İlk insanlı Apollo görevinden hayatta kalan son astronot Walter Cunninghan öldü

semaver

New member
Walter Cunningham, tarihi Apollo 7 görevinden (bir mürettebat içeren ilk) hala hayatta olan son astronottu. NASA tarafından bildirildiği üzere, 90 yaşındaydı ve Salı sabahı erken saatlerde Houston’da (Teksas) öldü. «O bir savaş pilotu, fizikçi ve iş adamıydı ama her şeyden önce bir kaşifti. NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, Apollo 7’de Walt ve mürettebatının bugün gördüğümüz Artemis Neslinin yolunu açarak tarih yazdığını söyledi. NASA, onun ülkemizin uzay programına yaptığı katkıları her zaman hatırlayacak ve Cunningham ailesine başsağlığı diliyor” dedi.


Cunningham’ın ailesi ise, “Yaşadığı hayattan duyduğumuz büyük gururu ve vatansever, kaşif, pilot, astronot, koca, erkek kardeş ve baba olduğu adam için derin şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz. Dünya bir gerçek kahramanı daha kaybetti ve çok özlenecek.”

16 Mart 1932’de Creston, Iowa’da doğan Cunningham, California, Venice’deki Venice Lisesi’nden mezun oldu. 1951’de Donanmaya katıldı ve ABD Deniz Piyadeleri’nde albay rütbesiyle emekli oldu, 1953’teki Kore Savaşı sırasında gece savaş pilotu olarak 54 görevde uçtu. Hayatı boyunca 40 farklı uçakta 4.500’den fazla uçuş saati birikti. 3.400’den fazla jet uçağı dahil.Walter Cunningham, 1968’de Apollo 7 görevi sırasında.


TENCERE

1960 yılında, Beşeri Bilimler ve Fizik alanında onur derecesiyle lisans derecesi aldı ve 1961’de, Los Angeles, California Üniversitesi’nden Fizik alanında seçkin bir Beşeri Bilimler Yüksek Lisans derecesi aldı. Daha sonra 1974’te Harvard İşletme Enstitüsü’nde İleri Yönetim Programı’nda fizik alanında doktorasını tamamladı. Ayrıca, Rand Corporation’da üç yıl boyunca gizli savunma çalışmaları ve Dünya’nın manyetosferiyle ilgili problemler üzerinde bilim adamı olarak çalıştı.


ulusun umuduCunningham, 1968’de meslektaşları Walter M. Schirra Jr. ve Donn F. Eisele ile birlikte, gemide mürettebat bulunan bu NASA programının ilki olan Apollo 7 misyonunun uçuş sistemlerini denetlemek üzere seçildi. Üçlü, o zamanlar bir test görevi için rekor olan uzayda 11 gün geçirdi ve Dünya’nın 163 yörüngesini tamamladı. Onlar uzaydan televizyonda görünen ilk NASA astronotlarıydı. Ayrıca, gelecekte Ay’a iniş için ilk kostümlü provayı gerçekleştirdiler. Dört görev sonra (Apollo 11), insanlar Ay’a ayak bastı.


İlk insanlı uzay görevi Apollo'nun mürettebatı.


İlk insanlı uzay görevi Apollo’nun mürettebatı.


TENCERE

Apollo 7 görevi, yirmi ay önce astronot Virgilio I. Grissom, Roger B. Chaffee ve Edward H. White II’nin Apollo 1 görevi için tasarlanan kapsülün içinde çıkan yangında hayatlarını kaybetmesiyle yaşanan trajedinin ardından ülke için belirleyici oldu. Cape Kennedy, Florida’daki prova sırasında. Bundan sonra NASA, kapsüllerinin güvenliğini artırdı ve uzaya yeni bir astronot grubu göndermek için geri dönmeden önce insansız görevleri test etti. Bay Cunningham, “The All-American Boys” (1977) adlı anılarında “Ulusun umudunu yanımızda taşıdık” diye yazmıştı. “Bir aksilik daha ve 1970’ten önce aya insan gönderme olasılığı sonsuza dek kaybedilmiş olur.”

Cunningham’ın NASA’daki son görevi, Uçuş Ekibi Müdürlüğü’nde Skylab’ın başkanıydı. 1971’de ajanstan ayrıldı ve kendisini çeşitli ticari faaliyetlere adadı, ayrıca radyoda konferanslar verdi ve talk showlar yaptı. Ayrıca NASA Olağanüstü Hizmet Madalyası ve NASA Üstün Hizmet Madalyası dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı.