Üç kuşak ZDF belgeseline dair içgörü sağlıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Trans olmanın birçok yüzü var. Translığını açıkça yaşamak ve tartışmak isteyen translar var, sadece kadın ya da erkek olarak görülmek isteyenler var ve bu konuda çok farklı görüşler var. Çünkü her trans birey bireyseldir; bu durum artık ZDF'nin farklı yaşlardaki üç trans insana eşlik eden “37 Derece: Trans – Üç Nesil, Bir Yolculuk” belgeselinde de gösteriliyor.

Tıbbi olarak cinsiyet değiştirmeye karar veren ve o zamandan beri yalnızca kadın olarak algılanmak isteyen 32 yaşındaki Sophie var. Çocukluğundan beri erkek olduğunu, kız bedeninde doğduğunu bilen 16 yaşındaki Luca var. Ergenliğin öncesinden beri hormon alıyor. Ve 1970'lerde trans kimliğini keşfeden ve birkaç yıldır trans bireylerin haklarına aktif olarak bağlı olan 69 yaşındaki Nora Eckert var. Üç kişi, üç hikaye.

“Yanlış bedende doğdum” – Nora Eckert buna inanmıyor

Translar hakkında sıklıkla “Yanlış bedende doğdum” deniliyor ve bazıları kendileri için de aynı şeyi söylüyor. Kısa beyaz saçları, büyüleyici gülümsemesi ve sakin sesiyle Eckert'in buna pek faydası yok. “İnsanların yanlış bedende doğduğuna inanmıyorum. Sahip olduklarımız var ve onları bırakamayız” diyor Editorial Network Almanya (Haberler) ile yaptığı röportajda. “Fakat bunları cinsiyet kimliğimize uyacak şekilde değiştirebiliriz. Hormonlar ve cerrahi prosedürlerle onları 'normal bedenlere' ayarlayabiliriz. Ama beden ve onunla birlikte bilgi ve bilinç kalıyor” diyor.

Bu beni şu an olduğumdan daha fazla bir kadın yapmayacak.
Nora Eckert cinsiyet değiştirme konusunda

Bu yüzden cinsiyet değiştirme ameliyatına karşı çıktı. Uzun yıllardır hormon almadığını ancak birkaç yıldır yoğun şekilde hormon aldığını söylüyor. Kendinden emin bir şekilde “Bu beni şu an olduğumdan daha fazla bir kadın yapmayacak” diyor ama herkesin farklı hissettiğine de dikkat çekiyor.

Janka Kluge ve Eli Kappo

“En büyük düşmanımın trans olmasını istemezdim.”

40 yılı aşkın bir sürenin ardından transeksüellik yasası bu yıl kaldırılacak. 1980'lerde trans olmak ne kadar zordu? Bugün daha mı kolay? Janka Kluge ve Eli Kappo kendi kaderini tayin etme mücadelesi üzerine. İki nesilden bir görünüm.

Ameliyat sonrası: Sophie trans kimliğini erkek arkadaşından saklıyor

Görünüşe göre. Çünkü baş kahraman Sophie buna uygun bir operasyon geçirmeye karar verir. Yalnız o değil: Cinsiyet değiştirme operasyonları yıllardır sürekli artıyor. Almanya'da 2021 yılında 2.598 kişiye böyle bir işlem uygulandı. Operasyonun ardından Sophie, trans kimliğini yeni erkek arkadaşından bile gizler ve kendisini trans kadın olarak değil, yalnızca kadın olarak görür. ZDF belgeselinde “Benim için 'transseksüel' veya 'tranny' kelimesi artık yok” diyor.

Sophie, 30 yaşındayken Essen'deki Üniversite Hastanesi'nde cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya karar verdi.

Sophie, 30 yaşındayken Essen'deki Üniversite Hastanesi'nde cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya karar verdi.

