“Ölüme dramatik bir şekilde dalmak bize yakışmıyor”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Bana bak”, Miroslav Nemec (69) ve Udo Wachtveitl'in (65) canlandırdığı Münih “Tatort” dedektifleri Ivo Batic ve Franz Leitmayr'ın 7 Nisan Pazar günü görülen 95. “Tatort” davası. Komisyon üyelerinin 35 yıl ve 100 vakadan sonra hizmete veda etmesinden önce 2024 ve 2025'te beş kişi daha gelecek. Röportajınızda yaklaşan vedadan ve son vakadan bahsediyorsunuz:

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Yeni “suç mahallinde”, özellikle hikaye gerçek olaylara dayandığı için, hayvanların ve insanların istismar edildiği ve öldürüldüğü videoların yer aldığı şiddet içeren bir vakayı ele alıyorsunuz…

Nemec: Evet “olay yeri” gerçekten çok ağır. Dava, kedileri taciz edip öldüren ve bunu filme alan Luka Magnotta'nın ve daha sonra bir insanın gerçek hikayesine dayanıyor. Facebook'ta binlerce kişi bir araya geldi ve videolara dayanarak onu teşhis etti ki, bizim “olay mahallinde” de böyle oluyor. Olay o sırada Kanada'daydı ve Magnotta daha sonra kaçtı ve Berlin'de yakalandı. Bizim “olay sahnemiz” elbette Münih'te geçiyor. Bu tür uçurumlara bakmak yoğun ama aynı zamanda ilginç. İnsanlar böyle bir şeyin neden olduğuna dair bir açıklama bulmaya çalışıyorlar.

Bu konular çekimlerden sonra bile sizi endişelendirmeye devam ediyor mu?

İzle: Senaryoyu aldığınızda bu beni esas olarak önceden ilgilendiriyor. Olay beni oldukça şaşırttı ve çekimler sırasında, filmin Pazar günü saat 20:15'te gösterilebilmesi için nasıl çekileceğine çok dikkat edildi. Ben de hayvanları koruma konusunda biraz aktifim ve bu garip bir fenomen. insanların hayvanlara, belki de insanlardan daha fazla tepki vermesi. Hayvanların acı çekmesi masumiyeti ve anlaşılmazlığı daha da fazla sembolize eder. Ama tabii ki insanlara da aynı derecede öfkeli olmanız gerekiyor.

Durum ne kadar kötü olsa da sonunda güzel bir şey de olur: Batic ve Leitmayr sonunda Kalli'ye ilk ismi teklif eder.

Nemec: Aynen, zamanı geldi. Ve bir sonraki durumda Kalli şöyle diyor: “Bay Batic nerede, Ivo?” Henüz ilk isimleri kullanmayı pek sevmiyor (gülüyor).

İzle: Evet artık bu asimetrinin düzeltilmesinin zamanı geldi. Bu durumda Kalli tehlikede ve daha büyük bir role sahip, dolayısıyla bu durum artık gerçekleşmeden önce bu çok uygundu.

Bu, Kalli'nin önümüzdeki birkaç vakada devreye girmesi ve ayrıldığınızda sizin yerinize geçmesi için iyi bir fırsat mı?

Nemec: İlk isim bazında olsak bile bu durum önümüzdeki birkaç vakada normal şekilde devam edecek.

Aksi halde bir halef için herhangi bir dileğiniz var mıydı?

İzle: Hayır, ne cinsiyet ne de yaş açısından. Ama her zaman Leitmayr karakteriyle yerel bir bağ kurmaya çalıştım. Bunun devam ettiğini görmek isterim.

Peki Münih'ten birini almak ister misin?

İzle: Güney Alman dilini akıcı olarak konuşabilen ya da en azından bu dili hisseden biri olarak görülebilecek bir kişinin olmasını isterim; bunun mutlaka Bavyeralı olması gerekmiyor. Yerel renk de bölüm karakterleri aracılığıyla temsil edilmelidir.

Gelelim size: Bundan ne çıkarmak istersiniz? Hayatta kalmayı tercih ediyorsun, demiştin bir keresinde…

Nemec: Evet ve bu şekilde kalacak. Karakterlerimiz için sahte dramaya ihtiyacımız yok. Ayrıca “polis mesleğinde” yaşlandığınızda çalışmayı bırakmanız da yaygındır.

