Her 50.000 yılda bir geçen yeşil kuyruklu yıldız bu hafta nasıl görülecek?

semaver

New member
Bu hafta dış Güneş Sisteminden bir kuyruklu yıldız tarafından ziyaret ediliyoruz. C/2022 E3 (ZTF) olarak adlandırılır ve “yeşil kuyruklu yıldız” olarak adlandırılır. 2 Mart 2022’de gökbilimciler Bryce Bolin ve Frank Masci tarafından, Güneş’ten 640 milyon kilometre uzaktayken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Zwicky Geçici Tesisi’nin (ZTF) geniş alan kamerası kullanılarak keşfedildi (dolayısıyla kısaltması) onun adı).


Hakkında bilinenlere göre kuyruklu yıldız yörüngesini her 50.000 yılda bir tamamlıyor, bu da Dünya’ya en son Neandertallerin yaşadığı Paleolitik dönemde yaklaştığı anlamına geliyor. Günlerdir gezegenimize yaklaşıyor ve dünya çapında yer tabanlı teleskoplar tarafından gözlemleniyor. Bu 1 Şubat Çarşamba, ay boyunca gözlemlenebilse de her gün biraz daha sönük olarak bize en yakın noktasında olacak.

Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlardan çok daha parlak olmadığı ve uydumuz dolunay evresine yakın olacağı ve ışığı görmeyi zorlaştıracağı için en iyi gözlem zamanı ayın göründüğü zamandır. zaten ayarlandı. Bu nedenle, onu görme şansımızı artırmak için, Instituto de Astrofísica de Canarias’tan “küçük bir teleskop veya daha iyisi birkaç dürbün kullanmanın ve kuzeye bakmanın” tavsiye edildiğini belirtiyorlar. Diğer astronomik olaylarda olduğu gibi, ışık kirliliğinden ne kadar uzaksanız o kadar iyidir ve çok yükseklerde olmanıza gerek yoktur.

NASA verilerine göre, kuyruklu yıldız gezegenimize göre saatte yaklaşık 206.000 kilometre hızla hareket edecek. İyi haber şu ki, olayın tadını korkmadan çıkarabileceğiz çünkü Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün (ICE – CSIC) Meteoritler, Küçük Cisimler ve Gezegen Bilimleri Grubu baş araştırmacısı Josep M. Trigo’nun da belirttiği gibi , The Conversation’daki bir makalede: “Neyse ki, bu hızlı hareket eden ziyaretçilerin gezegenler arasında kuyruklarını açmak ve herhangi bir tehlike oluşturmadan insanları şaşırtmak için bolca boşlukları var.”