Gordon Moore öldü: Yarı iletken öncü elektronik endüstrisini şekillendirdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Intel onu milyarder yaptı


Elektronik endüstrisini şekillendirdi – yarı iletken öncüsü Gordon Moore öldüÇip üreticisi Intel’in kurucu ortağı Gordon E. Moore, 28 Ocak 2015’te bir televizyon stüdyosunda oturuyor.

© Kaynak: resim ittifakı / dpa


Bilgisayar çiplerinin istikrarlı bir şekilde artan performansı tahminleri on yıllardır elektronik endüstrisini şekillendiren yarı iletken öncüsü Gordon Moore, 94 yaşında öldü.
Santa Clara. Bilgisayar çiplerinden gelen sürekli artan performans tahmini elektronik endüstrisini onlarca yıldır şekillendiren yarı iletken öncüsü Gordon Moore öldü. Cumartesi gecesi kurduğu çip devi Intel’e ve kendi hayır kurumuna göre, Hawaii’deki evinde ailesiyle çevriliyken 94 yaşında öldü.


Önerilen Haber Amaçlı İçerik


Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.


Moore, 1960’ların ortalarında, bir çip üzerindeki transistör sayısının düzenli aralıklarla iki katına çıkacağını tahmin etmişti. Bunun için önce bir yıl süre verdi, on yıl sonra süreyi iki yıla çıkardı. Tahmin o kadar güvenilir oldu ki “Moore Yasası” olarak tanındı ve şirketler bunu ürün stratejilerini buna dayandırmak için kullandı.

Intel Moore’u milyarder yaptı


Aynı alanda daha fazla transistör, daha fazla enerji verimliliği ve daha küçük ve daha güçlü cihazlar oluşturma olasılığı anlamına gelir. Nihayetinde, devasa bilgisayarların olduğu bir dönemde Moore, bunların minyatürleştirilmesinin günümüzün bilgisayar saatlerine göre olacağını tahmin etti. Bu arada, sıkıştırma hızı yavaşladı çünkü geliştiriciler malzemelerin fiziksel sınırlarına ulaşıyor ve daha fazla minyatürleştirme giderek daha karmaşık ve pahalı hale geliyor.


Moore kimya okudu ve endüstri öncüsü William Shockley ile yaptığı bir iş sayesinde yarı iletken endüstrisine girdi. O, Shockley’in yönetim tarzından bıkmış, istifa edip Fairchild Semiconductor’ı kuran sekiz hain çalışan arasındaydı. Orada, birkaç transistörü bir yarı iletken malzeme silikonu – mikroçip – üzerinde bir araya getirme fikri geliştirildi. Fairchild’in çipleri, diğer şeylerin yanı sıra, Apollo 11 aya iniş ünitesinin kontrol bilgisayarında kullanıldı. Şirketin başarısı, Silikon Vadisi için önemli bir mihenk taşıydı.

Ancak Moore ve Robert Noyce gibi meslektaşlar, çiplerin tüketici segmentinde başlangıçtaki askeri ve havacılık işinin ötesinde çok daha büyük bir pazar bulacağını sektördeki diğerlerinden daha hızlı fark ettiler. 1968’de Moore ve Noyce, kısaltılmış Intel adıyla tanınan yeni Integrated Electronics Corporation şirketini kurdu. Moore, 1975’ten 1987’ye kadar burada baş görevi üstlendi.

Intel, Moore’u milyarder yaptı. O ve eşi Betty, diğer şeylerin yanı sıra San Francisco Körfezi’ni korumak için çalışan hayırsever Gordon ve Betty Moore Vakfı’nı kurdu.

Haberler