İŞKUR’dan 15-60 yaş ortası başvuranlara eğitim ve 7.582 TL cep harçlığı fırsatı

Ethereum

New member
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ‘Mesleki tecrübe kazandırıyoruz’ tarifiyle deklare ettikları işbaşı eğitim programlarında, iştirakçilere; siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama üzere alanlarda büsbütün fiyatsız eğitim hizmetinin yanında cep harçlığı imkanı da sunuyor. Uzun vadede meslek sahibi de olabilen kursiyerler eğitim boyunca harçlıksız kalmıyor. Ayrıyeten, eğitim programı mühletince genel sıhhat sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafınca karşılanmaktadır.

MESLEKSEL EĞİTİM VE CEP HARÇLIĞINDAN KİM YARARLANABİLİR?

İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanmak İçin Aranan Kaideler:

* İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak.

* 15 yaşını tamamlamış olmak.

* Patronun birinci yahut ikinci derece kan hısımı yahut eşi olmamak.

* Program başlangıcından evvelki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin primi yatırılmamış olmak.

* Programın başlama tarihindilk evvelki üç aylık periyotta programa müracaat yapan patronun çalışanı olmamak.

* İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yaralanmak.

* Emekli olmamak.

* Programa katılamama tarafında yaptırım uygulanmıyor olmak.

Tüm ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Ayrıyeten, işsizlik ödeneği alanlar da program iştirakçisi olabilmektedir.

En az 2 çalışanı olan patronların yararlanabildiği program kapsamında patronlar, sigortalı sayılarının yüzde 30’una kadar iştirakçi talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında patronların en az yüzde 50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda patronların, programa katılanların en az yüzde 50’sini 60 günden az olmamak üzere program müddetinin en az iki katı kadar mühletle istihdam etmesi gerekmektedir.

CEP HARÇLIĞI ÖDEMELERİ GÜNLÜK NE KADAR?

İŞKUR’un günlük ödediği ölçü değişkenlik gösterebiliyor.

Ödeme en az yüzde 50 istihdam garantili olan kurslarda 65,44 TL olarak belirlenirken, sanayi alanındaki kurslar için 106,34 TL ödeme yapılıyor.

Engelli ve eski hükümlü vatandaşlar için düzenlenen kurslarda günlük istihdam garantisiz 49,08 TL, istihdam garantili kurslarda ise 65,44 TL ödeme yapılıyor.

Buna bakılırsa iştirakçiler 26 gün üzerinden hesaplandığında bin 276 TL ile 2 bin 764 TL 160 günlük kurs boyunca ise 7 bin TL civarı ödeme yapılıyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI NE KADAR SÜRÜYOR?

Program müddeti bilişim ve imalat dallarındaki işyerleri ve mesleklerde en çok 6 ay, başka bölümlerde ise en çok 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama üzere çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş ortası gençler için işbaşı eğitim programlarının mühleti en çok 9 ay uygulanmaktadır.

Tehlikeli ve hayli tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Uzunluğu Öğrenme modüllerinin yahut üniversite eğitim modüllerinin taban müddetlerinden az olmamak kaydıyla program düzenlenmektedir. Program günde en az 5 en çok 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek biçimde planlanabilmektedir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK MASRAFLAR

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda iştirakçilere günlük 179,95 TL cep harçlığı ödenmektedir.

Genel sıhhat sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafınca program mühletince karşılanmaktadır.

Programa katılan bireylere İŞKUR’un yaptığı ödemeler haricinde programın düzenlendiği patron tarafınca yapılan ve aylık brüt minimum fiyatın yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu mucibince vergi matrahından indirilmesi imkanı da bulunmaktadır.

Ayrıyeten İşbaşı eğitim programı iştirakçilerine program sonunda, katıldıkları programa ait ayrıntıları gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

MÜRACAATLAR NEREDE NE VAKİT GERÇEKLEŞİR?

İşbaşı eğitim programlarına katılma koşullarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 vilayette bulunan Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri vakit programa katılmak için müracaatta bulunabilmektedir.