Isıtma anlaşmazlığı – sıcak hava ve az netlik

Leila

Global Mod
Global Mod
Sandra Moraitidis Pazartesi akşamı “Hart aber fuarı” stüdyosuna gelmedi: 1 Ocak 2024’ten itibaren saf petrol ve gazla ısıtmayı yasaklamayı planlayan yeni ısıtma yasasının duyurulmasından bu yana, Kuzey’deki ısıtma ve iklimlendirme şirketi Ren-Vestfalya, Westphalia turu olmuştur. “Hamster alımları yapıldı ve piyasada her şey otlatıldı” diye açıklıyor girişimci, “petrol yok, gaz sistemi yok, ısı pompası yok. İnsanlar endişeli. Bir açıklık olsa son kullanıcılar için iyi olur. ”


O akşam dileği sağır kulaklara kulak asmadı, çünkü “hiçbir şey gerçekten net değil” – Louis Klamroth bunu yerinde bir şekilde ifade etti. Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Katrin Göring-Eckardt (B’90/Yeşiller) “halka adalet” gerekçesiyle yasa tasarısının yaz tatilinden önce yasalaşacağını varsayarken, Federal Meclis Grup Başkanı Christian Dürr Koalisyon ortağı FDP ise durumu farklı değerlendiriyor: “Bu yasanın bu yıl ne zaman geleceği değil, iyi bir yasanın olup olmadığı belirleyici.” FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai’nin geçtiğimiz günlerde talep ettiği gibi – ısıtmanın yeniden başlatılmasını işaret edip etmediği. yasa ya da değil, tekrarlanan soruşturmalara rağmen açık kaldı.

Yeşillerin “muhalefet ortağı” FDP


Dürr, mevcut taslağın “teknolojiye gerçek bir açıklıktan” yoksun olduğundan şikayet etti. Louis Klamroth’un konukları, ikincisinin ne anlama geldiği konusunda hararetli tartışmalara girdiler: Federal Meclis’teki CDU/CSU parlamento grubunun ekonomi politikası sözcüsü Julia Klöckner’a göre, ısı pompaları konusuna çok fazla odaklanılıyor: “Bu iyi bir şey. icat, ama her yere sığmıyor”. , “atın yanlış, yani arkadan eyerlendiğini” eleştiriyor. İlk olarak, ev sahiplerinin hangi ısıtma sisteminin doğru olduğuna ve buna biyokütle ve odun peletlerini de dahil ettiğine karar verebilmesi için belediye ısıtma planlaması yapılmalıdır.


Göring-Eckardt, “Tasarım gerçekten teknolojiye açık,” diye vurguluyor. Örneğin, yüzde 65 yenilenebilir enerjiler, “hibrit ısıtma ile elde edilip edilemeyeceği, yani daha küçük bir ısı pompası artı gazlı ısıtma ile elde edilip edilemeyeceği, diğer teknolojilerle elde edilip edilemeyeceği – her şey yolunda, her şey yolunda, her şey yolunda” varsayılıyor. olası.”
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.


“Spiegel” gazetecisi Markus Feldenkirchen’in Freudcu bir sürçmede söylediği gibi, koalisyon ortakları veya “muhalefet ortağı” için çok önemli bir şey eksik: “Almanya’da yarım milyon kilometre uzunluğunda bir gaz şebekemiz var, bunun bir değeri var. 270 milyar avro. Mevcut yasayla ilgili endişem, gaz fabrikalarının kapatılacağı ve ardından birkaç yüz milyar avroluk bir maliyetle bir elektrik şebekesinin inşa edilmesi gerekeceği. Bunu birileri, yani özel haneler ödüyor.

Örneğin biyogaz veya hidrojenli gaz şebekelerini kullanmaya devam etmenin daha mantıklı olacağını söylüyor ve ekliyor: “Bunu sadece FDP değil, belediye şirketleri birliği, yani Almanya’daki tüm belediye hizmetleri söylüyor. “

İnsanlar sadece fonlarının nereden geldiğini ve ne kadar olduğunu bilmek istiyor, kahretsin.
Joseph Tenhagen,

“Finanztip” tüketici rehberinin Genel Yayın Yönetmeni

Göring-Eckardt: “Başlangıçta gerçekten de büyük bir fosil lobisi var”


“Bay Tenhagen, bu mümkün mü?” Louis Klamroth’un ekonomi gazetecisi ve “Finanztip” tüketici rehberinin baş editörü Hermann-Josef Tenhagen’e bu sorularla ilgili olarak ilk ve tek kez hitap etmesi değil. “Teknik olarak mümkün, ancak bu miktarlarda hidrojen üretimi ufukta görünmüyor” diyor “tüketici savunucusu”. Bu nedenle, yine de merkezde başka bir sorusu var: Herkes yaklaşık 25.000 Euro’ya bir ısı pompasını karşılayamaz. “İnsanlar sadece fonlarının nereden geldiğini ve ne kadar olduğunu bilmek istiyor, kahretsin.”

