Hispasat’ın yeni uydusu, uçaklarda ve uzak yerlerde yüksek hızlı Wi-Fi sunacak

semaver

New member
Amazonas Nexus olarak vaftiz edildi ve İspanyol uydu operatörü Hispasat’ın yeni yüksek performanslı yerdurağan uydusudur. Amerika kıtası boyunca, Atlantik’in kuzey ve güney koridorlarında, Grönland ve Amazon ormanları kadar uzak noktalarda yüksek hızlı internet erişimi sağlayacak bir uydudur. Aynı şekilde, uçaklarda ve gemilerde yüksek kaliteli bağlantı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır ve Latin Amerika’daki dijital uçurumun azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Dün sabah yapılması planlanan fırlatma, olumsuz hava koşulları nedeniyle 24 saat ertelendi. ve bu Pazartesi yerel saatle 17:32’de yeni bir girişimde bulunulacak; 23:32 İspanya saati. Söz konusu fırlatma, Cape Canaveral’daki (Florida) SpaceX tesislerinden bir Falcon 9 ile gerçekleştirilecektir.


Performansını önemli ölçüde artıran sistemlerle donatılan yeni uydu, 15 yılı aşkın kullanım ömrü boyunca meydana gelen teknolojik değişikliklere uyumunu kolaylaştıracak son teknoloji Dijital Saydam İşlemciye (DTP) sahiptir. Şirketten, “Bu teknolojik ilerlemeyle İspanya, havacılık endüstrisindeki konumunu güçlendiriyor ve internet bağlantısı için bir ittifak kurma taahhüdünü pekiştiriyor” diye belirtiyorlar.

Buna ek olarak, bu, bir operatörün karbon ayak izini azaltmak için bir ormanı yeniden ağaçlandırarak fırlatma sırasında üretilen 1.200 ton yakıtın emisyonunu ilk kez telafi etmesi olacak. Şirketin çevre taahhüdü aynı zamanda Amazonas Nexus’un tamamen elektrikli bir tahrik sistemine sahip olması, daha hafif olması ve onu yörüngeye yerleştirme maliyetlerini düşürmesiyle sonuçlandı. Buna karşılık, nihai yörünge konumuna ulaşması daha uzun sürecek (fırlatmadan hizmete girmesine kadar yaklaşık altı ay). Yörüngedeki son testleri yapıldıktan sonra 61º Batı’da konumlanacak olan uydu hizmete girecek.


yeni bir aşamaUydunun inşası da ülkemizde zenginlik ve iş yaratmıştır. Üretim sürecinde TAS İspanya, Şener, GMV ve Aicox gibi çeşitli İspanyol şirketlerine güvenen, Avrupa’nın en büyük uydu üreticisi Fransız-İtalyan şirketi Thales Alenia Space (TAS) tarafından gerçekleştirilmiştir. . Hispasat Başkanı Jordi Hereu, “Amazonas Nexus yeni bir aşama açıyor. Bu, yeni pazarlar açmamıza ve dijital uçurumun artmaya devam etmesini önlemek için vatandaşlara olan taahhüdümüzü yerine getirmemize olanak sağlayacak ve onların uzak yerlerde dijital haklara, eğitime ve sağlık hizmetlerine erişimleri olacak.”