Webb Uzay Teleskobu ile gözlemlenen en küçük nesneyi tespit ediyorlar

semaver

New member
James Webb Uzay Teleskobu (JWST), evren hakkındaki bilgimizi genişletmeye devam ediyor. Avrupalı astronomlardan oluşan uluslararası bir ekip, bu aletle son derece ‘küçük’ ve şimdiye kadar bilinmeyen bir asteroit tespit etti. Çapı 100 ila 200 metre arasındadır (bir futbol sahası yaklaşık 107 m’dir) ve Mars ile Jüpiter arasında bulunan ana asteroit kuşağında yer alır. NASA’nın bir açıklamada duyurduğu gibi, muhtemelen bu teleskop tarafından gözlemlenen en küçük nesnedir ve ABD ajansı daha iyi karakterize etmek için daha fazla gözlem yapılması gerektiğini düşünse de, tespitinin Güneş Sisteminin oluşumunu ve evrimini anlamak için önemli etkileri vardır. doğası ve özellikleri.


Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nden (Almanya) bir astronom olan Thomas Müller, asteroidin alınmasının “tamamen beklenmedik” olduğunu söyledi. Araştırmacılar, teleskopun MIRI Enstrümanını (İngilizce kısaltması için Orta Kızılötesi Enstrüman) kalibre ederken oldu. Müller, “Ölçümler, MIRI tarafından ekliptik düzleme yönelik ilk ölçümlerden bazıları ve çalışmalarımız, bu aletle birçok yeni nesnenin tespit edileceğini gösteriyor” diye ekledi.

Bu bulguyu ortaya çıkaran Webb gözlemleri başlangıçta yeni asteroitleri yakalamak için tasarlanmamıştı, bunun yerine 1998’de keşfedilen başka bir asteroidi gözlemlerken MIRI’nin bazı filtrelerinin performansını test etmek için yapıldı. yanlış gitmişti, ama o zaman küçük asteroidi tespit ettiler. Bu nedenle Müller, “doğru zihniyete ve biraz şansa sahipseniz, başarısız Webb gözlemlerinin bile bilimsel olarak yararlı olabileceğine” inanıyor.


Daha çığır açan keşiflerGüneş Sistemi asteroitler ve küçük kayalık cisimlerle doludur: gökbilimciler şu anda Güneş Sisteminin ilk günlerinden kalma bu kalıntıların 1,1 milyondan fazlasını biliyorlar. JWST’nin bu nesneleri kızılötesi dalga boylarında keşfetme yeteneğinin, çığır açan yeni bilimsel keşiflere yol açması bekleniyor. “Mevcut en büyük yer tabanlı optik teleskoplarla böyle bir cismi tespit edebilmek için, bir saatten fazla gözlem yapmak gerekir. Alicante Üniversitesi (UA) Bilim ve Teknolojilere Uygulanan Fizik Enstitüsü’nde araştırmacı ve çalışmanın ortak yazarı Toni Santana-Ros, “Ancak, Webb ile nesne birkaç dakikalık gözlemden sonra görülebilir” dedi. çalışmak. . Müller, “Webb’in inanılmaz hassasiyeti, yaklaşık 100 metrelik bu cismi 100 milyon kilometreden fazla bir mesafeden görmeyi mümkün kıldı.”