühendislik, ister toplumsal bilimler olsun… Öğrencinin yeteneği uygun değilse ona üniversite diploması vermek hem onun, hem ülke için yararlı bir şey olmaz.

“KAMUDA ÇALIŞMALARI DAHA TEHLİKELİ”

Artık ne değişti, tek bir net yapamayan bir öğrenci bile üniversite okuyabilecek mi hakikaten?

Evet. Ve bunların kıymetli bir kısmı de mezun olacak. bu biçimdece ülke büsbütün liyakatsiz, kendi konusuna hakim olmayan beşerlerle dolacak.

Bunlar ister özel bölümü gitsin, ister kamuya… Kamuya gitmeleri epey daha tehlikeli zira özel kesim farkına vardığı vakit onu çıkartır. Devlet memurunu çıkarmanız neredeyse imkansız. senelerca devlet takımlarını işgal edecek ve kaliteli insanların o takıma gelmelerini engellemiş olacak.

“EN BÜYÜK TEHLİKE…”

Yani en büyük tehlike, Türkiye’nin 10, 20 yıl daha sonrasında bu insanların bakılırsav alıp, işleyişi negatif istikamette etkileyecekler. Bu epeyce ziyanlı bir yaklaşım ancak ne yapabiliriz. Olan olmuş. İnşallah vakti gelince, bunun ziyanları görülür de tekrar baraj gelir diye düşünüyorum.

Bu karar boş kalan kontenjanları doldurmak için mi alındı?

Bu toplumsal baskıdan oluyor… Bir orta, ‘sınavlar kalkmalıdır’ diye bir kampanya bile yapılmıştı. Türkiye’deki üniversite imtihanını nasıl kaldırırsınız. Ne derseniz deyin, düne kadar uygulanan sistem dünyadaki en sağlıklı sistemlerden birisidir. Çok uygun kurulmuştur. birtakım bazı ÖSYM’nin idareden kaynaklanan aksaklıklar olsa bile bence epey sağlıklı bir sistemdir.

“GİRİŞ İMTİHANINI ÜNİVERSİTELERİN YAPMASI ÇOK TEHLİKELİ OLUR”

Soruların çalınmasını mı kastediyorsunuz?

Tabi tabi… O tip şeyler hayli ziyan verdi. Gelip süreksiz şeylerdi ancak temelinde sağlam bir sistem, adil bir sistem. Kıymetli olan adalet aslına bakarsan.

Birtakım beşerler üniversiteler imtihan yapsa falan diyor… Türkiye’de üniversiteler imtihan yaparsa son derece tehlikeli olur. Evvelden öyleydi. Üniversite sayımız aslına bakarsan azdı. Her üniversite kendi yapıyordu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin soruları o kadar sıkıntı sorulurdu ki… Sorunun kalitesine o kadar güvenilirdi ki, lise kitaplarında şu tarihindeki İTÜ imtihanında sorulmuştur diye yazılırdı. Tabi bu biçimde Türkiye’de 3-4 üniversite vardı. Bu kadar fazlaca sayı olduğu vakit imtihanın kaldırılması epeyce tehlikeli… Barajı kaldırmak, imtihanı kaldırmakla emsal bir şey aslına bakarsanız.

“İLK 500’E GİRENLER BİLE GİREMEZ OLDU”

Siz son çalışmalarınızla Türkiye üniversitelerini değerlendiriyorsunuz. Türkiye neredeydi, bu kararla başımıza ne gelecek… Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz üniversiteleri akademik performansına bakılırsa sıralıyoruz. Yüklü olarak da bilimsel yayınların sayısına ve kalitesine nazaran sıralıyoruz. Dünya üniversitelerini de birebir biçimde sıralıyoruz.

Birinci yüze yaklaşan üniversitemizin olmaması tabi fazlaca üzücü. Sıralamaları on yıldan fazla müddettir yapıyoruz. Hedefimiz üniversiteler eksiğini görsün, düzletsin diye… Ancak maalesef, lakin umduğumuz kadar üniversitelerimiz dünya sıralamalarında yükselemedi. En uygun üniversitelerimiz ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, İstanbul, Ankara, Ege… Onlar bile vaktinde bir kısmı birinci 500’e girerken, giderek, giremez oldular. Bu tabi üzücü…

“ÖĞRETİM ÜYELERİNİN YÜKÜ ARTACAK”

Bu karardan daha sonra ne olur?

Karar az da olsa akademik yayınları tesirler. Kontenjanlar dolduğu vakit öğretim üyelerinin yükü daha hayli artacaktır. Kontenjanların dolmaması bir eksiklik değil. O kısmın açılmış olmasının yanlışlığını gösteriyor.

Bakın Türkiye’de yapamayacağımız bir şey var, dünyada yapılan… Dünyada talep azsa, gereksinim yoksa o kısım kapatılır. Talep azsa o kısmı açmayacaksınız. Gerekirse o kısımdaki hocaları öteki kısımlara kaydırarak, o kısma öğrenci alınmasını müsaade vermeyeceksiniz ki, kalite yükselsin.

“YAZIK DEĞİL Mİ ÇOCUKLARA”

Yani biz dünyanın yaptığının karşıtını yapıyoruz. Kısım kapatacağımıza kontenjan dolsun diye barajı düşürüyoruz, o denli mi?

Bakın dünyada maden mühendisliği kısımları son derece azaldı. Şayet talep yoksa, muhtaçlık yoksa o kısımlar yavaş yavaş diğer yerlere kaydırılıyor. İşsiz bırakıyorsunuz esasen insanları… Bırakın beşerler öteki alanlara yönlensin ve başarılı olsun. O kısımdan mezun ediyorsunuz iş bulamıyorlar. Yazık değil mi çocuklara…

“EĞİTİM ARTARSA ULUSAL GELİR DE ARTAR FAKAT BU TÜRLÜ DEĞİL”

Bu olayın karşıt bir tarafını da söylemek isterim: Ülkelerde ortalama eğitimlilerin artması ebediyen olumlu bir şeydir ve ülkenin ulusal gelirini artırır. Ortalama eğitimi bir, bir buçuk yıl artırırsanız, ulusal gelir yüzde 10 artar. Ben buna her vakit inandım, yazılarımda anlattım, hala da inanıyorum ancak bunu kaliteyi düşürerek yaparsanız, tam aksi olur. Yani ulusal gelire ziyan verir.

Türkiye’de ortalama eğitim seviyesi düşüktür. yıllar evvel üç buçuk dört yıldı… halbuki Avrupa’da devasa yüksekliktetir. Üniversitelilerin oranı da yüksektir lakin kaliteli eğitimle mezun olduğunuz vakit ülkenize yararınız oluyor. Birtakım üniversitelerimizde öğrencilerin gidip gelmeden dahi sınıf geçtiklerini duyuyoruz. Kâfi ki kaydınız bizde olsun diyen Vakıf üniversiteleri olduğunu duyarız. Ortalama eğitim seviyesinin artması müspet olmakla bir arada bu düzgün bir şey olmaz. Artık, düzgün eğitim almış insanların oranının artması demek gerekiyor.

“SİYASİ BİR KARAR MI BEN BİLEMEM”

Özetle, barajların kaldırılması siyasi bir karardır diyebilir miyiz?

Bunu ben bilemeyeceğim. Onu söylemem hakikat olmaz. Bilmiyorum çünkü… Toplumsal baskı da olabilir. Ben yukardan bir talimat vardır diyemem… Onu söylemek epeyce haksızlık olur. Bilemiyorum… Ancak Yekta Beyefendi zamanındaydı bu barajlar konuldu. Yekta Beyefendi vaktinde üniversiteler için fazlaca yanlışsız kararlar verilmişti…

örneğin kaliteli öğretim üyesi yetiştirmek için bir karar almışlar… Şayet devletin parasıyla yurtdışına doktoraya gidecekseniz ismi sanı bilinmeyen bir üniversiteye giderseniz bursu keseriz. En azından birinci bine giren üniversitelerden biri olmalı.

“ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ SAYISINI ÇOK GÖRECEĞİZ”

Baraj konulması kaliteyi yükseltmek maksatlıydı. Üniversitede bu puanın altındaysanız, senin burada okumaman lazım… Git öbür iş yap. Çocuğun da hayatını kurtarıyorsunuz. Hiç şayet olmazsa daha 18 yaşındayken, meslek edenilebilir. Tahminen de açık öğretimde okurken, çalışıyor, ülke iktisadına de ailesine katkı yapıyor. Siz onu okutarak, iş bulamayacağı bir kısımdan mezun ederek, çocuğa da ziyan veriyorsunuz. Yaşı geçmiş oluyor, askerden geliyor işsiz. kim iş verecek ona yani… aslına bakarsan önümüzdeki 10 yıl ortasında üniversiteli işsiz sayısın epey bakılırsaceğiz.

“DEVLET ÇOK PARA YATIRDI, HİÇ şayet olmazsa…”

Artmaması mümkün değil. Siz boş kontenjanları bu biçimde… Bilemiyoruz tabi tahminen üniversiteler istedi. Kimi kısımlara öğrenci gelmeyince korkabilirler de.. Kapanacak diye… Siyasi bir karar olacağını zannetmiyorum. Boş kalınca işte devlet epey para yatırdı, işte hocamız da var hiç şayet olmazsa gelsinler biz onlara eğitim veririz de demiş olabilirler. Bilemiyorum tabi, yorum benimki. Varsayım doğrusu. Ancak âlâ olmayacak.

“BARAJI ARTIRMALARI TAHMİNEN DAHA HAKİKAT OLABİLİRDİ”

Bugüne kadar üniversiteleri yaptık, artık kalitelerini artıracağız demişlerdi. Lakin bu o istikamette bir karar değil…

O yanlışsız sonucun devamında fayda görüyorum. Ne düşünüyorlardı bilemiyorum lakin hatta tahminen barajı biraz da artırabilirlerdi. Zira kalitesiz üniversite mezunuyla ülkeyi doldurmak uygun bir şey değil ki…

Baraj temalırken istatistiklere bakarak yapılmıştı. Baştan atamazsınız, şu olsun diye… Kesinlikle bilim insanlarıyla çalışarak o barajın yeri belirlenmiştir. Tahminen de ileride daha da yükseltilebilirdi.

“YURTDIŞINDA TAKİP EDİYORLAR”

Bizim üniversite diplomalarımız dünyada pek epey ülke tarafınca tanınıyordu. Artık baraj sıfırlandıktan daha sonra diyelim 10 yıl daha sonra diplomalarımızın tanınmaması istikametinde bir eğilim başlar mı?

Olabilir tabi…Onlar da bizi takip ediyor. Temsilcileri var. Eminim ki baraj sonucu konulduğunda vaktinde onlar da bunu takdir etmişti. Master’a, doktoraya gittiğinizde heyetler hangi üniversiteden geldiğinize bakıyorlar.