Kovulan yönetmen Augenstein 1.2 milyon euro istiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Mahkeme tarihi bir anlaşma getirmez

RBB skandalı: görevden alınan yönetmen 1,2 milyon euro talep ediyor

Christoph Augenstein (sağdan sola), Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) Operasyon Direktörü, avukat Kerstin Reiserer ile ve Carl-Christoph von Morgen, RBB adına avukat Gertrud Romeis ile Augenstein’ın haksız yere iş mahkemesi huzurundaki uzlaşma duruşmasında oturuyorlar görevden alma davası.

© Kaynak: Marion van der Kraats/dpa

RBB’nin üretim ve operasyonlar direktörü Christoph Augenstein, derhal görevden alınmasına karşı harekete geçiyor ve 1,2 milyon avro talep ediyor. Pazartesi günü Berlin iş mahkemesinde yapılan uzlaşma duruşması sonuç vermedi. Bunun yerine yargıdan net sözler geldi.

Berlin. RBB skandalı ve buna bağlı olarak yönetim üyelerinin görevden alınması, Berlin iş mahkemesini uzun süre meşgul edecek. Muhtemel bir karşılaştırmayı amaçlayan kalite ataması, Pazartesi günü görevden alınan üretim ve operasyon direktörü Christoph Augenstein davasında herhangi bir sonuç getirmedi.

Avukatı ve kamu yayıncısı Rundfunk Berlin-Brandenburg’u temsil eden avukat görüşmeleri dışlamasa da, pozisyonlar birbirinden çok uzak. Mahkeme şimdi davayı 8 Kasım’da Augenstein ve geçici müdür Katrin Vernau’nun huzurunda daha ayrıntılı incelemek istiyor.

Augenstein, duruşmaya bizzat katılmış, ancak avukatı Kerstin Reiserer’in duruşma sırasında konuşmasına izin vermişti. 59 yaşındaki oyuncu, Şubat ayı başında olağanüstü ihraç edilmesine karşı kendini savunuyor ve yayıncı kurum ile geçici yönetmenden toplamda 1.2 milyon avronun üzerinde bir meblağ talep ediyor.

Yargıç Arne Boyer, bir ilk değerlendirmede, RBB’nin önemli noktalara ilişkin bir kararda kötü kartlara sahip olması gerektiğini açıkça belirtti. Muhtemel çözüm müzakereleri için çeşitli yönlerden bahsetti. Yargıcın bakış açısına göre, bu, Augenstein’a sözleşmenin sonunda normal yaşlılık aylığına kadar olan süre için vaat edilen bir emekli maaşında bir indirimi içerebilir. Bild gazetesinin aktardığına göre yargıç, “Bir ücret ödeyen olarak size şunu söylüyorum: Bu ahırı boşaltın! Başkan olarak size söylüyorum: Mahkemenin tespit ettiği gerçeklere göre hüküm veriyoruz.”

RBB: Augenstein, izin verilen ikincil faaliyetler için 455.000 avro tazminat talep ediyor

Arka plan, Westdeutscher Rundfunk (WDR) ile kalıcı bir sözleşmeden RBB’ye geçmesi, ancak orada beş yılla sınırlı bir sözleşme yapmasıdır. Yargıç Boyer’in önceki değerlendirmesine göre “ahlaksız” olarak kabul edilmemesi gereken bir anlaşma. Davacıların randevuda açıkladığı gibi, bu yaklaşık 750.000 avro, çünkü Augenstein’ın sözleşmesi normalde Ağustos sonunda bitiyor.

Akış Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Buna ek olarak, müvekkili, diğer şeylerin yanı sıra, kaybettiği izin verilen ikincil faaliyetler için yaklaşık 455.000 Euro tazminat ve acı ve ıstırap için yaklaşık 25.000 Euro tazminat talep etmektedir. Görevden alınmasının arka planı, yayıncı kuruluşun 1 Ocak 2022’den yaza kadar elinde tuttuğu ARD başkanlığı için yönetmenlerin ödenek almasıydı.

RBB olayının merkezinde haber verilmeksizin kovulan yönetmen Patricia Schlesinger ve istifa eden yönetim kurulu başkanı Wolf-Dieter Wolf var. Her ikisi de hissedilen iddiaları reddetti. Berlin Savcılığı, hem Schlesinger’in kocasını hem de idari ve hukuk müdürünü soruşturuyor.

Eski müdür Schlesinger şirket emekli maaşının ödenmesini talep ediyor

Masumiyet karinesi soruşturma tamamlanana kadar geçerlidir. Bunun ne kadar süreceği belli değil. Bu arada, Berlin’deki iş mahkemesinde bu Cuma günü idari müdür Hagen Brandstätter’in görevden alınmasına ilişkin bir uzlaşma duruşması planlanıyor.

Haziran ayında, görevden alınan hukuk müdürünün durumunda bir oda atamasıyla devam etmelidir. Ve eski müdür Schlesinger de ihbarsız olarak görevden alınmasının ardından Berlin bölge mahkemesine başvurdu ve şirket emekli maaşının ödenmesini talep etti. Bir mahkeme sözcüsü, duruşma için henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi.

Haberler/MAZ/dpa

Bu makale ilk olarak “Märkische Allgemeine Zeitung”da yayınlandı.