Öğrenilmiş çaresizlik nedir eğitim psikolojisi ?

Professional

Global Mod
Global Mod
Ogrenilmis Caresizlik Nedir? Egitim Psikolojisi

Ogrenilmis caresizlik, insanlarn, davranslarnda kontrolunu kaybettigi ve kendilerini kotu sonuclarn etkisi altnda hissettigi durumlarda ortaya ckan kalc bir cokuntu duygusudur. Bu duygu, kisinin, deneyimlerinin sonuclarndan bagmsz olarak, kendisine kars artan bir umutsuzluk ve caresizlik hissetmesiyle ortaya ckar. Ogrenilmis caresizlik, egitim psikolojisi acsndan onem tasmaktadr cunku bu durum, ogrencilerin akademik basarlarn olumsuz etkileyebilir.

Davranssal Ogrenme Teorisi

Ogrenilmis caresizlik, davranssal ogrenme teorisine dayanmaktadr. Buna gore, ogrenmek, deneyimlerin bir sonucu olarak, kisinin davranslarnn degismesidir. Davranslar, cevre kosullar tarafndan tesvik edildiginde veya odullendirildiginde artar veya azalr. Ancak, ogrenilmis caresizlik, cevredeki tesviklerin yan sra, kisinin kontrolunu kaybetmesi ve kendini caresiz hissetmesi sonucu olusmaktadr.

Ogrenilmis Caresizlik ve Egitim Psikolojisi

Ogrenilmis caresizlik, egitim psikolojisi acsndan onemli bir konudur. Ogrenilmis caresizlik, ogrenme sureci icin olumsuz bir sonuctur; cunku ogrenenin, basarszlklarndan kaynaklanan cokuntu duygularnn onune gecmesi veya uzerine koymas zorlasr. Ayrca, ogrenilmis caresizlik, ogrencilerin akademik basarlarn ve ogrenme sureclerini olumsuz etkiler, cunku ogrenciler, basarsz olmalarna karsn, cabalamay brakrlar ve kayg ve umitsizlik hissederler.

Ogrenilmis Caresizligin Onlenmesi

Ogrenilmis caresizlik, ogrencinin kendini caresiz hissetmesini onlemek icin cesitli onlemler alnmasyla onlenebilir. Oncelikle, ogretmenlerin, ogrencileri motive etmek ve onlarn guvenlerini arttrmak icin farkl ogrenme stratejileri kullanmalar onemlidir.