Jens Spahn’ın “Volkssturm” kayması kısaca korkuya neden oluyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Trafik ışığı hükümetinin tartışmalı ısıtma yasası, önümüzdeki hafta Federal Meclis’te ilk kez görüşülecek. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in (Yeşiller) yasası, Yeşillerin Bremen’deki eyalet seçimlerindeki düşük performansının bir nedeni mi? “Maischberger”de (ARD), Birlik hizip lideri Jens Spahn ve Yeşiller’den Hessian Ekonomi Bakanı Tarek Al-Wazir, Habeck’in yasa teklifini tartıştılar. Spahn için net: Bu yasa “levye” ile geçirilmemeli.


CDU siyasetçisi, Robert Habeck’in “planlanan radikalliğinin” Ekim ayında yapılacak Hessian eyalet seçimlerinde El Vezir’e çok sayıda oya mal olacağından emindi. CDU’lu siyasetçi, “Bu yasa Robert Habeck’in önerdiği gibi Federal Meclis’te kabul edilirse, Hessen’deki eyalet seçimlerinde de bu yasa için bir oylama yapılacak” dedi. Ve “nasıl biteceğine dair bir fikri” var. Al-Wazir, federal hükümetteki tartışmaların eyalet seçimleri için “geri rüzgar” sağlamadığını kabul etti.

Yine de durumu sınıflandırmak istiyordu: “Robert Habeck, bu ülkeyi şimdiye kadar yaşadığımız en büyük enerji krizinden geçirdi,” diye hatırladı Green. Gaz şu anda bir buçuk yıl öncesine göre “iki kat daha pahalı” ve iklim krizi de bunun üzerine: “Sonsuza kadar petrol ve gaz yakmaya devam edemeyiz. Şimdi bir şeyi değiştirmelisin, dedi Yeşil. Yasa için karşılık gelen sosyal tazminatın geleceğinden oldukça emin.

Spahn’ın ölümcül kayması


Ardından Jens Spahn, Alman evlerinin sıcaklığının iklim için önemini hesapladı: CDU görevlisi, Almanya’nın küresel CO2 emisyonlarında yüzde iki paya sahip olduğunu açıkladı. Binalardaki ısı sadece yüzde 0,7’dir. “Bunu iki yıl önce yapıp yapmayarak insanlara küresel iklimi kurtardığımızı söyleyemezsiniz” diyen Spahn, “Küresel iklim için bir fark yaratmıyor” dedi. Ancak yasa “büyük bir fark” yaratıyor çünkü insanları yanınıza almayı ve kabul yaratmayı zorlaştırıyor.
Başkent Radarı


Berlin hükümet bölgesinden kişisel izlenimler ve geçmişler. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.


Bir de iklim nötrlüğü yolunda hangi önlemlerin etkili olacağı sorusu vardı. Robert Habeck’in yasa taslağı, ısı pompası yasasının 2030 yılına kadar yaklaşık 42 milyon ton CO2 tasarrufu sağlayacağını söylüyor. Bu, kapatılan nükleer santrallerle de mümkün oldu. Spahn, “Bu iki yılda, nükleer santraller kömürle çalışan elektrik santralleri yerine çalıştırılsaydı bu iki milyon ton CO2’yi kurtarırdı” dedi. IFO Enstitüsü ve düşünce kuruluşu Agora-Energiewende’den uzmanlar ise geçtiğimiz günlerde nükleer santrallerin çalışmaya devam etmesinin sadece biraz CO2 tasarrufu sağlayacağını, ancak çok pahalı olacağını belirtti.

Bunun yerine, Spahn’a göre, “popüler fırtına, öfke”nin yeniden kontrol altına alınabilmesi için “on milyarlarca avroluk fon” var. Spahn, bu ölümcül yanlışlık için – suçlanan Nazi döneminden bir kelimenin kullanılması – için hemen özür diledi.

Planlı ısınma yasası için başlangıç tarihi hala tartışmalı


Federal hükümetin planlanan ısınma yasası tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Zaman çizelgesi özellikle tartışmalıdır.

© Kaynak: dpa


Seçtiği kelimeler CDU’lu siyasetçi için bariz bir şekilde utanç vericiydi, Al-Wazir dehşete kapılmıştı, hostes Sandra Maischberger bu hoş olmayan hatayı hemen belirtmeyi görevi olarak gördü. Bununla birlikte, herkes özür diledikten sonra profesyonelce konuyu kapatmayı ve tartışmaya devam etmeyi seçti.

El Vezir: “Levye yok, çok geç kaldık”


Bunun yerine Tarek Al-Wazir, Spahn’ın kullanmayı sevdiği ve yasanın uygulanması gereken “levye” terimine atıfta bulundu. Yeşil politikacı, “Levye yok, çok geç kaldık” diye vurguladı. Çünkü Almanya 2045 yılına kadar iklim nötr olmak istiyor. Al-Wazir öfkeyle, “Büyük koalisyon tarafından bir yasa çıkarıldı, ancak gerçekte oraya varmanın bir yolu yok” dedi. Yakın zamana kadar gazlı ısıtıcılar hala sübvanse ediliyordu. Bakımları iyi yapılırsa, yine de “28 ila 30 yıl” – ve dolayısıyla 2045’ten sonra da çalışacaklar.

“Bu yasanın yaz tatilinden önce çıkarılmasından çok yanayım. Hessen’den Yeşiller, vatandaşların, iş dünyasının, zanaatkarların, herkesin güvenliği planlamaya ihtiyacı olduğunu, “diye özetledi. Ama aynı zamanda, her şeyin 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girmesi gerekip gerekmediği sorusunun tartışılmasından da yanayım.”

Burada, diğer şeylerin yanı sıra Jens Spahn, Yeşiller’de uzlaşma istekliliği açısından bir değişikliği fark etmek istiyor. Eski sağlık bakanı, Bremen’e atıfta bulunarak, “Yani seçimlerin sonuçları var ve bu iyi,” dedi. Bununla birlikte, prensip olarak, ısıtma yasasına yönelik eleştirisi devam ediyor: ısı pompalarının kurulumuna çok fazla odaklanılırken, jeotermal enerji, biyometan veya biyoısıtma yağı için çok az fırsat var.


Haberler/Tele gösterisi