Kaynak: ZDF/Gina Bolle

Eckert'in bunu anlaması zor ama insanlar farklı. Haberler'ye “Ameliyattan sonra neden trans olmayı bıraktığınızı tam olarak anlamıyorum” diyor. “Büyüdüğünüz ve farklı bir rolde sosyalleştiğiniz bilgi ve farkındalık kaybolmuyor.” Ayrıca anonimlik olarak adlandırdığı bir ortamda yaşayan trans insanları da tanıyor. “O zaman tabiri caizse biyografinizi yeniden yazmak zorunda kalıyorsunuz ve her zaman bu anonimlik içinde ve muhtemelen aynı zamanda keşfedilme korkusu içinde yaşıyorsunuz” diye bitiriyor.

Trans olduğu için artık kitapçıda çalışmasına izin verilmiyor

Eckert'in bunu bilmesi gerekiyordu çünkü hayatının uzun bir kısmını anonim olarak yaşadı. 1970'lerin başında Batı Berlin'de trans kimliğini keşfettiğinde ve açıkça yaşamak istediğinde ayrımcılığa uğradı: bir kitapçıda çalışmaya devam etmesine izin verilmedi. Bu noktada trans bireylerin adını veya cinsiyetini değiştirme seçeneği bulunmuyor. Nora Eckert daha sonra altı yıl boyunca efsanevi drag kabaresi “Chez Romy Haag”da vestiyer görevlisi olarak çalıştı ve orada kendisi gibi davrandı.

Eckert, “Transseksüeller Yasası 1981'de yürürlüğe girdiğinde isim değişiklikleri ve belirli koşullar altında cinsiyet girişleri mümkündü” diyor. Bu onun için durumu değiştirdi ve “gündelik bir yaşam, tamamen normal bir iş ve güvenlik” istemesine neden oldu. Adını değiştirir, yeniden eğitim alır, bir ofis işine girer. “Bu şirkete Eckert Hanım olarak katıldım ve 36 yıl orada çalıştım. Bayan Eckert'ten başkası olmak istemedim. Ben oraya çıkmadım. Trans olmak sorun değildi.” En azından meslektaşları için değil.

Transseksüel yasası

1981 yılında yürürlüğe girdiğinde Transseksüeller Yasası (TSG) ilerici kabul ediliyordu. Translar ilk kez resmi olarak cinsiyet değiştirebildi. Ancak yıllar içinde TSG'nin trans bireylere dayattığı koşulların çoğunun anayasaya aykırı olduğu ilan edildi. Sebebi: Trans bireylerin temel haklarını büyük ölçüde ihlal ediyorlar. TSG, diğer hususların yanı sıra, trans kişilerin istemeseler dahi cinsiyet değiştirme operasyonlarına tabi tutulmaları gerektiğini şart koşmuştur (§8, Paragraf 1, No. 4). Ayrıca kısırlaştırmaya (Bölüm 8, Paragraf 1, No. 3 TSG) tabi tutulmaları ve eşlerinden boşanmaları (Bölüm 8, Paragraf 1, No. 2) zorunda kaldılar. Bugün TSG'nin geçerliliğini yitirdiği düşünülüyor ve yerini Kendi Kaderini Tayin Yasası alacak. Buna göre cinsiyet kayıtlarının ve adların gelecekte nüfus dairesine beyanda bulunularak değiştirilebilmesi gerekmektedir. Federal Kabine'nin kararına göre yasanın 1 Kasım 2024'te yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Emeklilik Nora Eckert'in bazı şeyleri yeniden düşünmesini sağladı

Ancak bugün diğer özelliklerinin yanı sıra Federal Trans* Derneği ve TransInterQueer e'nin yönetim kurulu üyesi olan Eckert, iş emekliliğe geldiğinde bunun onu düşündürdüğünü söylüyor. V. ve “Herkes gibi, sadece farklı” başlıklı bir kitap. Berlin'de bir transseksüel yaşam” yayımlandı. “İşte o zaman bu 36 yıllık anonimliğin aslında özgürleşmenin tam tersi olduğunu fark ettim. Ama özgürleşmek istiyordum ve bu da bir trans olarak toplum içinde görünür olmak anlamına geliyordu.”

“Artık hiçbir zaman saklanacak bir nedenim olmadığına ikna oldum. Trans bir gerçek ve bundan kurtulamıyorum. Trans olduğumu kabul etmek zorunda değilim ama bu konuda açık olabilirim.
Trans aktivist Nora Eckert

Bu onu trans bireylerin hakları için aktivist olmaya yöneltti. 69 yaşındaki oyuncu, “Bu sanki başka bir özgürleşme gibiydi” dedi. “1976'da bir özgürleşmeydi çünkü sonunda nerede haklı olduğumu biliyordum ve 2019'da da bir başka özgürleşmeydi çünkü artık saklanmam gerekmediğini biliyordum.” Eckert şöyle açıklıyor: “Bugün aslında hiçbir zaman saklanacak bir nedenim olmadığına ikna oldum. Trans bir gerçek ve bundan kurtulamıyorum. Trans olduğumu kabul etmek zorunda değilim ama bununla açıkça başa çıkabilirim.” Çünkü onun için saklanmak aynı zamanda “geçmişin sana yetişmemesi için sürekli tetikte olman gerektiği anlamına da geliyor. ” . Ve o bunu istemiyor.

Sosyal medyada daha fazla kontrol çağrısı

Eckert ayrıca translara yönelik ayrımcılığın günümüzde de devam ettiğini biliyor. “Toplumun çoğunluğunun temelde bizimle hiçbir sorunu olmadığını düşünüyorum” diyor. “Çevremdekiler tarafından hiçbir zaman reddedilme deneyimi yaşamadım. Ama nefretin ve şiddetin de olduğunu biliyorum.” Bir yandan eğitime ihtiyaç var, bir yandan da sosyal medyada daha fazla kontrol talep ediliyor. “Sosyal medyadaki nefret söylemi eninde sonunda sokaklarda şiddete yol açacaktır. Sokakta saldırılara dönüşene kadar işler kızışıyor.”

Ayrıca Kasım ayında yürürlüğe girecek olan yeni kendi kaderini tayin kanunu etrafındaki bazı tartışmaları da anlayamıyor. Eckert, “Bu kendi kaderini tayin hakkına karşı çıkan çok büyük olmasa da çok gürültülü gruplar var” diyor. “İstismar korkuları abartılıyor.” Eckert, kendi kaderini tayin hakkının hâlihazırda yasalarda yer aldığı pek çok ülkenin mevcut olduğunu vurguluyor. Aktivist, “Ve orada büyük çapta taciz yaşandığını hiç duymadık” dedi. “Elbette bireysel durumlar her zaman vardır ama bunları engelleyemezsiniz. Ancak burada bazıları, sanki milyonlarca erkeğin, kadınların saunasına, soyunma odasına veya tuvaletine girebilmek için cinsiyet değiştirmeyi beklediğini söylüyor. Birinin böyle bir şeyi nasıl düşünebileceğini bilmiyorum.”

Transların gerçekliği farklı

Eckert, bunun trans bireylerin gerçekliğiyle hiçbir ilgisi olmadığını söylüyor. “Bu toplumda kimsenin translardan korkmasına gerek yok. Tam tersine, gerçek şu ki bazen korkmak zorunda kalıyoruz, özellikle de cinsiyet netliği sağlanmadığında. Bu, bazıları için saldırganlığa ve şiddete yol açıyor gibi görünüyor.”

“37 Derece: Trans – Üç Nesil, Bir Yolculuk” 19 Mart Salı günü saat 22:15'ten itibaren ZDF'de gösterilecek ve aynı gün sabah saat 8'den itibaren medya kütüphanesinde izlenebilecek.