Hayatta kalma mücadelesi veren bir anne olarak Jennifer Lopez

Leila

Global Mod
Global Mod
2021 yazında Jennifer Lopez, yapım şirketi Nuyorican ile akış devi Netflix arasında çok yıllı iş birliğini şart koşan bir anlaşma imzaladı. Planlanan film ve dizi projelerinde çeşitlilik ön planda tutulmalı, kilit pozisyonlarda kamera önü ve kamera arkasında kadınlara öncelik verilmelidir. Bu J. Lo anlaşmasından ortaya çıkan ilk film aksiyon draması “The Mother” ile şimdi Netflix’te başlıyor.


“Whale Rider” (2002) ile tanınan ve en son şiirsel aksiyon yeteneğini Disney yapımı “Mulan”da (2021) gösteren Yeni Zelandalı Niki Caro, yönetmenlik yapması için işe alındı. Lopez, başlangıçta bir otel odasında iki federal memur tarafından sorguya çekilen isimsiz FBI muhbiri rolünü üstleniyor. “Burada güvende değiliz” ilk cümlesi. Kısa bir süre sonra, keskin nişancıların susturulmuş atışları çınlıyor. Çok sayıda kolluk görevlisi öldürüldü. Saldırıdan yalnızca FBI ajanı William Cruise (Omari Hardwick) ve ağır hamile muhbir hayatta kalır. Doğumdan sonra anne, çocuğu tehlikeye atmamak için kızını evlatlık vermek zorunda kalıyor.

Akış Ekibi


Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Tenha bir kulübede avcı


Çünkü yasa dışı faaliyetlerini FBI’a bildirdiği silah tüccarları Adrian Lovell (Joseph Fiennes) ve Hector Alvarez’in (Gael García Bernal) hayatının geri kalanında peşini bırakmayacağını biliyor. On iki yıl sonra anne, kızının tehlikede olduğu haberi ona ulaştığında Alaska’da tenha bir kulübede avcı olarak yaşıyor. Ancak William ile birlikte bile Zoe’nin (Lucy Paez) kaçırılmasını engelleyemez. Kaçıranları Küba’ya kadar takip eder ve burada kızı Hector’un esaretinden kurtarır.


Kızını korumak ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi öğretmek üzere Zoe’yi Alaska’ya götürür. Annesi ABD Ordusunda eğitim aldığından, silah tüccarı kampında kiralık katil olmadan önce Afganistan’da deneyimli bir keskin nişancı olarak dikkatleri üzerine çekti. Bıçakla yakın dövüş ve ev yapımı anti-personel mayınları döşeme. Tabii ki, ergenlik öncesi kız başlangıçta acımasız hayatta kalma derslerine ve annesinin askeri yetiştirme tarzına direnir, ta ki öngörülen kendi kendini güçlendirmeden zevk alana kadar.

Liam Neeson’ın yapabildiğini, Jennifer Lopez uzun süredir yapabiliyor.


Liam Neeson’ın, Jennifer Lopez’in uzun süredir yapabildiği şey, “Taken” gibi, ebeveyn koruyucu içgüdülerini bir aksiyon gerilim filminin itici gücü olarak kullanan “Anne” sloganıdır. Ancak burada odak noktası her şeye gücü yeten baba figürü değil, her şeyi yapmaya kararlı anne figürüdür. Yönetmen Niki Caro ve senaristi Andrea Berloff (“Sleepless”) aksiyon sinemasının erkek alanında kendilerine güvenle yer verebileceklerini gösteriyorlar.

Bu, zorlu dövüş ve çarpışma sekanslarının yanı sıra anne olarak rolünü öncelikle (erkek) tehditlerine ve şiddetine karşı bir mücadele olarak gören ve onlara yetkin bir şekilde karşı koyan kahraman bir kadın figürünü içerir. Jennifer Lopez, kendine empoze ettiği rom-com kraliçesi imajından nihayet bir mola verebilir. Çoğu zaman olduğu gibi seksi bir amazon olarak değil, şiddetli bir dünyada nasıl saygı kazanılacağını bilen bir kadın olarak tasvir edilen, duygusuz anne ve ölümcül ciddi savaşçı rolünü ikna edici bir şekilde yerine getiriyor. Bununla birlikte, “Anne” öncelikle, aksiyon gerilim filminin yerleşik kurallarına doğrudan hizmet eden ve kadın bakış açısının ötesine geçme cesaretinden yoksun bir tür tahsisi olarak anlaşılmalıdır.