Patrona devlet prim takviyesi 2022 ne kadar oldu? Devlet dayanağı başvurusunu kim yapar?

Ethereum

New member
Toplumsal yardım alan 5 milyon vatandaştan çalışabilecek durumda olanları istihdam eden işletmelere, devlet tarafınca verilen teşvik ödentileri 2022 prestijiyle bin 25 lira oldu. Prim ödemeleri için kişinin direkt kendisinin devletten maddi takviye almasına gerek bulunmuyor. Birebir hanede ikamet eden bir aile üyesinin toplumsal yardım alması, prim ödemeleri için kâfi şartlar içinde bulunuyor.

“ÖZEL KESİMDE İŞE YERLEŞTİRİLMELERİNE ARACILIK”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Türkiye İş Kurumunun, toplumsal yardım alanların kendilerine uygun iş ve meslek kursu, programlarından yararlanmasını sağlayarak, özel dalda işe yerleştirdiğini söylemiş oldu.Devlet dayanağı alan vatandaşların istihdamına ait soru önergesini yanıtlayan Alım, “Sosyal yardım yararlanıcıları içinden çalışabilir durumda olanlara yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunularak kendilerine uygun kurs, programlardan yararlanmaları sağlanıyor. Özel bölümde işe yerleştirilmelerine aracılık yapılması halinde temas kuruluyor” açıklamasında bulundu.

DEVLET DAYANAĞI ALMANIN KOŞULLARI NELER?

Geçtiğimiz yıl 733.39 lira olan prim meblağı bu yıl bin 25 liraya yükseldi. Bu takviyeden yararlanabilmek için son bir yıl ortasında nakdi tertipli toplumsal yardımlardan en az bir kere yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede yaşaması gerekiyor. Şahsen kendisinin toplumsal yardım alması mecburiliği bulunmuyor. Yaşadığı haniçin toplumsal yardım alan bir kişinin bulunması kâfi oluyor. Ayrıyeten, aile ortasındaki kişi başına aylık gelirinin minimum fiyatın üçte birinden (2022 için 1.668 liradan) az olması, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

PATRONUN SİGORTALI OLARAK BİLDİRMESİ ZARURÎ

Kaydı bulunan işsizler içinde yer alması kaydıyla özel kesim tarafınca istihdam edilen şahısların primi Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı tarafınca karşılanıyor. Bakanlar Heyeti bu süreyi bir yıl uzatmaya yetkili olacak. Yapılan kontrollerde çalıştırdığı bireyleri sigortalı bildirmediği saptanan patronlar bir yıl mühletle bu takviyeden yararlanamayacak. Patronlarda işe alınacak kişinin mevcut çalışanlara ek olması, aylık prim ve hizmet dokümanlarının verilmesi, primlerini yasal müddette yatırması gerekiyor.