İzle: Evet, dramatik bir şekilde ölüme atılmak bize yakışmıyor. Biz bu “kasvetli şıklık” eğilimine her zaman karşı çıktık. Daha ciddi vakalarda bile, iki müfettişin hayatta olmayı seven ve temel ruh hali olarak hayattan sürekli umutsuzluğa kapılmayan adamlar olduğu açıktır. Bize uygun bir çıkışımız olmalı.

“Olay yeri” sonrası için planlarınız neler? Can sıkıntısından mı korkuyorsun yoksa mutlu musun?

Nemec: Bazen öylece oturabiliyorum ama çabuk sıkılıyorum. Çoğu zaman bir şeyler yapıyorum ve “Tatort”tan sonra da bu böyle devam edecek, solo performanslar yapıyorum ya da daha önce “Tatort”la çakışmış olabilecek başka film projeleri yapıyorum. Bir değişiklik olacak ama korkmuyorum.

İzle: Sıkıntıdan ölmeyi planlıyorum. (gülüyor) Hayır, örneğin klasik müzikle okumalar yapmayı seviyorum ki bu giderek yaygınlaşıyor. Ve işin iyi yanı şu: 65 yaşındaki bir elektrik mühendisinin yerini 30 yaşındaki bir kişi alabilir, ancak 65 yaşındaki bir rolü 30 yaşındaki bir kişi kötü bir şekilde oynayabilir. Yapay zeka ile belki bu değişecek…

Yayın Ekibi

Netflix and Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yenileniyor.

Böyle bir “olay mahalli” rolü hem bir lütuf hem de bir lanettir: kötü şöhret ve güvenlik getirir, ancak aynı zamanda buna takılıp kalabilirsiniz. Bunu nasıl deneyimledin?

Nemec: Son 20 yıldır hâlâ yılda iki ya da üç farklı rolde oynuyorum. Belki Tatort'tan tanıdık bir yüz olduğum için bana rol teklif edilmedi ama onları tanımıyorum. Ama tiyatrodaki performanslarım ya da solo ve grup performanslarım daha çok insanların beni televizyondan tanımasından kaynaklanıyor.

Siz Udo Wachtveitl, dört yıl önce bir Haberler röportajında şöyle demiştiniz: “İyi kitaplar olduğu ve Miro'yla iyi anlaştığım sürece, sona ulaşmak için aktif olarak çabalamak için hiçbir nedenim yok.” İkinizin de şimdi istifa etmesine ne sebep oldu?

Nemec: Yani bu kesinlikle kitapların daha da kötüleştiği ya da artık anlaşamadığımız anlamına gelmiyor. Bunun bununla hiçbir ilgisi yok. Bunun yaşla da ilgisi var, özellikle benim için Udo dört yaş daha genç. Ve birlikte durmak istedik. 99 bölümden sonra durmayı önerdim. O zaman birlikte 33 yıl geçirmiş olurduk, Udo 66 ve 99 vaka olacaktı. Ancak BR bunu 100'e çıkarmak istiyordu.

İzle: Hepimiz şimdi öyle olduğunu düşündük. Çıkış basına yansıdıktan sonra Münih'te pek çok kişi yanıma geldi ve bu beni gerçekten çok sevindirdi ve şaşırttı. Birçoğu şunları söyledi: “Bırakmanız çok yazık. Neden?” Ben de şöyle dedim: “Çünkü hâlâ bunun utanç verici olduğunu düşünüyorsun!”

Yeni vakada Leitmayr, Batic'e şunu soruyor: “Sen olmasaydın ne yapardım?” Artık birlikte çekim yapmadığınızda ikiniz birbiriniz olmadan ne yaparsınız?

Nemec: Belki tekrar birlikte film çekeriz. Anlaşırsanız her zaman birlikte bir şeyler yapabilirsiniz.

İzle: Birbirimizden hoşlanmasaydık 30 yıldan fazla dayanamazdık. Biz iyi arkadaşız ve sık sık birlikte tatile çıkarız. Hırvatistan'da Miro'yu ziyaret ettim, işler muhtemelen bu şekilde devam edecek.

