Psikolojide tutum ne demek ?

kuponsever

Global Mod
Global Mod
Tutum, insanlarn dusuncelerini, davranslarn ve duygularn etkileyen bir kavramdr. Psikolojide tutum, insanlarn cevresindeki kisiler, nesneler, olaylar veya kavramlar hakkndaki olumlu/olumsuz duygularnn ifadesidir. Tutumlar kisinin cevresiyle olan etkilesimini, dusuncelerini ve duygularn etkileyen ve degistirmeye yonelik bir etken olarak kabul edilir.

Tutumun Tanm

Tutum, insanlarn cevresine kars olan pozitif veya negatif duygularnn ve bu duygulara dayal davranslarnn bir araya gelmesidir. Tutumlar, dusunceleri, duygular ve davranslar etkileyen bir ozellik tasr. Tutumlarn olusmasnda bireyin yaps, cevresi ve kulturu etkili olur.

Tutumlarn Olusumu

Tutumlar kisinin yasadg cevreyle olan etkilesim sonucunda olusur. Kisinin cevresindeki kisiler, nesneler, olaylar veya kavramlarla etkilesiminde tutumlarnn olusmasna neden olan faktorler sunlardr:

1. Ogrenme: Tutumlarn olusmasnda ogrenme cok onemlidir. Ogrenme, kisinin cevresindeki kisi, nesneler ve olaylar hakkndaki dusuncelerini ve duygularn etkileyen bir surectir. Ogrenme, kisinin etrafndaki kisilerin konusmalar, gosterdigi davranslar veya yazlarndan etkilenerek de olusabilir.

2. Deneyim: Kisinin yasadg deneyimler, tutumlarnn olusumuna oldukca etkili olur. Kisinin olumlu deneyimleri olumlu tutum olusumuna, olumsuz deneyimleri ise olumsuz tutum olusumuna neden olur.

3. Icsel Motivasyon: Tutumlarn olusmasnda icsel motivasyon cok onemlidir. Icsel motivasyon, kisinin kendini nasl algladgna ve dunyay nasl gordugune iliskin bir surectir. Icsel motivasyon, kisinin cevresindeki kisiler, nesneler, olaylar veya kavramlar hakkndaki tutumlarnn olusumunda onemli bir rol oynar.

Tutumun Onemi

Tutumlar, kisinin cevresiyle olan etkilesimini, dusuncelerini ve duygularn etkileyen ve degistirmeye yonelik bir etkendir. Tutumlar insanlarn yasamn olumlu veya olumsuz yonde etkileyebilir.