Los Fronteras, mevcut küresel ısınmanın etkilerini tahmin etmemizi sağlayan bir bulguyu ödüllendiriyor

semaver

New member
Paleosen-Eosen Termal Maksimum (PETM) olarak bilinen 56 milyon yıl öncesine ait bir ‘sera etkisi’ni keşfedenler, bu Çarşamba günü BBVA tarafından ‘İklim Değişikliği’ kategorisinde ‘Bilginin Sınırları’ ödülüne layık görüldü. Temel. Bunlar, Santa Cruz’daki California Üniversitesi’nden Amerikalı paleoklimatologlar James Zachos ve Yale Üniversitesi ile Wesleyan Üniversitesi’nden Ellen Thomas’ın bulguları “gezegenimizin bugün yaşamakta olduğu iklim değişikliği için en iyi jeolojik benzetmedir ve iklim değişikliğini mümkün kılar.” Jürinin işaret ettiği gibi, insanların neden olduğu mevcut küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini tahmin etmek”.


PETM, doğal nedenlerden dolayı atmosfere büyük miktarda CO2 ve metan emisyonunun meydana geldiği, küresel sıcaklığın 5 ila 6 santigrat derece arasında bir artışa, suların asitlenmesine ve Sonuç olarak, derin okyanusta türlerin bilinen en büyük yok oluşlarından biri. Geçmişin bu ‘sera etkisi’, fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan mevcut iklim değişikliği ile karşılaştırılabilir. Bu nedenle PETM ve Zachos ile Thomas’ın bu konuda yaptığı araştırma, bugün iklimin gelecekteki evrimini tahmin etmek için kullanılan sayısal modelleri sağlamlaştırmak için önemli bir referans noktası oldu. Araştırmacıları ödül için aday gösteren Zaragoza Üniversitesi’ndeki Paleontoloji ve Kraliyet Kesin, Fiziksel ve Doğa Bilimleri Akademisi’nden bir akademisyen.

Her iki kazanan da, karardan sonra verilen bir röportajda, PETM’nin yıkıcı etkisinin mevcut sera gazı emisyonlarını azaltmak için bir uyarı görevi görmesi ve böylece sera gazı seviyesinin artması gibi küresel ısınmanın en kötü senaryolarından kaçınması gerektiği konusunda anlaştılar. deniz, seller, kuraklıklar, aşırı hava olayları ve biyolojik çeşitlilik kaybı.


Hızlı Hareket EdinZachos iyimserdi ve uygun önlemleri acilen alırsak, bu durumu düzeltmek veya en azından en kötü sonuçlarından kaçınmak için hala zamanımız olduğunu ifade etti. “Şu anda küresel ısınmayı en aza indirmek için yapıldığı gibi, karbon emisyonlarını azaltarak, yenilenebilir enerjiye geçerek bundan kaçınabiliriz, ancak ne kadar uzun sürersek, CO2 seviyelerini neden olacağımız seviyelerin 4’e kadar altında tutmak o kadar zor olacak. -5 derece ısınma.”

Thomas, ciddi sorunları hafife aldığımız için “oldukça kötümser” olduğunu kabul etti. “Küresel ısınma burada. Ocak ayında geceleri kar ve don olmasının normal olduğu, ancak bu yıl neredeyse hiç kar yağmadığı Connecticut’ta yaşıyorum. Son zamanlarda, Alaska’da Teksas’takinden daha sıcak bir gün oldu, bu kesinlikle anormal bir durum, ancak Kuzey Kutbu’ndaki küresel ısınmanın etkileri nedeniyle sıcak ve soğukta ani değişiklikleri tetikleyen modellerimizin tam da tahmin ettiği gibi. Gerçek şu ki, bugüne kadar iklim değişikliğine karşı alınan önlemler tamamen yetersiz. Paniğe kapılmak istemem ama çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız – bizsiz de devam edebilecek olan gezegen için değil, yaşam biçimimizi hızla değiştirmek zorunda olan insanlar için”.

ödüller hakkında2008 yılında oluşturulan Bilginin Sınırları Ödülleri, bilimsel bilgi, teknoloji, beşeri bilimler ve sanatsal yaratım gibi çok çeşitli alanlardaki temel katkıları takdir ediyor. Sekiz kategori tasarlanmıştır: Temel Bilimler (Fizik, Kimya, Matematik); Biyoloji ve Biyotıp; Bilgi ve iletişim teknolojisi; Ekoloji ve Koruma Biyolojisi; İklim değişikliği; ekonomi; Finans ve İşletme Yönetimi; İnsan ve Toplum Bilimleri; ve Müzik ve Opera. İklim Değişikliği kategorisi, hem araştırmayı hem de onu ele almakla özellikle ilgili olan en iyi bilgilere dayalı eylemleri tanır. Her ödülün bağışı, kategorilerinin her birinde brüt 400.000 Euro, bir diploma ve bir sanatsal semboldür. Bu Çarşamba günü olduğu gibi aynı kategoride birden fazla ödül sahibi olması durumunda mali ödül eşit olarak dağıtılacaktır. Bir sonraki duyuru 8 Şubat Çarşamba günü Bilgi ve İletişim Teknolojileri kategorisinde yapılacaktır. Ödül töreni Haziran 2024’te Bilbao’daki Euskalduna Sarayı’nda yapılacak.