Alman filmlerini neden bu kadar az anlıyoruz?

Alman filmlerindeki diyalogları anlamak çoğu zaman imkansızdır. Bu aslında neyle ilgili? Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Kaynak: Haberler

Yani henüz birbirinize doyamadınız mı?

Nemec: Hayır, hala çatışıyoruz. Yılda üç “suç mahalli” çekersek, bu üç kez dört ila beş hafta demektir. Arada telefonda konuşuyoruz ya da buluşuyoruz ama herkes kendi hayatını yaşıyor. Bazen kavga ediyoruz ama çoğu zaman birbirimizi anlıyoruz (gülüyor).

Yapmanız gereken yalnızca birkaç “olay mahalli” çekiminin kaldığını bilmek sizi üzüyor mu?

Nemec: Hala dört sürgünümüz kaldı, bu da çok iş gerektiriyor. Henüz duygusal ya da üzgün olma eğilimim yok. Yalnızca bir kez, yeni vakanın çekimlerinin son gününde kendi kendime şunu düşündüm: Son “olay mahalli” günü geldiğinde nasıl olacak? Kesinlikle duygusallaşıyorum.

İzle: Ayrıca son şarkı bittiğinde duygulandığınızı da tahmin edebiliyorum. Ama şu anda hiçbirini hissetmiyorum. Çekimler her zaman yoğun ve yorucu olduğundan sonun yaklaştığını ya da her şeyin hafiflediğini fark etmiyorsunuz. Tam tersine: Tabii ki şimdi pes etmek istemezsin.

Hiç özlemeyeceğiniz bir şey var mı?

Nemec: Az önce yaşadıklarımızı hiç özlemeyeceğim: Gecenin on saatinden sonra soğukta dışarıda dolaşmak ve mesaj atmak.

İzle: Erken kalkmayı kaçırmayacağım.

Lisans ücretlerini artırmak kötü bir fikir

Lisans ücretlerini artırmak kötü bir fikir

Yayın ücreti artmalı: Bu tamamen yanlış sinyal

ARD, ZDF ve Deutschlandradio'nun aylık ücreti 18,94 avroya çıkacak. Federal eyaletlerde direniş şimdiden şekilleniyor. Ve haklı olarak: Artışın büyük bir hata olacağını, çünkü yayıncıların gelecekleri için verdikleri mücadelede topluma bulaşmamaları gerektiğini söylüyor Imre Grimm.

En çok vakanın görüldüğü ekip onlar. “Olay mahalline” kendiniz hakkında ne verdiniz?

Nemec: Her zaman gerçekçi olmaya, kasvetli olmamaya ve bunun kendimizle ilgili olmadığını, ceza davasıyla ilgili olduğunu göstermeye çalıştık. Elbette kişisel, duygusal anlar olabilir ama her şeyi gölgelememeli.

İzle: Aynen bu bizim için yapısal bir prensipti. Dedektiflerin çok fazla özel sorunu ve komplikasyonu varsa, bu bazen senaristlerin 90 dakikalık bir polisiye gerilim filmi için yeterince düşünemediğinin bir işaretidir.

“Tatort”ın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bu tür kişisel müfettiş hikayelerinin daha yaygın hale gelmesinden mi endişeleniyorsunuz?

Nemec: Hayır, bu artıyor olabilir – ama ben daha çok başka bir şeyle ilgileniyorum: “Tatort” formatı hala bir turnuva atı ve makul bütçeler gerektiriyor. Ve yayıncıların hareket alanı açıkça daralıyor. Bu, üreticiler için gerçek bir zorluktur ve her şeyi yönetmek her zaman kolay değildir.

İzle: Bazılarının bahsettiği televizyon sefaletinden kurtulmanın tek yolu var: kalite ve özgürlük. Üç ila dört kat daha fazla paraya sahip olan akış hizmetleri konusunda uluslararası yapımlarla giderek daha fazla rekabet ediyoruz. Yalnızca kaliteye güvenebilirsiniz. Sistemin daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum ancak program içerisinde etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor.