Video oyunları gerçekten ne kadar tehlikeli?

Leila

Global Mod
Global Mod
“Tatort” adlı TV kurumunu oyun sahnesiyle karıştırdığınızda ne olur? Geçişin sonucu etkileyiciydi: Münih’teki 93. vaka olan “Game Over”da (yönetmen: Lancelot von Naso, senaryo: Stefan Holtz ve Florian Iwersen), bir kadın polis memurunun öldürülmesi, komiserleri e-spor topluluğuna yöneltti.


Bununla birlikte, BR prodüksiyonu zorlu bir alana girdi: Oyun sahnesiyle ilgili TV raporlarında veya kurgusal materyallerde, oyuncular genellikle klişe tasvirlerden şikayet ediyor. Aslında, e-sporcular filmde pek iyi çıkmadı. Peki ya yaygın önyargılar: Video oyunları sizi agresifleştiriyor mu? Ve bağımlılık potansiyeli ne kadar yüksek?

Bu ne hakkindaydi?


Bavyera eyalet başkentinden bir polis arabası geçiyor. İçinde iki meslektaş oturmuş evden, işten ve düşük maaştan bahsediyor. Münih “Tatort” müfettişlerinin yerini daha genç modellerin aldığı neredeyse düşünülebilir. Ama sonra, vardiya bitmeden hemen önceki rutin bir trafik kontrolü sırasında inanılmaz bir şey olur: Mutlu bir şekilde gevezelik eden kadın polis, durdurulan arabada bulunan iki kişi tarafından vurulur. Failler kaçar ve 22 yaşındaki tek memur olan Lena Wagensonner (Xenia Benevolenskaya) kanlar içinde sokakta kalır.


Leitmayr (Udo Wachtveitl) ve Batic’in (Miroslav Nemec) 92. vakalarında ortaya çıkması biraz zaman alır. Genç kadın polisin öldürülmesi kısa süre sonra müfettişleri oyun sahnesine götürür. Michael Hetsch (Mauricio Hölzemann), suçtan kısa bir süre sonra yanan halde bulunan kaçış arabasının sahibi olmasının yanı sıra tutkulu bir kumarbazdır. Ne yazık ki, iyi bağlantıları olan “Counter-Strike” oyuncusu ölü bulunana kadar Hetsch’ten hiçbir iz yok.

Gerçekten ne hakkındaydı?


Ölen adamın bilgisayarında, müfettişlerin kanını donduran çok önemli bir ipucu vardır: Lena’nın katilleri polis memurlarıyla ilgili midir? Faillerin kendi içlerinden geldiği şüphesi giderek güçleniyor. Suçlular, tümü Münih polisi için çalışan ve birlikte birinci şahıs nişancı oyunları oynamak için “WaltherPPK” ve “Shooter_110” gibi isimler altında çevrimiçi olarak buluşan bir grup e-sporcu olan “Münih Şerifleri”nin bir parçası gibi görünüyor.

Konu oyun olduğunda oldukça beceriksiz olan komisyon üyeleri, çevrimiçi kullanıcı adlarının arkasına kimin saklandığını öğrenmek için bir profesyonelden yardım alır: 17 yaşındaki e-sporcu Oskar Weber (Yuri Völsch) Yapılan sahnede adından söz ettirdi ve artık “Münih Şerifleri” arasına sızmalıdır. Ve gerçekten de: Oskar, oyuncuların kişisel verilerini bulmayı başarıyor.

Akış Ekibi


Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.


Sonunda ortaya çıktığı gibi, failler öncelikle daha iyi bir yaşam sürme arzusuyla hareket etmektedir. Elbette bu hasret suçlunun vicdansızlığını haklı çıkaramaz. Naso direktörü Lancelot, “Maaş kirayı ödemeye bile yetmiyorsa, büyük şansa biraz yasadışılıkla kestirme yoldan gitmek isteyebilirsiniz” diyor. “Bu bizim filmimizde genç polis memurları, oyuncular ve ayrıca parti kraliçeleri ve diğer maceracılar için de geçerli.” Bu gerilim filmindeki karakterlerin hiçbiri hala “çok çalışmak gibi bir şeyle bunu kendi başınıza yapabileceğinize” inanmıyor.

Aslında, her yönüyle hayal kırıklığı film boyunca kırmızı bir iplik gibi akıyor – net 1.500 Euro’ya gece vardiyasında çalışmak zorunda olan ve işinin standart bir prosedürü için hayatıyla ödeme yapan genç memurdan başlayarak Oskar’a, yeteneğine rağmen haksız yöntemlere başvurmak zorunda olduğuna inanan.

Birinci şahıs nişancılar ne kadar tehlikeli?


Agresif oyuncu klişesi yaygındır. Bununla birlikte, video oyunları ile şiddet kullanma isteği arasında bir bağlantı olduğuna dair neredeyse hiçbir kanıt yoktur – tam tersi: Örneğin, 2021’de, şiddet içeren bilgisayar oyunlarının toplum üzerindeki etkisine ilişkin içgörüler sağlayan uzun vadeli bir ABD araştırması yayınlandı. gençlerin davranışları. Psikolog Laura Stockdale ile medya ve aile araştırmacısı Sarah Coyne, birinci şahıs nişancı oyunları oynayan gençlerin davranışlarını analiz eden on yılı aşkın bir araştırma yürüttüler.


Önerilen Haber Amaçlı İçerik


Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.


Sonuçlar açıktı: Araştırmacılar, video oyunu tüketiminden kaynaklanan saldırganlık düzeyi üzerinde herhangi bir etki belirleyemediler. Video oyunları oynamayan akranlarıyla karşılaştırıldığında, çalışmaya katılanlar saldırganlık veya gaddarlık seviyelerinde artış göstermediler. Ek olarak, denekler akranlarıyla benzer şekilde olumlu ve yardımcı bir şekilde davrandılar. Yani endişelenmeye gerek yok mu?

Video oyunları bağımlılık yapabilir mi?


Video oyunları yine de belirli bir risk taşır – sonuçta, bilgisayar kapatıldığında çevrimiçi dünya duraklamaz. Bu, özellikle topluluk tabanlı video oyunlarında bir sorun olabilir: devam ederler, sonu yoktur, nihai tatmin yoktur. Bunun yerine, çevrimdışı olmayı her zaman kaçırdıkları hissini taşırlar – grupla bir bağlantı, bir macera, bir ödül. Saf eğlenceden bağımlılığa, zevkten arzuya geçiş kademelidir ve etkilenenler için neredeyse hiç fark edilmez.

2019’dan beri Dünya Sağlık Örgütü, video oyunu bağımlılığını resmi olarak bir hastalık olarak kabul etti. Klinik tablo hala belirsiz bir şekilde tanımlanmıştır: İstediği halde oyun oynamayı artık bırakamayan herkes potansiyel olarak hasta olarak sınıflandırılır – veya özel ve profesyonel hayatı aşırı oyun keyfi nedeniyle önemli ölçüde zarar görür. Bununla birlikte, klasik akıl hastalıklarının nerede bittiği ve şüpheli bir bilgisayar oyunu bağımlılığının nerede başladığı belirsizdir. Örneğin, depresyon ve anksiyete bozuklukları ilgili kişinin bilgisayar veya video oyunu gibi sözde “güvenli bölgelere” kaçmasına neden olabilir.

Bilgisayar oyunu bağımlılığının bir hastalık olarak sınıflandırılması tamamen tartışılmaz değildir: Örneğin, Amerikan Psikoloji Derneği, “video oyunu bağımlılığı kavramını” en iyi ihtimalle tartışmalı olarak sınıflandıran bir çalışma yayınladı. Derneğe göre, tanı kriterleri ve olası semptomlar hala tartışmalıdır. DSÖ’nün oyun bağımlılığı olarak belirlediği bir bozukluğa yer vermesine rağmen şu ana kadar ne internet ne de akıllı telefon bağımlılığının listede yer almaması da eleştirilere konu oluyor.

Münih “olay yeri” için sırada ne var?


“Queens” başlıklı bir sonraki Münih “suç mahalli” 2022 sonbaharında çekildi ve bu yıl sergilenmesi bekleniyor. Bavyeralı ürün kraliçelerinin zirve toplantısında müfettişler tarafından teslim alınan 93. vakada olağan şüphelilerin yanı sıra Veronica Ferres ve Wolfgang Fierek de yer alıyor. Rudi Gaul (“Tatort: Videobeweis”) tarafından yönetilen filmin senaryosu Robert Löhr (“Tatort: Mord unter Misteln”) tarafından yazılmıştır.


Haberler/Tele gösterisi