Isınma yasasıyla ilgili trafik ışığı tartışması sürüyor


Planlanan ısınma yasası, iktidardaki koalisyonda tartışmalara neden olmaya devam ediyor.

© Kaynak: dpa


Bunun net bir cevabı yok. Tasarı, maliyetlerin yüzde 30 ila 50’sinden bahsediyor. CDU herkes için yüzde 50 artı özel fon talep ediyor, SPD ise gelire göre şaşırtıcı. Yeşiller şimdi ayrıca düşük gelirliler ve dolayısıyla yıllık geliri 20.000 Euro’nun altında olan haneler için yüzde 80’e varan fon istiyor. “Bunun sosyal, ekolojik ve ekonomik olarak ne anlama geldiğini baştan düşünmeme hatasını yaptık. Göring-Eckardt yasa taslağını sunarken bir eksikliği kabul ediyor.

Bu, herkesin ısıtıcılarını gelecek yıl yeniden inşa etmek zorunda kalmasıyla ilgili değil. Bunun için zamanımız var. Bunu baştan daha net söylemeliydik.
Katrin Goering-Eckardt (Yeşiller),

Federal Meclis Başkan Yardımcısı


Tek sorun bu değildi: “Herkesin ısıtma sistemlerini gelecek yıl yeniden inşa etmesi gerekmiyor”, ne de olsa Bay Tenhagen’e göre, sadece yüzde 0,7 ve dolayısıyla her yıl yaklaşık 140.000 ısıtma sistemi bozulacaktı. “Ona zamanımız var. Bunu en başından daha net söylemeliydik” diyor. Göring-Eckardt ise koalisyon ortağı FDP konusunda net bir tavır alıyor: “Benim kabul etmediğim şey insanların bunu gerçekten istemedikleri için her zaman yeni bahaneler bulmaları,” diyor, “Begin’de gerçekten de büyük bir fosil lobisi var. Ve yeni sorular için eski cevaplar işe yaramayacak.”

“Uygunluk kuralları zaten var, onlara bağlı kalmalısınız”


Akşam saatlerinde başka bir taraftan da FDP’ye yönelik eleştiriler geldi: “Bununla cesurca mücadele etmek istediğiniz izlenimini vermiyorsunuz,” diyor gazeteci Markus Feldenkirchen Dürr onun adına. Ama hepsi bu değil: “Masadaki herkes suçlu” diyor. Örneğin, Birlik yıllarca iklim değişikliği sorununu görmezden geldi, bu yüzden şimdi bir yetişme yarışı yapılmalı. Gazeteciler bilimi dinlemezlerdi. “Yeşillerin en azından Robert Habeck ve bakanlık şeklinde bir çaba göstermeleri için kredi vermeleri gerekiyor” diyor ama: “Profesyonel olarak yapmayı düşündüğüm projeleri hazırlamam ve çevremi kontrol etmem gerekiyor. gerçekten inandırıcı olup olmadığını görmek için.”

Adam kayırmacılık nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Dışişleri Bakanı Patrick Graichen’in şimdi de Robert Habeck’in bir başka ekip üyesi olması, “olası çıkar çatışmaları” sorulan Dışişleri Bakanı Udo Philipp’in şimdiden “Hard”da konu olmuştu. ama adil”. Christian Dürr’in Louis Klamroth’a verdiği yanıt, “Uygunluk kuralları zaten var, icat edilmeleri gerekmiyor, onlara bağlı kalmalısınız ve bunu bekliyorum, sade ve basit”, koalisyon ortağına acımak gibi gelmiyor: “Bu Almanya’daki herkes de dahil olmak üzere, siyasetin ülkenin sorunlarıyla değil de kendi kendisiyle ilgili olduğu izlenimine kapılırsanız, beni sinirlendirdiğini düşünüyorum.” Isı ve enerji geçişi ile ikincisi yeterince var …

Haberler/Tele gösterisi