Filler küresel ısınmaya karşı kilit rol oynuyor

semaver

New member
“Filler ormanın bahçıvanlarıdır.” Bu, Missouri’deki (Amerika Birleşik Devletleri) Saint Louis Üniversitesi’nde biyoloji profesörü yardımcısı ve bu Pazartesi günü ‘Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’ (PNAS) dergisinde yayınlanan bir araştırmanın baş yazarı Stephen Blake tarafından ifade edildi. , Afrika yağmur ormanlarında daha fazla atmosferik karbon depolayan ormanlar yaratmada fillerin oynadığı kilit rol hakkında. Analizlerine göre, zaten ciddi şekilde tehdit altında olan fillerin nesli tükenirse, Dünya’nın en büyük ikinci yağmur ormanı olan Batı ve Orta Afrika yağmur ormanları, atmosferik karbonu tutma kapasitesinin yüzde altı ila dokuzunu kaybederek küresel ısınmayı artıracak.


Filler, orman yapısını değiştirir ve birden fazla yoldan karbon stoklarını artırır. Bunlardan biri de kendilerini besleme biçimleridir. Ormanın içinde, bazı ağaçlarda hafif odun (düşük karbonlu ağaçlar olarak adlandırılır, atmosferden daha az CO2 yakalayanlar anlamına gelir), diğerlerinde ağır odun (daha fazla CO2 yakalayan ve küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olan yüksek karbonlu ağaçlar) bulunur. İlki hızla büyür ve en uzunları arasındadır, çünkü güneş ışığını ararken diğer bitkilerin üzerinde büyürler. İkincisi ise yavaş gelişir ve bunu gölgede bile yapar. Filler ve diğer mega otçullar, öncelikle yüksek karbonlu türlere göre daha lezzetli ve besleyici olan düşük karbonlu ağaçlarla beslenirler. Bu tür “budama”, ağaçlar arasındaki rekabeti azaltır ve yüksek karbonlu ağaçlara daha fazla ışık, alan ve toprak besinleri sağlar.

“Filler yemek yedikleri zaman ağaçlara çok fazla zarar verirler çünkü yaprakları koparırlar ve tüm dalları koparırlar. Verilerimiz, bu hasarın çoğunun düşük karbon yoğunluğuna sahip ağaçlarda meydana geldiğini gösteriyor” diyor Blake, bu nedenle filler, küresel ısınmayla en az mücadele eden ağaçları ormandan kaldırarak geri kalanlara daha fazla yer veriyor.


Yasa dışı avlanma ve ticaretAynı şekilde, bu memeliler, yüksek karbon yoğunluğuna sahip ağaçların tohumlarını mükemmel bir şekilde yayarlar. Filler meyvelerini yediklerinde, tohumlar bağırsaklarından değişmeden geçer ve dışkı yoluyla toprağa salınır, burada filizlenir ve bu bitkilerin yeni sürgünlerini üretir. “Afrika orman filleri, orman çeşitliliğini sürdürmek, daha fazla karbon tutan ağaçların büyümesini teşvik etmek ve daha az CO2 tutanları ortadan kaldırmak için muazzam bir iş çıkarıyor, ancak bu hayvanlar binlerce yıldır insanlar tarafından avlanıyor ve sonuç olarak kritik bir şekilde tehlike altında.” Blake.


Alakalı haberlerAraştırmacı, “’herkes filleri sever’ argümanı, onları korumak ve yasa dışı öldürme ve ticaretini durdurmak için desteği yeterince artırmadı. Nüfusları azalmaya devam ettiği için, bu hayvanların ormanın biyolojik çeşitliliğini sürdürmek için gerekli olduğu iddiası da başarılı olamadı. Artık, orman fillerini kaybedersek, iklim değişikliğinin hafifletilmesine küresel bir zarar vermiş olacağımıza dair güçlü sonucu ekleyebiliriz.”

Blake, “Yıllar önce,” diye anlatıyor, “milyonlarca fil Afrika’yı dolaştı. Şimdi 500.000’den az var – sayıları son 30 yılda %80’den fazla düştü – ve nüfusun çoğu izole bölgelerde yaşıyor. Ulusal ve uluslararası hukuk tarafından korunmalarına rağmen kaçak avlanma devam etmektedir. Orman fillerinin neslinin tükenmesini önlemek için bu yasadışı cinayetler durdurulmalıdır. İki seçeneğimiz var: Bu son derece sosyal ve zeki hayvanları avlamaya devam edebilir ve onların soyunun tükenmesini seyredebiliriz; veya bu yasa dışı faaliyeti durdurmanın yollarını bulabiliriz. Korumaları için gerekli desteğin oluşturulması için bu memelilerin önemi ve korunması politika yapıcılar tarafından ciddiye alınmalıdır. Küresel çevremizdeki rolleri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Filleri kurtarın ve gezegeni kurtarmaya yardım edin, gerçekten bu kadar basit.”