ZDF neden Mainzelmännchen’i 60 yıl önce icat etti?

Leila

Global Mod
Global Mod
Anton, Berti, Conni, Det, Edi ve Fritzchen


ZDF neden Mainzelmännchen’i 60 yıl önce icat etti?Mainzel Man (arşiv resmi)

© Kaynak: ZDF ve ZDF / NFP


İkinci Alman televizyonu 60 yaşında ve onunla birlikte reklam aralığından küçük adamlar. Sevimli çizgi film karakterlerinin arkasında tam olarak ne olduğunu keşfetmek için iyi bir neden.
Hayır, Köln’ün ev içkilerinin ucuz bir taklidi değiller, kekler: Anton, Berti, Conni, Det, Edi ve Fritzchen gerçek ünlüler – ve muhtemelen Alman televizyonundaki en ünlü reklamlar, Mainzelmännchen olarak bilinen ve popüler. ikinci. Sevilen çizgi film karakterleri, 60 yıldır gururla televizyon ekranlarında koşuşturuyor.


İlk ZDF programının yayınlanmasından bir gün sonra, 2 Nisan 1963’te, yayıncı, Mainz merkezli şirketin deyimiyle, kurucu yönetmen Prof. Karl Holzamer’in “isteği üzerine” ilk reklamı yayınladı. Mainzelmännchen, ayrı reklam bloklarına yönelik sözleşmeden doğan yükümlülüğü gevşetmek için bir bloğun başında ve sonunda kullanılacaktı. Şimdi bildiğimiz gibi, nesiller boyunca bir fikirdi.

Yıldönümü, komik gruba daha yakından bakmak için yeterli bir sebep: karikatürist Wolf Gerlach (1928’den 2012’ye), Mainzelmännchen’in babasıydı. 1962’nin sonunda oldukça basit ilk taslakları çizdi. Burada birkaç değişiklik, orada bir ince ayar ve kült figürler doğdu – o zamanlar elbette hala siyah beyazdı.
Akış Ekibi


Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Mainzelmännchen’in sesi


Televizyonun başlangıcında renk kodlaması henüz mümkün değildi: Bu nedenle 1960’larda her Mainzelmännchen’e karakteristik bir özellik atfedildi. Yaratıcı kendin yap ustası Anton, teknik olarak yakın iletişim uzmanı Berti, yenilikçi “Mainz etkileyicisi” Conni, babacan kitap kurdu Det, ezoterik duyarlı Edi ve son olarak aktif trend atleti Fritzchen vardı.

İsimler alfabenin ilk altı harfine dayanmaktadır, ancak ortak terim esas olarak ZDF çalışanlarına kadar izlenebilir: “Ulusal televizyon” henüz emekleme aşamasındayken, basında çıkan haberler sevgiyle ve alaycı bir şekilde ondan “Mainzelmale” olarak söz ediyordu. “.

Renkli televizyondan bu yana, Mainzelmännchen daha taze giyiniyor


25 Ağustos 1967’de ZDF’de ilk kez renkli bir reklam gösterildi: Renkli televizyonun piyasaya sürülmesiyle Mainzelmännchen de daha taze giyindi. O zamandan beri, figürlere daha fazla kişilik ve bireysel bir görünüm kazandırması gereken toplam üç yeniden lansman yapıldı.


20 yılı aşkın bir süre önce, centilmenlerin ilk kez konuşacağı söylendi: Biebricher doğumlu Oliver Schmidt, gerçekten de 2000’li yılların başından beri konuşan reklam ayırıcılara ses veriyor. “Gudn Aamd”, altı kişi her zaman kendi kendilerine mutlu bir şekilde gevezelik ederler. Ve Det zaman zaman kısa bir “harika hava” tahmini yaptı. “Servus”tan “Teşekkürler”e, “Bak”a ve “Yeni Yılınız Kutlu Olsun”a kadar pek çok konuşma bugün onlardan kaçıyor.

Gerçekte, Mainzel’ler 1970’lerde selamlamadan daha fazlasıyla dikkatleri üzerine çekti. O zamanlar ressam Gerlach, kayıt stüdyosundaki kıkırdayan kahkahaları bastırdı. “Sender Nordlicht” hakkındaki mini suç dizisinde, daha doğrusu “Mainzelmännchen’in Kaçırılması” adlı beş dakikalık kısa filmde, tüm diyaloglar duyulabiliyordu – sonuçta, iyi huylu arkadaşlar bir kaçış planı yapmak zorundaydı.

“Herkes küçük adamlarla özdeşleşebilir ve onları sevimli bulur. Benim açımdan bu bir fenomen.”
Hans-Joachim Strauch, ZDF ticari televizyonunun Genel Müdürü

Kamu hukuku eleştirisi Mainzelmännchen’i etkilemez


ZDF ticari televizyonunun genel müdürü Hans-Joachim Strauch, neredeyse on yıl önce ideal Mainzelmännchen dünyasını “Kızgınlık yok, övünme yok” şeklinde tanımlamıştı. “Yakın zamanda bir araştırma yaptık: Mainzelmännchen’ler, genç ya da yaşlı olmalarına ve sosyal sınıflarına bakılmaksızın genel nüfus arasında evrensel olarak popülerdir. Herkes kendini küçük adamlarla özdeşleştirebilir ve onları sevimli bulur. Benim bakış açıma göre, ZDF’nin Mainzelmännchen ile birlikte düzenlediği “50. Doğum Günü” etkinliğinde eğitimli reklam satıcısı, bu bir fenomen,” dedi.

Bunun bugüne kadar değişmediği kesin. Kamu hizmeti televizyonuna yönelik eleştiriler giderek yükseliyor gibi görünse de, komik çizgi film karakterlerine yönelik değil. Daha da güzel olurdu!

Erkekler de Mainz’de belirgin bir şekilde temsil edilmektedir.


ZDF’nin sevgiyle adlandırdığı gibi “zamansız rahatlama filozofları”, reklam aralarını, özellikle çocuklar için yalnızca birkaç saniye süren kısa kliplerle tatlandırıyor. Yıllar geçtikçe gerçek bir kült statüsüne ulaştılar – ve sadece Gutenberg ve medya şehrinde değil: 2016’dan beri hayranlar, iOS cihazlarında iMessage için ücretsiz çıkartmalar satın alabiliyor veya karşıdan karşıya geçmek için sinyallerini bekleyebiliyor – çünkü 2016 aynı zamanda Mainz’deki Neubrunnenplatz’da ilk Mainzelmännchen trafik ışığı açıldı.

Eyalet başkenti Rheinland-Palatinate’de artık önemli meydanları toplam 15 Mainzel sinyal sistemi süslüyor. 2022’den beri komik Mainzel çıkartmaları, Android cihazlar için hem WhatsApp hem de Signal uygulamaları için Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

“Today Show” da girenler


Ek olarak, genellikle beceriksiz kendini iyi hissedenler bazen “heute-show” hiciv şovunda görülebilirler ve burada ispat ederler: işler biraz sıkıcı olsa bile, yine de bir gülümseme için iyidirler. Moderatör Oliver Welke, Münih Medya Günleri’nde “Gerçekten komik mi? TV’de durum komedisi ve hiciv arasında mizah” panelinde “Mektuplara bakılırsa, izleyiciler en çok Mainzelmännchen ile her türlü hastalıklı şeyi yaptığımızda bundan hoşlanıyor,” dedi. Format, altılı için kelimeleri kıymak zorunda kalmadıkları bir sahne gibi görünüyor.

Mainzelmännchen fahri derece aldı


Başarıları artık lineer televizyonun ötesine geçiyor: Anton, Berti, Conni, Det, Edi ve Fritzchen, 2013’te 50. yaş günleri vesilesiyle Mainzelmännchen onursal unvanını aldılar. sorumluların iddia ettiği gibi şehrin itibarına hizmet. 60. doğum günü için hayranlar ve koleksiyonerler artık “Jugendmarke” vakfı ile Federal Maliye Bakanlığı arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak Mainzel motifleriyle bezenmiş üç özel pulu sabırsızlıkla bekleyebilirler. Özel pullar, Ağustos ayından itibaren Almanya’daki tüm postanelerde satışa sunulacak.

ZDF, kuruluş yıl dönümünü bir dizi özel programla kutluyor. Diğer şeylerin yanı sıra, eğlence televizyonunun kilometre taşlarının hatırlanması gereken en iyi zamanda 1 Nisan Cumartesi günü “Şovların Gösterisi” adlı bir program bulunabilir. Mainzelmännchen hızlı bir “Gudn Aamd!” için uğrayacak mı?

Haberler/Tele gösterisi